Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

Na pomoc ofiarom wojny w Donbasie! Henryk Jabłoński: Tam też mieszkają nasi rodacy!

Chemią gospodarczą: proszkami do prania, płynami do mycia naczyń, szamponami etc., a także słodyczami, kawą, czekoladą, dziecięcymi ubrankami czy zabawkami – tym będzie można podzielić się z ofiarami wojny w Donbasie, podczas koncertu Zespołu Zbrucz, jaki odbędzie się 18 stycznia (w sobotę) w Nietulisku Dużym w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Mieszkańcy gminy Kunów po raz kolejny pokazują, że chcą i potrafią dzielić się z innymi, a do organizowania pomocy innym specjalnie namawiać ich nie trzeba.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Warto pomagać, ponieważ my dziś żyjemy w wolnym kraju, natomiast kiedyś tereny Ukrainy należały do nas. Tam mieszkają nasi rodacy. Rodacy, którzy cierpią głód, ubóstwo, dla których czekolada, czy kawa, to towar luksusowy – mówi Henryk Jabłoński, sołtys Nietuliska Dużego, który wraz z radnym i Radą Rodziców podjął się organizacji wydarzenia, podczas którego wysłuchać będzie można, pochodzącego z Tarnopola zespołu „Zbrucz”, a także wspomóc rodaków na Ukrainie.

Jak przyznaje zespół poznał dzięki zbiegowi okoliczności, jednak jak to w życiu bywa – przypadków nie ma. 

– Akurat byłem na wycieczce w Sejmie z Kołem Gospodyń Wiejskich z Nietuliska Dużego. Na wycieczkę pojechały wtedy także dzieci z dobrymi wynikami w szachach, Koło Gospodyń Wiejskich z Sarnówka i Koło Gospodyń Wiejskich „Gorzyczanki” – wspomina Henryk Jabłoński.

Od „Gorzyczan” wkrótce otrzymał zaproszenie. To tam pierwszy raz widział występ Zespołu „Zbrucz”, który przy okazji koncertu zbierał środki na pomoc ofiarom wojny w Donbasie. Wtedy też narodził się pomysł, aby zespół zaprosić do Nietuliska Dużego i łącząc przyjemne z pożytecznym wesprzeć tych, którzy na Ukrainie tej pomocy potrzebują. 


I tak 18 stycznia z okazji Dnia Babci i Dziadka, którego oficjalnie obchody zaplanowane są na godzinę 15.00 w remizie OSP Nietulisko Duże, po występie przedszkolaków i uczniów, na scenie pojawi się dziesięcioosobowy Zespół „Zbrucz” z Tarnopola. 

– To jest zespół bardzo zdolny, można powiedzieć, że z wyższej półki. Jestem z nimi cały czas w kontakcie. Zadeklarowali, że zaśpiewają nam najpiękniej jak potrafią – przyznaje sołtys.

Artyści z Ukrainy specjalizują się w śpiewie, muzyce i tańcach ludowych, a działalność artystyczną łączą z pomaganiem. Do włączenia się w pomoc zachęca także Henryk Jabłoński.

– Na Ukrainie naprawdę jest ciężko. Wiele osób cierpi głód i ubóstwo. Wiele osób nie ma domu nad głową. Wiem, że nasze relacje z Ukrainą były różne, a historia nie obeszła się z nami łaskawie, ale może warto zapomnieć to co było. To już minęło i oby nigdy nie wróciło. Minęło już 70 lat od wojny, rany się zabliźniły, nie można cały czas żyć przeszłością.  Członkowie Zespołu „Zbrucz” podczas każdej rozmowy podkreślają, że zazdroszczą nam pokoju. Oni tego nie mają. Podczas swoich występów starają się zbierać chemię, żywność, ubranka dla dzieci i zabawki, aby zabrać je na Ukrainę i przekazać tym, którym są one najbardziej potrzebne – dodaje Henryk Jabłoński. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this