Znajdź nas na

FAKTY

Na Szmaragdowej, Sikorskiego, Milewskiego i Hubalczyków będzie bezpieczniej! Skuteczna interwencja radnego!

Na ulicach: Szmaragdowej, Hubalczyków, Jana Milewskiego i Władysława Sikorskiego będzie bezpieczniej. Wkrótce wzdłuż tych ulic staną znaki zakazujące wjazdu samochodom ciężarowym o masie przekraczającej 3,5 tony (znaki B5). To efekt interwencji Marcina Jabłońskiego, radnego powiatowego (niezrzeszonego) w związku z nieformalnym objazdem jaki powstał w wyniku przebudowy ulic Jana Samsonowicza i 11 Listopada. Jak w rozmowie z naszą Redakcją podkreślał radny, mieszkańcy skarżą się na wzmożony ruch pojazdów ciężarowych, obawiając o swoje bezpieczeństwo.

Marcin Jabłoński, radny powiatowy niezrzeszony na ulicy Szmaragdowej fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– W związku z licznymi prośbami mieszkańców posesji, znajdujących się przy ulicach: Hubalczyków, Władysława Sikorskiego, Jana Milewskiego, a także Szmaragdowej, zwracam się z prośbą o postawienie znaków B5 (zakaz wjazdu samochodów ciężarowych  o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony) na wyżej wymienionych ulicach, z wyłączeniem mieszkańców tych posesji, prowadzących działalność gospodarczą, pojazdów służb miejskich oraz przejazdów za zgodą starosty ostrowieckiego. W związku z nieformalnym objazdem jaki powstał w wyniku przebudowy ulic Jana Samsonowicza i 11 Listopada mieszkańcy skarżą się na wzmożony ruch pojazdów ciężarowych, które niszczą nawierzchnię ulic, a także utrudniają wyjazd z posesji. Mieszkańcy obawiają się  o swoje bezpieczeństwo – napisał w swojej interpelacji z 23 lutego Marcin Jabłoński, radny powiatowy. 

Rzeczywiście ulice, które wymienił radny zamieniły się w „objazd” dla samochodów ciężarowych. Na Osiedlu Stawki znajdują się szkoła podstawowa, a także kościół. Są tam chętnie wykorzystywane przez pieszych i mieszkańców tej części miasta, szlaki komunikacyjne. O tragedię zatem nie trudno.  

Samochody ciężarowe na ulicy Szmaragdowej fot. Marcin Jabłoński

Interwencja radnego okazała  się skuteczna i już wkrótce przy Hubalczyków, Jana Milewskiego, Szmaragdowej i Władysława Sikorskiego będzie bezpieczniej. Jak czytamy w odpowiedzi Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim na czas budowy m.in ronda na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada – Jana Samsonowicza, wyznaczone zostały objazdy. 

– Jednakże część pojazdów ciężarowych, zmierzających do terenów w rejonie Celsa Huta Ostrowiec nie korzysta z wyznaczonych objazdów, co powoduje zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Taka sytuacja występuje na ulicy Szmaragdowej i ulicy  Władysława Sikorskiego, na których znacznie wzrosło natężenie ruchu pojazdów ciężarowych. Wydział Ekologii i Infrastruktury UM wystąpił do Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa  Ruchu Drogowego o zajęcie w sprawie możliwości wprowadzenia ograniczeń tonażu na ulicy Szmaragdowej, ulicy Hubalczyków i Władysława Sikorskiego – czytamy w odpowiedź, jaką otrzymał radny.

Posiedzenie komisji odbyło się 9 marca. Stwierdziła ona zasadność wprowadzenia ograniczeń tonażu (z wyłączeniem pojazdów komunikacji zbiorowej, pojazdów służb oraz przejazdów za zezwolenie Starosty Ostrowieckiego). Projekt zmiany organizacji ruchu przygotuje Wydział Ekologii i Infrastruktury. Po jego zatwierdzeniu przez organ zarządzający ruchem (Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.) zlecone zostanie wykonanie i ustawienie oznakowania. Po wybudowaniu i oddaniu do ruchu ronda przy ulicach 11 Listopada-Jana Samsonowicza organizacja ruchu przywrócona zostanie do stanu pierwotnego.

Otwartym pozostaje pytanie czy i kiedy naprawione zostaną ubytki, które już powstały na wyżej wymienionych drogach.  

Odpowiedź, jaką na swoją interpelację otrzymał radny.
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this