Znajdź nas na

FAKTY

Monika Bryła-Mazurkiewicz: Uznałam, że sesja rady miasta to właściwe miejsce, aby przypomnieć o księdzu Marcinie Popielu!

Dziś (22 lipca) przypada 30 rocznica śmierci księdza infułata Marcina Popiela. O zasługach urodzonego w Kurozwękach kapłana, wpisanego w 1989 r. do Księgi Zasłużonych dla Ostrowca Świętokrzyskiego, przypomniała podczas nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Ostrowca Św. – Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Uznałam, że warto opowiedzieć o człowieku, który już za życia stał się legendą. Bardzo wiele osób z Ostrowca Św., żyjących do dziś, ma przed oczami jego sylwetkę – człowieka w zniszczonej sutannie, pomagającego potrzebującym. Warto i trzeba takie osoby przypominać, mówić głośno o ich dokonaniach – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Ksiądz Marcin Popiel Źródło: Ze zbiorów Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.

– Jako mieszkanka Ostrowca Św., jako historyk, jako osoba, która prowadzi Stowarzyszenie, zakładające popularyzację wiedzy m.in. o naszym mieście, uważam, że aby budować tożsamość naszej „małej ojczyzny” trzeba pokazywać ludzi z nią związanych.  Dziś, 22 lipca, przypada dokładnie 30 rocznica śmierci księdza Marcina Popiela. Sesja rady miasta jest ku temu dobrą okazją, aby przypomnieć i radnym, i mieszkańcom naszego miasta jego zasługi. Jako mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego, zgodnie z Ustawa i Statutem Gminy Ostrowiec Św.  mam możliwość wypowiedzenia się właśnie w trakcie sesji. Uznałam, że to właściwe miejsce, aby o tym człowieku przypomnieć. Ksiądz Marcin Popiel nie patrzył czy ktoś jest wierzący, czy nie, czy pochodzi z arystokratycznej rodziny, czy nie – każdemu pomagał z taką samą starannością – tłumaczyła tuż po dzisiejszej (22 lipca) sesji Rady Miasta Ostrowca Św. – Monika Bryła-Mazurkiewicz, przypominając, że nie jest to jej pierwsze wystąpienie popularyzujące znane postaci ziemi ostrowieckiej podczas sesji. Kilka lat temu mieszkańcom i radnym przybliżała postać Jana Rybkowskiego.

Prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim jest członkiem komitetu organizującego obchody upamiętniające 30 rocznice księdza Marcina Popiela. 

Dziś (czwartek, 22 lipca) na godzinę 18.00 zaplanowano uroczystą Mszę Świętą w intencji kapłana, przewodniczyć jej będzie ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.

Jutro (piątek, 23 lipca) Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. zaprasza na zwiedzanie kościoła pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Szewnie.  O 19.30 z kolei w Zespole Szkół w Szewnie odbędzie się – „Wieczór wspomnień”, którego głównym bohaterem stanie się ksiądz Marcin Popiel.

W sobotę (24 lipca) od 10.00 do 12.00 rozgrywany będzie turniej piłkarski na Orliku w Szewnie. W godzinach od 10.00 do 13.00 odbywać się będzie sympozjum poświęcone kapłanowi, którego organizatorem jest Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. O zasługach i życiu księdza Marcina Popiela opowiedzą:  Waldemar Ryszard Brociek – „Marcin Popiel – pan na Kurozwękach”, Czesław Ryszka – „Ks. infułat Marcin Popiel – kapłan wielki jałmużnik”, Monika Bryła-Mazurkiewicz – „Ks. infułat Marcin Popiel i popielowe stajenki”. Wyświetlona zostanie także prezentacja „Pamięci ks. infułata Marcina Popiela”.  Po sesji nastąpi złożenie kwiatów  i zapalenie zniczy na grobie ks. Marcina Popiela na cmentarzu w Szewnie. W godzinach od 15.00 do 16.30 na ołtarzu polowym przy kościele parafialnym, zorganizowany zostanie koncert pamięci księdza Marcina Popiela. Wystąpią: dzieci z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego przy Kościele Świętego Mikołaja w Szewnie, schola „Dzieci Maryi”, a także kameralny chór żeński – „Ad deum”. Na godzinę 17.00 zaplanowano koncert zespołu „Ufam”. Uroczyste obchody zakończą się w niedzielę (25 lipca) koncertem muzyki organowej i kameralnej (godzina 10.00), uroczystą Mszą Świętą (godz. 11.30) i występem Orkiestry Dętej z Kunowa (12.30).

Przypomnijmy, że ksiądz Marcin Popiel urodził się 21 marca 1904 r. w Kurozwękach, w arystokratycznej rodzinie hrabiów Popielów herbu Sulima o przydomku Chościak. Jego rodzicami byli: Paweł i Maria z Mańkowskich.

