Znajdź nas na

FAKTY

Monika Bryła-Mazurkiewicz: Uznałam, że sesja rady miasta to właściwe miejsce, aby przypomnieć o księdzu Marcinie Popielu!

Dziś (22 lipca) przypada 30 rocznica śmierci księdza infułata Marcina Popiela. O zasługach urodzonego w Kurozwękach kapłana, wpisanego w 1989 r. do Księgi Zasłużonych dla Ostrowca Świętokrzyskiego, przypomniała podczas nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Ostrowca Św. – Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Uznałam, że warto opowiedzieć o człowieku, który już za życia stał się legendą. Bardzo wiele osób z Ostrowca Św., żyjących do dziś, ma przed oczami jego sylwetkę – człowieka w zniszczonej sutannie, pomagającego potrzebującym. Warto i trzeba takie osoby przypominać, mówić głośno o ich dokonaniach – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Ksiądz Marcin Popiel Źródło: Ze zbiorów Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.

– Jako mieszkanka Ostrowca Św., jako historyk, jako osoba, która prowadzi Stowarzyszenie, zakładające popularyzację wiedzy m.in. o naszym mieście, uważam, że aby budować tożsamość naszej „małej ojczyzny” trzeba pokazywać ludzi z nią związanych.  Dziś, 22 lipca, przypada dokładnie 30 rocznica śmierci księdza Marcina Popiela. Sesja rady miasta jest ku temu dobrą okazją, aby przypomnieć i radnym, i mieszkańcom naszego miasta jego zasługi. Jako mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego, zgodnie z Ustawa i Statutem Gminy Ostrowiec Św.  mam możliwość wypowiedzenia się właśnie w trakcie sesji. Uznałam, że to właściwe miejsce, aby o tym człowieku przypomnieć. Ksiądz Marcin Popiel nie patrzył czy ktoś jest wierzący, czy nie, czy pochodzi z arystokratycznej rodziny, czy nie – każdemu pomagał z taką samą starannością – tłumaczyła tuż po dzisiejszej (22 lipca) sesji Rady Miasta Ostrowca Św. – Monika Bryła-Mazurkiewicz, przypominając, że nie jest to jej pierwsze wystąpienie popularyzujące znane postaci ziemi ostrowieckiej podczas sesji. Kilka lat temu mieszkańcom i radnym przybliżała postać Jana Rybkowskiego.

Prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim jest członkiem komitetu organizującego obchody upamiętniające 30 rocznice księdza Marcina Popiela. 

Dziś (czwartek, 22 lipca) na godzinę 18.00 zaplanowano uroczystą Mszę Świętą w intencji kapłana, przewodniczyć jej będzie ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.

Jutro (piątek, 23 lipca) Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. zaprasza na zwiedzanie kościoła pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Szewnie.  O 19.30 z kolei w Zespole Szkół w Szewnie odbędzie się – „Wieczór wspomnień”, którego głównym bohaterem stanie się ksiądz Marcin Popiel.

W sobotę (24 lipca) od 10.00 do 12.00 rozgrywany będzie turniej piłkarski na Orliku w Szewnie. W godzinach od 10.00 do 13.00 odbywać się będzie sympozjum poświęcone kapłanowi, którego organizatorem jest Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. O zasługach i życiu księdza Marcina Popiela opowiedzą:  Waldemar Ryszard Brociek – „Marcin Popiel – pan na Kurozwękach”, Czesław Ryszka – „Ks. infułat Marcin Popiel – kapłan wielki jałmużnik”, Monika Bryła-Mazurkiewicz – „Ks. infułat Marcin Popiel i popielowe stajenki”. Wyświetlona zostanie także prezentacja „Pamięci ks. infułata Marcina Popiela”.  Po sesji nastąpi złożenie kwiatów  i zapalenie zniczy na grobie ks. Marcina Popiela na cmentarzu w Szewnie. W godzinach od 15.00 do 16.30 na ołtarzu polowym przy kościele parafialnym, zorganizowany zostanie koncert pamięci księdza Marcina Popiela. Wystąpią: dzieci z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego przy Kościele Świętego Mikołaja w Szewnie, schola „Dzieci Maryi”, a także kameralny chór żeński – „Ad deum”. Na godzinę 17.00 zaplanowano koncert zespołu „Ufam”. Uroczyste obchody zakończą się w niedzielę (25 lipca) koncertem muzyki organowej i kameralnej (godzina 10.00), uroczystą Mszą Świętą (godz. 11.30) i występem Orkiestry Dętej z Kunowa (12.30).

Przypomnijmy, że ksiądz Marcin Popiel urodził się 21 marca 1904 r. w Kurozwękach, w arystokratycznej rodzinie hrabiów Popielów herbu Sulima o przydomku Chościak. Jego rodzicami byli: Paweł i Maria z Mańkowskich.

– Po ukończeniu studiów i odbyciu służby wojskowej zarządzał rodowymi posiadłościami w Kurozwękach i Kotuszowie. Będąc dojrzałym mężczyzną poczuł powołanie kapłańskie. We wrześniu 1937 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Sandomierzu, które ostatecznie ukończył 7 grudnia 1945 r. Kilka dni później w katedrze sandomierskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. bpa Jana Kantego Lorka. Wkrótce otrzymał propozycję dalszych studiów teologicznych w Niemczech. Odrzucił ją, mówiąc, że woli spieszyć do służby ludziom –  wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz. 

