Znajdź nas na

FAKTY

Na ulice Ostrowca Świętokrzyskiego wyjadą elektryki!

Tabor ostrowieckiego Miejskiego Zakładu Komunikacji zasilony został ośmioma nowymi autobusami elektrycznymi marki MAN. To część zadania inwestycyjnego pod nazwą: „Ekologiczny transport miejski – III etap”. – Tabor elektryczny, tabor naprawdę nowoczesny. To przyroda co roku zaczyna od nowa. To jest fakt niezaprzeczalny i to my też dzisiaj możemy powiedzieć, że rozpoczęliśmy pewną nową erę w komunikacji miejskiej w Ostrowcu Św. – mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.

Źródło: UM w Ostrowcu Św.

– Na ostrowiecki rynku, taka historyczna chwila, osiem elektrycznych autobusów ustawionych, nowych, pierwszy raz, które wyjechały na ulice naszego miasta i te autobusy od poniedziałku w pełnym, jak gdyby rozkładzie jazdy, będą użytkowane na naszych ulicach – mówił podczas czwartkowej (5 stycznia) konferencji prasowej Jarosław Górczyński, prezydent miasta Ostrowca Św. 

W ramach projektu .:„Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim” – III etap” zakupiono osiem autobusów MAN Lion’s City 12 E, stację transformatorową, a także 5 stacji ładowania zajezdniowego – w tym 2 stacje ładowania 150 kW i 3 stacje ładowania  2 x 40 kW.

– To jest duże wydarzenie dlatego, że jak spojrzycie państwo na te autobusy, wartość tej inwestycji, zakup tego elektrycznego taboru wraz z pięcioma stacjami do doładowywania tych autobusów elektrycznych, to jest kwota brutto 20 312 000 zł. Tyle pieniędzy zostało wydane na zakup tych autobusów i dosprzętowienie bazy MZK – podkreślał prezydent.  

Źródło: Ostrowiec Św. profil miasta

Dodał, że autobusy są w pełni elektryczne, na pełnym doładowaniu mogą przejechać ponad 200 km. Prezydent dziękował również włodarzom gmin, którzy podpisali porozumienie, na mocy którego autobusy ostrowieckiego MZK kursują również na terenie ich gmin.  

– Z tego miejsca chcę też jeszcze raz wyróżnić  i podziękować: pan wójt Jerzy Murzyn, gmina Bodzechów, pan burmistrz Lech Łodej – gmina Kunów i pani burmistrz Joanna Suska – gmina Ćmielów, te gminy podpisały z naszą spółką i za pośrednictwem miasta, umowy na kursowanie Miejskiego Zakładu Komunikacji autobusów naszych po terenie ich gmin, żeby dowozić pasażerów z tych gmin do Ostrowca Św. i mam nadzieję, że takie pozytywne przykłady zachęcą też innych – tłumaczył prezydent. 

Jarosław Górczyński przypomniał również, że w tej chwili na terenie Ostrowca Św. są już 23 nowe autobusy. Kolejnych dziewięć, również elektrycznych powinno wyjechać na ulice miasta za rok. 

Źródło: UM w Ostrowcu Św.

– Tabor elektryczny, tabor naprawdę nowoczesny. To przyroda co roku zaczyna od nowa. To jest fakt niezaprzeczalny i to my też dzisiaj możemy powiedzieć, że rozpoczęliśmy pewną nową erę w komunikacji miejskiej w Ostrowcu Św. W tej chwili już 23 autobusy fizycznie na terenie Ostrowca Św. i  mamy rozstrzygnięty przetarg na zakup kolejnych 9 elektrycznych autobusów, które za 340 dni wyjadą na ulice naszego miasta – mówił. 

O dużym wydarzeniu historycznym mówił Jarosław Kateusz, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowcu Św. 

– To jest naprawdę bardzo duże wydarzenie historyczne dla miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. My przechodzimy na tabor zero emisyjny jesteśmy pierwszym miastem w województwie świętokrzyskim, który taki tabor ma. Zero emisyjnych taborów ani Kielce, ani Starachowice, ani Skarżysko nie ma. To sa samochody alno zasilane gazem CNG, ale to nie jest zero emisyjny tabor – tłumaczył.  

Dodał, że to było duże wyzwanie dla spółki, ponieważ obsługa tych autobusów jest całkowicie inna. Zaznaczył, że cena autobusu diesla to ok. 850 000 zł, natomiast autobusu elektrycznego  1 800 000 zł. 

Źródło: UM w Ostrowcu Św.

– Osiem autobusów spowoduje, że w okresach świątecznych będzie tylko zero emisyjny tabor. Bo u nas w niedziele i w okresach świąt jeździ  8 autobusów, a 8 autobusów będzie zero emisyjnych. Jeżeli uda się zrealizować ten czwarty etap, to będziemy mieli 17 autobusów elektrycznych na 23 wyjeżdżające. A jeszcze jest plan przecież fotowoltaiki na terenie bazy, który spowoduje że ten prąd  rzeczywiście nie będzie z węgla, tylko będzie ze słońca – podsumował Jarosław Kateusz.    
Przypomnijmy, że łącznie zakupione zostały 23 pojazdy, wśród nich 6 nowych hybrydowych autobusów marki Solaris, 9 nowoczesnych autobusów marki MAN z niskoemisyjnym napędem diesel oraz 8 elektryków.    

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this