Znajdź nas na

FAKTY

Na dożynkach gminnych w Bałtowie wystąpi Zenek Martyniuk z Zespołem Akcent!

Na tegorocznych dożynkach w gminie Bałtów, które odbędą się w sobotę, 2 września wystąpi Zenek Martyniuk. Jednak to nie jedyna muzyczna atrakcja. – Zachęcam wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy na Pałacowy Wzgórzu. Dożynki, to tradycja polskich wsi dlatego tak ważne jest, abyśmy wspólnie celebrowali ten czas dziękczynienia za plony – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Już 2 września szykuje się wielkie święto w gminie Bałtów. Tego dnia odbędą się bowiem dożynki gminne. Od kilku lat wydarzenie odbywa się na Pałacowym Wzgórzu, nieopodal Szkoły Podstawowej w Bałtowie. To czas podziękowania za trud pracy rolników. 

– Gmina Bałtów to głównie gmina rolnicza. 4 973 ha jej powierzchni zajmują grunty orne. Najlepsze ziemie pod uprawy znajdują się w sołectwie Bałtów. Na przeważającym terenie gminy występują słabsze gleby od 3 do 6 kategorii. Gospodarowanie, a także uprawy na takich glebach są trudne, a plony są zdecydowanie mniejsze. Specjalizacja rolnictwa,  doświadczenie i wiedza rolników, a także nowe możliwości pod względem nawozów i nasion powodują, że i na takich słabszych glebach udaje się uzyskać niemałe plony.  Na terenie gminy uprawiane są: pszenica, pszenżyto, żyto, gryka, owies, pojawia się również coraz więcej upraw kukurydzy i rzepaku. W ostatnich latach obserwujemy wzrost upraw facelii. Nie ma zbyt wielu sadowników. Sady zajmują nie więcej niż 10 procent naszej gminy. Są to głównie plantację porzeczek i wiśni.  Rozwija się pszczelarstwo. Nasze tereny są idealne do hodowli pszczół, przyczynia się do tego również bioróżnorodność w uprawach rolniczych. Jest sporo stacjonarnych, jak i przyjezdnych pasiek – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, współgospodarz dożynek powiatowych w 2022 roku
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że tegoroczne dożynki odbędą się w sobotę, 2 września od uroczystej Mszy Świętej, która rozpocznie się o godzinie 13.00 w kościele Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie. Ok. godziny 14.00 barwny korowód dożynkowy przemaszeruje na Pałacowe Wzgórze, gdzie odbędą się tradycyjne obrzędy, związane z dożynkami: prezentacja i ośpiewanie wieńców dożynkowych. Nie zabraknie stoisk lokalnych kół gospodyń wiejskich.

O godzinie 17.00 na scenie wystąpi Zespół Góralski – Zbóje, o 18.00 – Zenon Martyniuk z Zespołem Akcent. Wydarzenie zakończy zabawa taneczna z Zespołem Szarotka. 

– Będzie bardzo dużo atrakcji, wśród nich występy zespołów ludowych, będą stoiska przygotowane przez koła łowieckie, które częstować będą „darami lasu”. Nie zabraknie wojskowej grochówki, którą będziemy częstować przybyłych gości. Na pewno będzie to bardzo duże wydarzenie, które przyciągnie sporo miłośników tego typu wydarzeń i muzyki tanecznej.  Serdecznie zapraszam – podsumowuje wójt. 

Źródło: Gmina Bałtów

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this