Znajdź nas na

KULTURA

Na „Wiśniowy Sad” do ODS Malwa!

Nie lada gratka dla miłośników twórczości Antoniego Czechowa. Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św. zaprasza na spektakl „Wiśniowy Sad” w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego, a w wykonaniu aktorów Teatru im. Stanisława Żeromskiego w Kielcach. Bezpłatne zaproszenia do odebrania w recepcji Ostrowieckiego Browaru Kultury od 6 października. Wydarzenie organizowane jest w ramach programu TEATR POLSKA.

Wiśniowy Sad Źródło: teatrzeromskiego.pl

13 października o godzinie 18.00 do  Osiedlowego Domu Społecznego „Malwa” zawitają aktorzy z Teatru imienia Stanisława Żeromskiego w Kielcach ze spektaklem „Wiśniowy Sad” w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego.

Sztuka jest obrazem podupadłej arystokracji, która staje w obliczu rozpadu relacji międzyludzkich i dewaluacji panującego systemu. To opowieść o ucieczce przed życiem w świecie, gdzie nikt nie potrafi wziąć odpowiedzialności za swój los, utrwalając fikcję i karmiąc się iluzją.

Rosyjska arystokratka Raniewska, wraca z Paryża do prowincjonalnej posiadłości, której istotną część stanowi tytułowy wiśniowy sad. Majątek staje się areną dla wewnętrznego konfliktu bohaterki, która waha się między sprzedażą a utrzymaniem ziem rodzinnych, jednocześnie próbując dokonać rozrachunku z bolesną przeszłością.

– Dla mnie to opowieść o marnowaniu wspólnego dobra, którym tu symbolicznie jest rodzinny majątek ze starym domem i sadem. Przyglądając się bohaterom Czechowa, zastanawiam się, dlaczego nie potrafimy porozumieć się w ważnych sprawach i podjąć wspólnego działania. Czy nie umiemy dostroić się do „nowych czasów”, zrozumieć, że zmieniający się świat wymaga innych zasad, idei? Czy poszukiwanie osobistego szczęścia i tzw. life style uniemożliwia zaangażowanie się w sprawy dotyczące także innych? Przecież wszyscy chcemy dobra – mówi Krzysztof Rekowski, reżyser spektaklu (źródło: teatrzeromskiego.pl)

 Wydarzenie organizowane jest w ramach programu TEATR POLSKA finansowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków MInisterstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

 Celem TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych.

Kwalifikacja spektakli zgłoszonych do programu przeprowadzana jest w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na uzyskaniu rekomendacji od Komisji Artystycznej, a drugi na ocenie projektów objazdów wybranych spektakli przez Komitet Organizacyjny na podstawie ich wiarygodności organizacyjnej i finansowej. Prezentacje spektakli w ramach TEATR POLSKA odbywają się w okresie od 1 września do 30 listopada 2020 roku.

Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bezpłatne zaproszenia do odebrania w recepcji Ostrowieckiego Browaru Kultury od dnia 6 października. Ilość miejsc ograniczona.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this