Znajdź nas na

FAKTY

Nagrodą są dla nich uśmiechy dzieci! Swój jubileusz obchodziła Świetlica Środowiskowa w Kunowie! [FOTO]

Był tort, występy artystyczne przygotowane przez uczestników zajęć, organizowanych przez Świetlicę Środowiskową w Kunowie, ale także i czas na wspomnienia. Zarówno dzieci, korzystające z placówki, jak i ich wychowawcy zgodnie podkreślają, że stanowią jedną wielką rodzinę świetlicową. A mottem ich działań stały się słowa Juliana Ejsmonda: „Gdyby na wielkim świecie zabrakło uśmiechu dziecka, byłoby ciemno i mroczno, ciemniej i mroczniej niż podczas nocy bezgwiezdnej i bezksiężycowej – mimo wszystkich słońc, gwiazd i sztucznych reflektorów. Ten jeden mały uśmiech rozwidnia życie.” W piątek, 8 kwietnia świętowali pięciolecie swojej działalności.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zorganizowany w piątek, 8 kwietnia jubileusz Świetlicy Środowiskowej w Kunowie stał się pretekstem do podsumowania minionych pięciu lat działalności placówki.  

– Po tych pięciu latach wiemy, że było warto, chociażby z tego względu, że listę miejsc, przeznaczonych dla dzieci, zawsze mamy zapełnioną w stu procentach plus długa lista rezerwowa. To najlepsza rekomendacja. Bardzo nam miło, że dzieci chcą do nas przychodzić, że przychodzą z uśmiechem. Dla nas to najlepsza nagroda – mówi Katarzyna Orczyk, kierownik Świetlic Środowiskowych w Kunowie i Kolonii Inwalidzkiej.

Na terenie gminy Kunów funkcjonują bowiem aktualnie dwie świetlice środowiskowe: w Kunowie, gdzie zapisanych jest 30 dzieci i w Kolonii Inwalidzkiej, gdzie na zajęcia uczęszcza 15 dzieci. W niedalekiej przyszłości uruchomiona zostanie kolejna świetlica, tym razem w dworku w Chocimowie. Swoje miejsce znajdzie tam 15 dzieci.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Katarzyna Orczyk wyjaśnia, że przez pięć lat funkcjonowania placówki, opieką objętych zostało 130 dzieci z terenu gminy Kunów, w wieku od 7 do 14 lat. Świetlica jest bezpłatna, prowadzona jest przez Urząd Miasta i Gminy w Kunowie za pośrednictwem Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Godziny, w których czynna jest świetlica są nietypowe. Dzieci znajdują tu opiekę od 10.30 do 18.30. 

– Mamy bardzo zdolne dzieci i wychowawców. Jestem z nich bardzo dumna. Każde dziecko jest inne, każde wyjątkowe. Kiedyś placówka wyglądała zupełnie inaczej,  podobnie jak cały budynek. Świetlica mieści się bowiem w remizie strażackiej. Kilka lat temu zainicjowano remont tego budynku, tak, aby wyglądał na miarę XXI wieku. Sale przeszły generalny remont. Zmiana jest ogromna – mówi Katarzyna Orczyk. 

Katarzyna Orczyk, kierownik Świetlicy Środowiskowej w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dzieci korzystające z zajęć świetlicowych nie tylko odrabiają lekcje, uczestniczą w różnego rodzaju zajęć artystycznych, czy plastycznych. Dodatkowo placówka zatrudnia specjalistów. Są zajęcia rytmiczno-sportowe, raz w tygodniu zajęcia z matematykiem.  Rodzice i dzieci mogą skorzystać także z porad psychologa.  

– Staramy się, aby każde dziecko, wychodząc  ze świetlicy miało odrobione lekcje. Staramy się też zagospodarować im wolny czas poprzez różne zajęcia: rękodzielnicze, plastyczne, kulinarne. Oferujemy zajęcia sportowe ze specjalistą, czy korepetycje matematyczne. Poza tym jak w typowej świetlicy są gry, spacery, zabawy, pikniki, ogniska, wyjazdy – wylicza Katarzyna Orczyk.

Mottem placówki są słowa Juliana Ejsmonda: „Gdyby na wielkim świecie zabrakło uśmiechu dziecka, byłoby ciemno i mroczno, ciemniej i mroczniej niż podczas nocy bezgwiezdnej i bezksiężycowej – mimo wszystkich słońc, gwiazd i sztucznych reflektorów. Ten jeden mały uśmiech rozwidnia życie.” Ten uśmiech jest dla nas największą nagrodą i radością. 

Od lewej: Krzysztof Wojtachnio, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Dołach Biskupich i asystent posła Andrzeja Kryja, senator Jarosław Rusiecki, poseł Krzysztof Lipiec, poseł Andrzej Kryj i Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Z zajęć organizowanych przez świetlicę zadowolona jest Edyta Świerszcz, mama dwójki dzieci w wieku 8 i 10 lat.  

– Nie miałam wątpliwości, żeby je zapisać. Uwielbiają tutaj przychodzić. Odrabiają lekcje i się bawią. Dziś zobaczę je w przedstawieniu. Nie było tremy, ani stresu. Atmosfera jest tu tak przyjemna, że dzieci „na luzie” podeszły do tematu – mówi Edyta Świerszcz. 

Od lewej: Barbara Domagała, radna Rady Miejskiej w Kunowie, Piotr Bek, przewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie, Joanna Potrzeszcz, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kunowie, a także Krzysztof Wojtachnio, kierownik ŚDS-u w Dołach Biskupich
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Rolę, jaką pełni Świetlica Środowiskowa w Kunowie  podkreśla także Iwona Pomykała, wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie.  

