Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Na co czeka ostrowieckie starostwo? Jeden z radnych powiatowych ma koronawirusa, skończyło się na „lakonicznym” sms-ie z biura obsługi rady!

„Na prośbę pani starosty Marzeny Dębniak informuję, że jeden z radnych otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Proszę o zachowanie ostrożności, obserwowanie swojego stanu zdrowia i unikanie zbędnych kontaktów” – takiego sms-a w piątek późnym wieczorem (16 października) otrzymali radni powiatowi. Zarówno na stronie starostwa powiatowego, ani na oficjalnym profilu starostwa na Facebooku nie pojawiły się informacje odnośnie tej sytuacji, a minęły już blisko dwa dni. Przypomnijmy, że 13 października odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Ostrowieckiego, na której obecni byli nie tylko radni powiatowi, pracujący m.in w ZUM-ie, Agencji Rozwoju Lokalnego, czy urzędach, ale także poseł Andrzej Kryj, pracownicy z obsługi rady i media. Część z radnych, z którymi udało się nam porozmawiać pyta czy starostwo powiatowe „próbuje zamieść problem pod dywan” i co z bezpieczeństwem mieszkańców?

Potwierdziły się nasze informacje odnośnie jednego z radnych Rady Powiatu Ostrowieckiego, zakażonego koronawirusem.

– W piątek wieczorem otrzymałem informację drogą sms-ową z biura rady powiatu ostrowieckiego, że jeden z radnych, który obecny był na wtorkowej sesji, jest zakażony koronawirusem. W sms-ie była także informacja, żebyśmy byli ostrożni, obserwowali swój stan zdrowia i unikali zbędnych kontaktów. Minęły blisko dwa dni, a my nie mamy żadnych dodatkowych informacji ze starostwa. O fakcie tym nie zostali poinformowani także mieszkańcy naszego powiatu, a przecież radni powiatowi piastują różne stanowiska i mają kontakt z wieloma osobami. Nie zostaliśmy też przebadani  na obecność koronawirusa. Uważam, że jest to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie ze strony władz starostwa, a mieszkańcom naszego powiatu należy się rzetelna informacja. Na co czeka pani starosta? Na co czeka Zarząd Powiatu, który także obecny był na sesji – pyta Marcin Jabłoński, radny powiatowy niezrzeszony.  

W związku z tym, że w szkole, do której uczęszcza  córka innego radnego – Dariusza Wierzbińskiego również stwierdzono obecność koronawirusa, radny wraz z rodziną przebywa na kwarantannie, ale nie jest zakażony. 

– W moim przypadku wszystko zbiegło się w jednym czasie. Uczestniczyłem w sesji 13 października, ale później okazało się, że w szkole, do której uczęszcza moja córka, pojawił się koronawirus. Otrzymaliśmy informację z sanepidu, aby udać się na kwarantannę. Uważam, że informacji o zakażeniach nie powinno się zatajać. Mieszkańcy powinni wiedzieć o wirusie i zakażeniach. Pamiętam też, że kiedyś padła propozycja sesji hybrydowych, ale nie było wówczas zainteresowania radnych – wyjaśnia Dariusz Wierzbiński z KWW Jarosława Górczyńskiego.

Zachowaniem starostwa zbulwersowany jest Zbigniew Duda, przewodniczący Klubu Prawa i Sprawiedliwości w powiecie ostrowieckim, który ze względu na służbowe obowiązki nie mógł uczestniczyć w sesji nadzwyczajnej, jaka odbyła się 13 października. Przypomina, że już 31 marca apelował  i prosił starostę Marzenę Dębniak i przewodniczącego rady Mariusza  Pasternaka o wprowadzenie sesji „zdalnych”. Niestety jak dodaje  przez kilka miesięcy systematycznie zwoływano sesje stacjonarne.

– W przypadku pani starosty Dębniak widać, że jednak funkcja starosty ją przerosła i widać brak zaangażowania  w pracę powiatu, w pracę rady powiatu również. Wielokrotnie na sesjach monitowaliśmy o to, żeby sesje odbywały się w formie zdalnej. Ja sam kilkakrotnie o to prosiłem, rozmawiałem wielokrotnie z przewodniczącym rady powiatu, jednak oni chyba takiej potrzeby nie widzieli. Teraz kiedy mamy taki przypadek, że jeden z radnych jest zakażony koronawirusem  też nie widzę, żeby jakieś działania ze strony powiatu były podejmowane. To jest przerażające  ponieważ naraża się zdrowie i życie mieszkańców naszego powiatu. Przecież wiadomo, że radni spotykają się również z mieszkańcami powiatu podczas pełnienia funkcji radnego, słuchając różnego rodzaju skarg, słuchając różnego rodzaju wniosków od mieszkańców powiatu Takie bardzo lekkie podejście z e strony pani starosty i przewodniczącego rady, który prowadzi sesje rady powiatu, jest naprawdę bardzo niepokojące.  Zastanawiam się jak oni zarządzają tym powiatem. Z jednej strony każdy mieszkaniec musi czekać przed budynkiem starostwa chcąc załatwić sprawę w wydziale komunikacji, z drugiej strony radnych, pracujących w różnych częściach miasta, powiatu i różnych miastach  sadza się na sesji w odstępach niby  ustalonych i bezpiecznych, ale wiemy, że w większości Polski większość sesji odbywają się zdalnie. Nasz powiat jak przez całą tę kadencję  jak zwykle jest w niechlubnej końcówce powiatów w Polsce   – dodaje Zbigniew Duda. 

Podkreśla, że nie chodzi o to, aby straszyć społeczeństwo i mieszkańców powiatu ostrowieckiego, ale rzetelnie i na bieżąco je informować. Przypomina, że na sali obrad 13 października obecne były osoby pracujące w ZUM-ie, Agencji Rozwoju Lokalnego, urzędach gminy, szkołach, a także pracujące w różnych miejscowościach województwa świętokrzyskiego. Na wtorkowej sesji nadzwyczajnej  o rozważenie obrad w trybie zdalnym apelował Paweł Walesic, radny powiatowy z PIS. Dopiero po jego apelu, tego samego dnia wieczorem na oficjalnym profilu Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. na FB pojawiła się informacja o wprowadzeniu sesji hybrydowych. Otwartym pozostaje pytanie, czy nie za późno?

Do tematu wrócimy po otrzymaniu oficjalnej odpowiedzi ze Starostwa.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this