Znajdź nas na

PO GODZINACH

Władysław Gałka: Pracowitości powinniśmy uczyć się od pszczół!

Pszczoły to jego pasja. Wie o nich wszystko. Na swojej posesji, która przez miejscowych nazywana jest „małymi Bieszczadami” ma 37 pszczelich rodzin, każda z nich to od 10 do 50 tysięcy pszczół. Władysław Gałka, rzeźbiarz z Dołów Biskupich przypomina, że pszczoły, to nie tylko wyjątek ortograficzny. Gdy zginą, ludzie zginą wraz z nimi. Dlatego o swoje pszczele rodziny dba ze szczególną troską, do tego stopnia, że rzeźbi im unikatowe ule.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Pszczoły to owady  błonkoskrzydłe, należące do rodziny pszczołowatych. Przedstawiciele tego gatunku dorastają od 7-8 do 16-18 mm długości. Mają też różne ubarwienie od jednolicie czarnego do żółtego czy czerwono-pomarańczowego. 

Pasja Władysława Gałki zaczęła się jeszcze w szkole średniej. 

– Chodziłem do szkoły do Bałtowa, do Technikum Rolniczego. Tam mieliśmy pasiekę przyszkolną, w której było około 8, 10 uli.Tam nabierałem wprawy i uczyłem się hodowli. Od tego momentu wiedziałem, że pasieka jest czymś, co chciałbym mieć u siebie. I tak mam ją do dzisiaj – wspomina Władysław Gałka. 

Aktualnie ma 37 rodzin pszczelich, które mieszkają w kilku typach uli: część z nich rzeźbiarz stworzył sam, inne, jak np. ule  warszawskie pochodzą z projektów, w których uczestniczy. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Pasieka to także szansa na obserwację życia pszczół. Jedna rodzina pszczela ma bowiem od 10 do 50 tysięcy osobników. 

– Obserwuję je i podziwiam ich pracowitość, To są bardzo mądre stworzenia. Tam nie ma chwili odpoczynku, one są ciągle w pracy. Pracowitości powinniśmy uczyć się od pszczół – dodaje Władysław Gałka. 

Dodaje, że pszczoły nie śpią nawet w zimie. Chroni je  otoczka stworzona przez ściśle ułożone pszczoły zewnętrznej warstwy kłębu. Im niższa temperatura, tym pszczoły ściślej przylegają do siebie, chroniąc rodzinę przed utratą ciepła. 

– Wtedy łatwiej jest im się ogrzać, wytwarzają sobie bowiem ciepło.   Do pokarmu przesuwają się kłębem z ramki na ramkę – wyjaśnia Władysław Gałka.

Jedna pszczela rodzina może latem wyprodukować od 10 do 30 kilogramów miodu z jednego ula.

– Jesienią musimy je dokarmiać, żeby przezimowały, na wiosne tez musimy je podkarmić. To samo w przypadku młodych rodzin, żeby ich rozwój był poprawny i intensywny – dodaje.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Podkreśla, że czasy, w których żyjemy są trudne dla pszczół. Maja duzo chorób, pasożytów. negatywny wpływ na ich życie mają także opryski.

– Jest taki pasożyt, nazywa się warroza, podobny do pchły. Uszkadza larwy, a także stare osobniki. Jeśli tego pasożyta się nie zlikwiduje to pszczoły nie przezimują. Już po miodobraniach, pod koniec lipca musimy stosować leki na warrozę – wyjaśnia Władysław Gałka.

Sam proces powstawania miodu to ciężka praca pszczelej rodziny. Podstawą produkcji miodu jest nektar. Rośliny produkują nektar w specjalnych gruczołach zwanych nektarnikami. 

– Pszczoły zbierają nektar i gromadzą go w swoim wolu miodowym. Przynoszą go do ula. Warto dodać, że jedna pszczoła przynosi w wolu miodowym jednorazowo 40-50 mg nektaru. To bardzo dużo jeśli spojrzymy na jej wagę – 110 mg. Później następuje obróbka nektaru. Zachodzi szereg procesów i przemian biochemicznych, a także odparowanie wody. W ulu nektar jest rozlewany do plastrów. Zadaniem pszczół jest utrzymanie wysokiej temperatury wewnątrz ula. Jeśli widzę, że miód jest dojrzały i jest go już odpowiednia ilość, mogę go pobrać. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zawsze musimy im zostawić część miodu. Pszczoły potrzebują go tak samo do wyżywienia młodych pszczółek. Miód musi być dojrzały i mieć odpowiednią konsystencję. Nie może być wodnisty – wyjaśnia Władysław Gałka. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Po pobraniu miód jest odwirowywany w wirówce. W początkowej fazie –  wolniej, aby nie zepsuły się ramki. Następnie trafia na sita: gęste i rzadkie, gdzie jest odcedzamy z pozostałości np. wosku.  

– Przez dwa dni po przelaniu do słoików nie zakręcamy ich, aby odparowała woda. Miód nie lubi stać na słońcu, Trzeba trzymać go w miejscu zacienionym i chłodnym – tłumaczy Władysław Gałka.

Dodaje, że wiosną miododajny jest rzepak, mniszek lekarski, później akacja i lipa, także gryka.  Pszczoły pobierają też spadź, czyli wydzielinę mszyc, które żerują na liściach drzew. Władysław Gałka dodaje, że spadź znajduje się też na drzewach iglastych: jodle, modrzewiu. 

W poszukiwaniu nektaru pszczoły przemieszczają się do pięciu  kilometrów od ula. W drodze powrotnej do właściwego ula, w którym mają swoją matkę, prowadzi je instynkt. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Gdu zginie matka danej rodziny,  hoduje ona  nową matke. Bardzo szybko wyczuwają, że nie mają matki – nie ma bowiem charakterystycznego feromonu, który scala rodzinę pszczelą. Budują mateczniki ratunkowe, w których znajdują się larwy zwykłych robotnic. Zaczynają je traktować ze szczególnymi względami, zalewają dużą ilością mleczka pszczelego, dzięki czemu larwa zaczyna rozwijać się jak królowa – wyjaśnia Władysław Gałka.

Podkreśla, że nie każdy nadaje się do hodowania pszczół. 

– Trzeba to przede wszystkim czuć i kochać. To nie jest łatwa pasja. Początki były trudne.  Jednorazowo pokąsało mnie ok 10 pszczół. Dziś jestem już przyzwyczajony, a sam jad, pod warunkiem, że nie jesteśmy na niego uczuleni,  ma właściwości lecznicze – dodaje.  

Przypomina także, że zdanie: gdy wymrą pszczoły, my też znikniemy nie jest pustym sloganem.

– To prawda. Te wszystkie kwiaty, które zapylają, dzięki którym mamy nasiona i owoce to zasługa naszych pszczół. Warto doceniać ich pracę – podkreśla Władysław Gałka. .

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dom Kultury w Ćmielowie będzie musiał zrezygnować z realizacji niektórych wydarzeń? Sześciu radnych sprzeciwiło się bowiem zmianie w statucie!

FAKTY

Wjechała w ścianę sklepu! Była pod wpływem alkoholu!

FAKTY

W ostrowieckim szpitalu wzrosła liczba zakażonych koronawirusem pacjentów!

FAKTY

Czy gmina Ostrowiec Św. zawsze hojnie wspierała ostrowiecki szpital?

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this