Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Na ten most mieszkańcy Małego Jodła czekali od wielu lat! Nowa konstrukcja powinna posłużyć im na kolejnych 100 lat!

Mieszkańcy Małego Jodła mogą już bezpiecznie przejechać nowym mostem. Starą, drewnianą konstrukcję zastąpiła nowa, żelbetowa, która jak zapewniają jej wykonawcy z firmy Saltor, przetrwa kolejnych 100 lat. – Nie było mostu, mamy most. Nie było drogi, mamy drogę, a zaraz powstanie kolejna. Małe Jodło zmienia się na naszych oczach – mówi Izabela Surowiec, sołtys Małego Jodła.

Most w Małym Jodle Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Mieszkańcy Małego Jodła na nowy most czekali od blisko 11 lat. Jak podkreślają dotychczas prowadzone były tylko cząstkowe remonty starej konstrukcji, które do końca się nie sprawdzały.  

– Wraz z panią sołtys Izabelą Surowiec i panem burmistrzem Lechem Łodejem chyba najwięcej wysłuchiwaliśmy tych żali od mieszkańców, że miał być most, a go nie ma. Czekaliśmy 11 lat . W końcu się udało.  Gdy zobaczyłam ten most, bardzo się ucieszyłam. Dziś jesteśmy już dumni, że go mamy – mówi Barbara Domagała, radna Rady Miejskiej w Kunowie. 

Izabela Surowiec, sołtys Małego Jodła podkreśla z kolei, że miejscowość zmienia się na oczach mieszkańców. 

– Pan burmistrz nie raz wysłuchiwał naszego marudzenia. Dziękuję, że był tak cierpliwy. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nie było mostu, mamy most. Nie było drogi, mamy drogę, a zaraz powstanie kolejna. Teraz cięższy rolniczy  sprzęt będzie mógł nareszcie bezpiecznie przejechać przez nasz nowy most – podkreśla Izabela Surowiec.  

Koszt  inwestycji to 1 506 422,83 zł w tym 903 853,00 zł stanowi dofinansowanie Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wkład własny powiatu stanowi kwotę 228 452,77 zł, natomiast przekazana przez gminę Kunów dotacja –  374 117,06 zł.

– Dla mnie jest to bardzo ważna inwestycja z dwóch powodów. Po pierwsze, że mieszkańcy doczekali się wreszcie, po kilkunastu latach –  mostu i bezpiecznych warunków i drugie, bo jest to inwestycja, która wskazuje kolejny raz współpracę samorządów. To co zawsze mówię: razem można więcej – mówiła Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki.    

Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego podkreślał, że budowa mostu jest zawsze piękną inwestycją, bo z samej swojej istoty most służy do łączenia.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Kojarzy się z takim sformułowaniem bardzo pożytecznym dla nas wszystkich. Dla mnie to też istotne i ważne, że tę inwestycję udało się osiągnąć.  Korzystając z prawa głosu chciałbym bardzo serdecznie podziękować. Te  podziękowania kieruję przede wszystkim w stronę mieszkańców. I są to podziękowania związane z waszą cierpliwością, z waszą wyrozumiałością, że czekając tyle lat zawsze odbywało się to w sposób kulturalny, ale z pewnym naciskiem i takim oczekiwaniem, bo przecież od każdej władzy oczekuje się, żeby takie zadania mogły być realizowane i spełniały żywotne interesy dla mieszkańców – wyjaśniał wicestarosta. 

Przypomniał, że Małe Jodło, to obszar rolniczy. Most jest tym bardziej ważny. Przejeżdża nim bowiem ciężki rolniczy sprzęt. Wicestarosta dziękował również posłowi Andrzejowi Kryjówki i prosił o przekazanie podziękowań Mateuszowi Morawieckiego. Zadanie realizowane było bowiem w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.  Podziękowania adresował również do władz gminy Kunów i wykonawcy inwestycji – firmy Saltor z Kielc. 

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zadanie zrealizowane bez uwag, bez zastrzeżeń – dodał wicestarosta. 

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie przypomniał, że mieszkańcy oczekiwali na ten most od bardzo dawna. Choć to nie inwestycja gminna, często zwracali się w tej sprawie właśnie do samorządu Kunowa. 

–  Cieszę się, że te inwestycje powiatowo-gminne są w tak dobry sposób zsynchronizowane. Już 2 listopada do Małego Jodła wchodzi kolejny wykonawca, aby tym razem wykonać odcinek gminny, między mostami.  Jesteśmy po przetargu, po podpisaniu umów. To malownicze miejsce w Małym Jodle zmieni jeszcze bardziej swoje oblicze – mówi Lech Łodej. 

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP dodaje, że cieszy się, że most został zbudowany dzięki współpracy samorządu powiatowego, gminnego, a także wsparciu rządowemu, dzięki któremu inwestycja mogła zostać zrealizowana szybciej.  

Izabela Surowiec, sołtys Małego Jodła
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To pokazuje, że współpraca rządu, parlamentu, samorządowców przynosi bardzo dobre efekty. Gratuluję wszystkim, którzy do tej budowy się przyczynili, firmie, która ten most wybudowała, bo jest rewelacyjnie zrobiony. Kiedy przyjechaliśmy i obejrzeliśmy jak to wygląda, to wszyscy podkreślali, że jest to most, którego nie powstydziłaby się niejedna gmina miejska.  Mam nadzieje, że nie jest to ostatni taki miły moment na terenie gminy Kunów i powiatu ostrowieckiego, bo potrzeb jest bardzo wiele, a kolejne wniosku są w rozpatrywaniu – mówił poseł. 

Beata Duda, radna Rady Powiatu Ostrowieckiego, która na terenie Małego Jodła ma domek letniskowy dodaje, że najbardziej cieszy ją uśmiech pani sołtys. Bo to ona wraz z radną Barbarą Domagałą wysłuchiwała prośby mieszkańców, że ten most jest bardzo potrzebny.

Hubert Wielgo, dyrektor techniczny w firmie Saltor podkreśla, że inwestycja była bardzo dobrze przygotowana pod względem projektowym. Nie było również problemów podczas jej realizacji. 

Andrzej Jabłoński, wicestarosta powaitu ostrowieckiego fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Powstała konstrukcja na belkach prefabrykowanych, żelbetowych. Całe koryto umocnione zostało  materacem gabionowym. Na moście mamy zaś nawierzchnię bitumiczną. Cały czas bobry robiły nam tamy, ale na bieżąco je usuwaliśmy. Mieszkańcy byli za to bardzo wyrozumiali. Nowy most powinien posłużyć im na kolejne 100 lat. Wiadomo, że będzie potrzebna konserwacja, ale to dopiero po 15, 20 latach  – podsumowuje Hubert Wielgo.

Poświęcenia mostu dokonał ksiądz Robert Utnik z kunowskiej parafii.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-8
NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-8

NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-7
NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-7

NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-6
NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-6

NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-5
NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-5

NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-4
NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-4

NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-2
NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-2

NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-1
NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-1

NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-14
NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-14

NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-13
NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-13

NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-12
NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-12

NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-11
NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-11

NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-10
NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-10

NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-9
NaOSTROinfo Most w Małym Jodle otwarcie-9

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this