– Nasi uczniowie, zwłaszcza ci młodsi korzystają  z zajęć organizowanych na świetlicy. Są bardzo zadowolone. Chętnie korzystają ze wszystkich atrakcji: gier i zabaw. Zauważyliśmy, że dzieci, które przebywają na świetlicy, lepiej się uczą. Takie miejsca są  potrzebne.  Integrują, bo przychodzą tu dzieci z różnych szkół, mogą tu spędzać miło i przyjemnie czas wolny. Świetlica działa bowiem w dni wolne od nauki – mówi Iwona Pomykała.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie podkreśla, że nie byłoby sukcesu, gdyby nie pełna empatii i profesjonalna kadra, którą samodzielnie dobierał. 

– Jest się z czego cieszyć i co świętować. Widzimy niesamowity efekt pracy tych świetlic. Dla tych młodych ludzi, to poprawione wyniki w nauce, a także czas wolny w domu,  ponieważ lekcje odrabiają właśnie tutaj, na świetlicy. Pracuje tu  wyjątkowa kadra, wyjątkowi ludzie, którzy podchodzą z sercem, którzy nie szczędzą czasu i troski o dzieci. Powiem nieskromnie, że  sam dobierałem tę kadrę i okazało się, że to był „strzał w dziesiątkę”. Bo wszystko zależy od ludzi, od kadry, od podejścia do dzieci, zrozumienia. Dzieci są różne, trzeba umieć do nich dotrzeć – tłumaczy Lech Łodej. 

Monika Grudzińska, wychowawca świetlicy, a także autorka przedstawienia opartego na baśni „Czerwony Kapturek”, które w piątek wystawili podopieczni świetlicy podkreśla, że największą nagrodą jest dla niej uśmiech dzieci.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Praca na świetlicy jest dla mnie ogromną przyjemnością. Uwielbiam dzieci, sama jestem mamą i staram się podchodzić do nich tak, jak do swoich dzieci w domu. Co robimy na świetlicy? Dzieci odrabiają lekcje, ale nigdy nie ma z tym problemu. Wiedzą, że żeby się bawić, trzeba je odrobić. Prowadzone są zajęcia z rękodzieła. Koleżanka robi rewelacyjne rzeczy: torebeczki, maskotki. Ja zajmuję się grami obozowymi, dzieci też to uwielbiają. Bawimy się w chowanego, wykonujemy eksperymenty, jak podczas minionych wakacji: wybuchający wulkan z sody, czy bańki, wykonywane na blacie stołu. Mamy mnóstwo wycieczek, do których się najpierw historycznie przygotowujemy, aby dzieci  wiedziały gdzie jadą i co mogą zobaczyć. Największą nagrodą jest dla mnie to, gdy  te dzieci, które były mniej grzeczne, przychodzą i przytulają się. Uśmiech na twarzy dziecka to dla mnie największa nagroda – mówi Monika Grudzińska.

Monika Grudzińska, wychowawca świetlicy w towarzystwie uczniów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Organizację pracy na świetlicy, a także kreatywność dzieci chwalili zarówno poseł Andrzej Kryj, jak i senator Jarosław Rusiecki.

– Takie miejsca są zawsze ważne, ale szczególnie były ważne w tym ostatnim czasie, kiedy tak naprawdę nastąpiło zerwanie więzi między dziećmi i młodzieżą, gdy pandemia sprawiła, że mieliśmy zdalne nauczanie. Tu mając do dyspozycji piękne miejsce, profesjonalną opiekę, dzieci mogą znaleźć taki drugi dom i kiedy patrzę na te uśmiechnięte buzie to mam wrażenie, że dzieci są szczęśliwe z tego, jak ta świetlica środowiskowa funkcjonuje. Ogromne słowa uznania dla pana burmistrza i radnych, że pięć lat temu wyszli naprzeciw potrzebom tych najmłodszych mieszkańców gminy Kunów – mówił Andrzej Kryj.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Poseł Krzysztof Lipiec, podkreślał z kolei, że gmina Kunów może być wzorem dla innych samorządów. 

– Byłem zdziwiony, że jubileusz świetlicy środowiskowej można tak świętować. Czyli ranga tego dzisiejszego wydarzenia jest tak wysoka. Oznacza to, że ta świetlica środowiskowa przez tych pięć lat zdała egzamin i to jest rzecz niesłychana. Kiedyś takich świetlic nie było. Kiedyś pozostawiano samorządy samymi sobie. Nie ważne było, co dzieje się z młodym pokoleniem Polaków, ale te czasy się zmieniły i okazuje się, że młodzi Polacy też są ważni. Na terenie gminy Kunów tego typu instytucje też istnieją. Chcę pogratulować panu burmistrzowi, bo miasto i gmina Kunów  to rzecz godna naśladowania, wzór do naśladowania dla innych samorządów. Polityka społeczna, ta szeroko rozumiana,  jest tutaj bardzo dobrze zrealizowana i wykonywana przez pana burmistrza i radnych – podsumował poseł Krzysztof Lipiec.   

Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info 

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-1
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-1

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-12
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-12

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-11
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-11

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-10
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-10

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-9
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-9

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-8
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-8

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-7
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-7

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-6
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-6

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-5
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-5

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-4
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-4

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-3
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-3

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-13
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-13

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-32
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-32

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-31
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-31

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-30
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-30

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-29
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-29

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-28
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-28

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-27
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-27

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-26
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-26

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-25
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-25

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-24
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-24

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-23
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-23

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-22
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-22

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-21
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-21

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-20
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-20

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-19
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-19

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-18
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-18

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-17
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-17

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-16
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-16

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-15
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-15

NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-14
NaOSTROinfo 5-lecie świetlicy w Kunowie-14

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this