– Po ukończeniu studiów i odbyciu służby wojskowej zarządzał rodowymi posiadłościami w Kurozwękach i Kotuszowie. Będąc dojrzałym mężczyzną poczuł powołanie kapłańskie. We wrześniu 1937 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Sandomierzu, które ostatecznie ukończył 7 grudnia 1945 r. Kilka dni później w katedrze sandomierskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. bpa Jana Kantego Lorka. Wkrótce otrzymał propozycję dalszych studiów teologicznych w Niemczech. Odrzucił ją, mówiąc, że woli spieszyć do służby ludziom –  wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz. 

12 stycznia 1946 r. trafił do Szewny. Była to jego pierwsza i ostatnia parafia. Spędził w niej 45 lat. Najpierw był w parafii wikariuszem, w 1962 r. został jej administratorem, a w 1964 r. proboszczem. 

– Chcąc przybliżyć ludziom Boga w odległych od Szewny wioskach, którzy rzadko uczęszczali na niedzielne msze św., zaczął odprawiać je poza świątynią parafialną, na początku w szkole w Chmielowie. Później zorganizował kaplice dojazdowe w kolejnych miejscowościach rozległej parafii szewieńskiej: w Gromadzicach, Chmielowie, Miłkowie, a następnie w Jędrzejowie, Jędrzejowicach i Mirkowicach. Wszystkie te obiekty budował bez stosownych zezwoleń. Był za to przez władze komunistyczne szykanowany, karany grzywnami. Z czasem część z tych kaplic została podniesiona do rangi kościołów parafialnych. Tak powstały parafie w Chmielowie, Gromadzicach, Miłkowie – dodaje prezes Centrum. 

Przez lata pobytu w Szewnie ks. Marcin Popiel podejmował nowe wciąż przedsięwzięcia, które miały na celu pomoc parafianom. W 1946 r. zorganizował przedszkole. Założył Stację Opieki nad Matką i Dzieckiem, która codziennie karmiła ok. 150 niemowląt i dzieci oraz służyła opieką fachowych pielęgniarek. Rozpoczął w parafii duszpasterstwo rodzin, organizując w tym celu poradnictwo rodzinne. W 1976 r. powołał do życia Diecezjalny Dom Rekolekcyjny w Szewnie z filią w Jędrzejowie. We współpracy z założycielem Ruchu Światło-Życie – ks. Franciszkiem Blachnickim, zorganizował na terenie parafii ruch oazowy. Zainicjował ruch Odnowy w Duchu Świętym. Współpracował też z Ruchem Teologii Rodziny. W Szewnie powstało Studium Teologii Rodziny, tzw. Popielanum, prowadzone przez ks. Czesława Murawskiego.

Wizerunek twarzy księdza Marcina Popiela na nagrobku w Szewnie
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Za czasów ks. Marcina Popiela duże znaczenie dla parafii i jej mieszkańców miała działalność stowarzyszenia „Caritas”, które pomagało w prowadzeniu parafialnego przedszkola, organizowało kolonie dla dzieci, zajmowało się rozprowadzaniem leków, żywności i ubrań. W czasie stanu wojennego, dzięki znajomościom ks. Marcina Popiela, do Szewny napływały z Francji liczne dary, w tym leki, dzięki czemu utworzono aptekę darów. Ks. Marcin Popiel żył bardzo skromne, na wzór św. Franciszka i św. brata Alberta Chmielowskiego. Prowadził duszpasterstwo w duchu życzliwości i przyjaźni do wszystkich parafian. Jego plebania była otwarta dla wszystkich bez względu na porę dnia. Każdy potrzebujący mógł liczyć na pomoc księdza – przypomina Monika Bryła-Mazurkiewicz. 

14 listopada 1963 r. ks. Marcin Popiel otrzymał godność szambelana Jego Świętobliwości. 4 marca 1985 r. Jan Paweł II mianował Go protonotariuszem apostolskim (infułatem). W 1989 r. został wpisany do Księgi Zasłużonych dla Ostrowca Świętokrzyskiego.

Ks. infułat Marcin Popiel zmarł 22 lipca 1991 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przeżył 87 lat, w tym 46 jako kapłan. Spoczął na cmentarzu w Szewnie wśród swoich parafian.

Grób księdza Marcina Popiela na szewieńskim cmentarzu
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Ks. Marcinowi Popielowi poświęcono tablice znajdujące się w Golgocie Wschodu w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, a także w kościołach: św. Mikołaja w Szewnie oraz WNMP i św. Augustyna w Kurozwękach. W 2005 r. zostało powołane do życia Katolickie Liceum Ogólnokształcące, któremu patronuje ks. Marcin Popiel; początkowo mieściło się ono w Szewnie, obecnie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Imię zasłużonego kapłana otrzymało także Stowarzyszenie Charytatywne w Ostrowcu Świętokrzyskim założone w 2000 r., Ośrodek Wsparcia Rodziny w Jędrzejowie czy Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Szewny – „Sulima” zawiązane w 2004 r. W Ostrowcu Świętokrzyskim jest most im. ks. infułata Marcina Popiela na rzece Kamiennej, przy alei 3 Maja, a w Szewnie Jego imię nosi plac i rondo znajdujące się w pobliżu kościoła parafialnego – podsumowuje prezes Centrum. 

Źródło: Parafia w Szewnie

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this