Znajdź nas na

Subscribe

GMINA KUNÓW

Największe przeboje Beatlesów zabrzmią na stadionie Stali Kunów!

Od kilku już lat najbardziej zasłużeni mieszkańcy gminy Kunów otrzymają unikatową, porcelanową figurkę żołny – niezwykłego ptaka, który tak upodobał sobie te tereny, że co roku przemierza blisko 5 tysięcy kilometrów, aby z dalekiej Afryki, powrócić właśnie do gminy Kunów. Nie inaczej będzie w tym roku, po czasie pandemii, wracają bowiem Dni Kunowa – wielkie święto muzyki i lokalnego folkloru, które już na stałe wpisało się w kalendarz gminnych imprez.

Dni Kunowa 2019. Na scenie Strażacka Orkiestra Dęta w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kunów, jak i jego okolice to raj dla turystów i koneserów ciszy oraz odpoczynku wśród zieleni i malowniczych pamiątek przeszłości. Miłośnicy przyrody mogą tu poznać na stosunkowo niewielkim obszarze dwie krainy geobotaniczne:  Wyżynę Sandomierską i Przedgórze Iłżeckie, rozdzielone dolinami rzek: Kamiennej i Świśliny. Północną część gminy pokrywają piaszczyste gleby porośnięte kompleksem Lasów Iłżeckich. Południową część stanowią tereny lessowe z malowniczymi, głębokimi wąwozami i skarpami, stromo opadającymi ku dolinom rzek. Atrakcje przyrodnicze nie są jedynymi na terenie gminy, dużą rolę odgrywają również zabytki kultury. Gmina Kunów to także miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, do tych najważniejszych należą organizowane w sierpniu  Dożynki Gminne, a także poprzedzające je Dni Kunowa.

Dni Kunowa 2019 fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dni Kunowa to jedno z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez naszą gminę. Po obostrzeniach, związanych z pandemią koronawirusa, wracamy do normalności, jeśli chodzi o rozmach tego wydarzenia. Choć z tyłu głowy wciąż mamy widmo pandemii i wzrost zachorowań. Mieszkańcy dopytywali o tegoroczną odsłonę tego naszego „lokalnego święta”. Ciekawiły ich zespoły, które wystąpią. A w tym roku przed publicznością na stadionie Stali Kunów zaprezentują się zespoły: „The Postmen”, grający przeboje Beatlesów, a także „Milano”, jeden z popularniejszych wykonawców muzyki tanecznej w Polsce –  wylicza Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. 

Dni Kunowa 2019 r.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że Dni Kunowa przyciągają nie tylko mieszkańców gminy, ale również gości z powiatu ostrowieckiego, czy powiatów ościennych. To co wyróżnia to wydarzenie to kolorowe stoiska przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Kunów, które tego dnia prezentują się z przygotowanymi przez siebie smakołykami i rękodziełem. To także szansa na zakupienie unikatowych pamiątek z gminy. W tym roku ze swoim stoiskiem pełnym wykonanych przez podopiecznych ozdób, zaprezentuje się Środowiskowy Dom Samopomocy w Dołach Biskupich. 

Dni Kunowa 2019 rok fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dni Kunowa, to także okazja do wyróżnienia najbardziej uzdolnionych i zasłużonych mieszkańców gminy. A to za sprawą niezwykłej nagrody – Kunowskiej Żołny. Ta porcelanowa figurka z Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” , posiada swój certyfikat autentyczności. W tym roku również trafi w godne ręce. Zadecydowała o tym kapituła konkursu, która zawsze skrupulatnie dobiera kandydatów. Ta nagroda ma być takim docenieniem pracy, którą w rozwój naszej gminy wkładają jej zwycięzcy. To bardzo ważne, aby te osoby były zauważane. Nasi mieszkańcy mają olbrzymi potencjał, który niekoniecznie wcześniej był doceniany. Tą nagrodą chcemy się im odwdzięczyć – mówi Lech Łodej.

Dni Kunowa 2019 fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14.00. Wystąpią m.in.: Strażacka Orkiestra Dęta w Kunowie, Zespół i Kapela Kunowianie, Orkiestra Polowa Polskich Brygad Strzeleckich. Pokaz swoich umiejętności dadzą także 10 Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej i straż pożarna. 

Od godziny 20.30 zaplanowana jest dyskoteka. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this