12 stycznia 1946 r. trafił do Szewny. Była to jego pierwsza i ostatnia parafia. Spędził w niej 45 lat. Najpierw był w parafii wikariuszem, w 1962 r. został jej administratorem, a w 1964 r. proboszczem. 

– Chcąc przybliżyć ludziom Boga w odległych od Szewny wioskach, którzy rzadko uczęszczali na niedzielne msze św., zaczął odprawiać je poza świątynią parafialną, na początku w szkole w Chmielowie. Później zorganizował kaplice dojazdowe w kolejnych miejscowościach rozległej parafii szewieńskiej: w Gromadzicach, Chmielowie, Miłkowie, a następnie w Jędrzejowie, Jędrzejowicach i Mirkowicach. Wszystkie te obiekty budował bez stosownych zezwoleń. Był za to przez władze komunistyczne szykanowany, karany grzywnami. Z czasem część z tych kaplic została podniesiona do rangi kościołów parafialnych. Tak powstały parafie w Chmielowie, Gromadzicach, Miłkowie – dodaje prezes Centrum. 

Przez lata pobytu w Szewnie ks. Marcin Popiel podejmował nowe wciąż przedsięwzięcia, które miały na celu pomoc parafianom. W 1946 r. zorganizował przedszkole. Założył Stację Opieki nad Matką i Dzieckiem, która codziennie karmiła ok. 150 niemowląt i dzieci oraz służyła opieką fachowych pielęgniarek. Rozpoczął w parafii duszpasterstwo rodzin, organizując w tym celu poradnictwo rodzinne. W 1976 r. powołał do życia Diecezjalny Dom Rekolekcyjny w Szewnie z filią w Jędrzejowie. We współpracy z założycielem Ruchu Światło-Życie – ks. Franciszkiem Blachnickim, zorganizował na terenie parafii ruch oazowy. Zainicjował ruch Odnowy w Duchu Świętym. Współpracował też z Ruchem Teologii Rodziny. W Szewnie powstało Studium Teologii Rodziny, tzw. Popielanum, prowadzone przez ks. Czesława Murawskiego.

Wizerunek twarzy księdza Marcina Popiela na nagrobku w Szewnie
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Za czasów ks. Marcina Popiela duże znaczenie dla parafii i jej mieszkańców miała działalność stowarzyszenia „Caritas”, które pomagało w prowadzeniu parafialnego przedszkola, organizowało kolonie dla dzieci, zajmowało się rozprowadzaniem leków, żywności i ubrań. W czasie stanu wojennego, dzięki znajomościom ks. Marcina Popiela, do Szewny napływały z Francji liczne dary, w tym leki, dzięki czemu utworzono aptekę darów. Ks. Marcin Popiel żył bardzo skromne, na wzór św. Franciszka i św. brata Alberta Chmielowskiego. Prowadził duszpasterstwo w duchu życzliwości i przyjaźni do wszystkich parafian. Jego plebania była otwarta dla wszystkich bez względu na porę dnia. Każdy potrzebujący mógł liczyć na pomoc księdza – przypomina Monika Bryła-Mazurkiewicz. 

14 listopada 1963 r. ks. Marcin Popiel otrzymał godność szambelana Jego Świętobliwości. 4 marca 1985 r. Jan Paweł II mianował Go protonotariuszem apostolskim (infułatem). W 1989 r. został wpisany do Księgi Zasłużonych dla Ostrowca Świętokrzyskiego.

Ks. infułat Marcin Popiel zmarł 22 lipca 1991 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przeżył 87 lat, w tym 46 jako kapłan. Spoczął na cmentarzu w Szewnie wśród swoich parafian.

Grób księdza Marcina Popiela na szewieńskim cmentarzu
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Ks. Marcinowi Popielowi poświęcono tablice znajdujące się w Golgocie Wschodu w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, a także w kościołach: św. Mikołaja w Szewnie oraz WNMP i św. Augustyna w Kurozwękach. W 2005 r. zostało powołane do życia Katolickie Liceum Ogólnokształcące, któremu patronuje ks. Marcin Popiel; początkowo mieściło się ono w Szewnie, obecnie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Imię zasłużonego kapłana otrzymało także Stowarzyszenie Charytatywne w Ostrowcu Świętokrzyskim założone w 2000 r., Ośrodek Wsparcia Rodziny w Jędrzejowie czy Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Szewny – „Sulima” zawiązane w 2004 r. W Ostrowcu Świętokrzyskim jest most im. ks. infułata Marcina Popiela na rzece Kamiennej, przy alei 3 Maja, a w Szewnie Jego imię nosi plac i rondo znajdujące się w pobliżu kościoła parafialnego – podsumowuje prezes Centrum. 

Źródło: Parafia w Szewnie

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Zarząd Powiatu Ostrowieckiego ustalił wysokość dodatków motywacyjnych m.in. dla dyrektorów szkół średnich!

FAKTY

Zarząd Powiatu Ostrowieckiego ustalił wysokości dodatku funkcyjnego dla dwóch dyrektorów szkół średnich! Różni je 2250 zł!

FAKTY

W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace związane z remontem dk 9 w Nietulisku Dużym!

FAKTY

Kolejna tragedia nad wodą! 19-latka utonęła w Zalewie Kieleckim!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this