Nowoczesna baza dydaktyczna, przeznaczona do kształcenia pielęgniarek nie powstałaby, gdyby nie współpraca różnych środowisk. Przygotowania do utworzenia Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej trwały przez trzy lata, a Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości stara się pozyskiwać środki z Funduszy Unijnych. Na zrealizowany w ramach programu „Wiedza Edukacja Rozwój” projekt szkoła otrzymała 2,5 miliona złotych.
– Dzisiaj spotykamy się z okazji trzech ważnych wydarzeń, bo 15-lecie kierunku pielęgniarstwa, bo oddanie do użytku tego nowoczesnego centrum symulacji medycznej, które sprawi, że będą świetnie przygotowywać się tutaj adepci pielęgniarstwa i oczywiście, to, że to centrum będzie miało znakomitego patrona. Patrona, który był wybitnym naukowcem, a jednocześnie był człowiekiem, który nie zapomniał o swoich ostrowieckich korzeniach i na którego zawsze, czy to uczelnia, czy ostrowczanie mogli liczyć. Chciałbym skoncentrować się na tym kierunku pielęgniarstwo, bo proszę państwa, bo szpital, czy generalnie służba zdrowia, to takie miejsce, gdzie, wypadnięcie jednego z elementów, jeśli chodzi o kadrę, dezorganizuje ten system. Nie może być szpitala bez lekarzy, nie może być szpitala bez pielęgniarek, nie może być służby zdrowia bez radiologów, bez fizjoterapeutów, bez wielu grup zawodowych. I dzięki temu, że na takich uczelniach, jak nasza ostrowiecka uczelnia, powstały kierunki pielęgniarskie, dzięki temu, że dostrzeżono ten niebezpieczny trend, który oznaczał spadek liczny wykształconych pielęgniarek, udało się to nieszczęsne zjawisko powstrzymać. Jest to sukces wielu osób – mówił podczas uroczystości Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP.
Nowoczesne Centrum Symulacji to 7 nowo powstałych sal z zaawansowanymi symulatorami i fantomami, sprzęt medyczny o łącznej wartości ponad 1,3 mln zł, sala do prowadzenia egzaminów OSCE – egzaminy wysokiej obiektywności w standardach europejskich, 3 symulatory wysokiej wierności: symulator noworodka, dorosłego i dziecka, 15 fantomów do wykonywania resuscytacji krążeniowo- oddechowej, zabiegów pielęgnacyjnych, 19 trenażerów do ćwiczenia umiejętności technicznych – wykonywania badań i wkłuć, możliwość nagrywania i omawiania podejmowanych przez studentów działań w trakcie zajęć. Co ważne nie niesie za sobą niebezpieczeństwa dla pacjentów – wykonywanie procedur odbywa się na fantomach, symulatorach, trenażerach w trakcie studiów.
Podczas zorganizowanego w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości wydarzenia miało miejsce także uroczyste odsłonięcie płaskorzeźby z wizerunkiem profesora Macieja Latalskiego, którą wykonał Tadeusz Kurek, ostrowiecki artysta.
W odsłonięciu uczestniczyła żona profesora, a także Izabela Zaborowska, rektor Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości.
Maciej Latalski był polskim lekarzem, profesorem nauk medycznych, rektor lubelskiej Akademii Medycznej. W 1962 został kierownikiem Samodzielnej Pracowni Mikroskopii Elektronowej, a w latach 1974–1991 był dyrektorem Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, pełnił później funkcję przewodniczącego rady naukowej tej instytucji. W latach 1994-1998 był konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny rodzinnej. W 2003 r. Akademia Medyczna we Wrocławiu uhonorowała go tytułem doktora honoris causa za całokształt dokonań w dziele rozwoju medycyny rodzinnej. Wykładał także w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św., był prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Ogólnej i Rodzinnej i przewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Medycznych w Polsce. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim, Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski , Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Był autorem ponad 200 publikacji w kraju i za granicą, wielokrotnym laureatem plebiscytu na 100 najbardziej wpływowych ludzi w polskim systemie ochrony zdrowia, promotorem 27 ukończonych przewodów doktorskich, opiekunem 9 przewodów habilitacyjnych.
– Pan profesor swoje młode lata spędził w Ostrowcu Świętokrzyskim, skąd wyjechał na studia medyczne. Nigdy nie zerwał kontaktu z naszym miastem. Ta niezwykła postać jest bardzo znana, osobom, które dzisiaj przybyły na nasze spotkanie, ale także bardzo dobrze znana w całym środowisku medycznym w Polsce. Pana profesora nie ma już wśród nas od 11 lat. Chcemy uhonorować wyjątkowego człowieka, wybitnego naukowca, specjalistę z zakresu histologii, medycyny społecznej, ochrony zdrowia i zdrowia publicznego, lekarza, twórcę medycyny rodzinnej w Polsce – tłumaczyła Izabela Zborowska.
Na uroczystości obecni byli parlamentarzyści, lokalni samorządowcy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych uniwersytetów, lekarze, przedstawiciele środowisk medycznych i instytucji.
Fotogaleria: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info