Znajdź nas na

FAKTY

Nauczyciele z gminy Bałtów nagrodzeni przez wójta! Hubert Żądło: Chcemy rozwinąć bałtowską oświatę!

Teresa Szczygieł i Jolanta Kogut ze Szkoły Podstawowej w Bałtowie, a także Magdalena Łuczycka i Marzenna Barańska-Serafin z Publicznej Szkoły Podstawowej w Okole zostały nagrodzone przez wójta gminy Bałtów za swoją pracę i osiągnięcia na polu edukacyjnym. Dyrektorzy szkół również przyznali swoje nagrody. – Zauważam dużo większe zaangażowanie w pracę, a także w samodoskonalenie i podnoszenie swoich kompetencji ze strony nauczycieli niż w latach poprzednich. Mam na myśli zarówno kadrę ze szkoły w Okole, jak i w Bałtowie, a to procentuje. Mamy duży potencjał i myślę, że naszych nauczycieli stać jeszcze na dużo więcej – mówi Hubert Żądło, wójt Bałtowa.

Zdjęcie ilustracyjne z otwarcia Szkoły Podstawowej w Bałtowie Na zdjęciu Hubert Żądło, wójt Bałtowa fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nauczyciel ma wpływ na wieczność. Nie jest bowiem w stanie określić, gdzie kończy się jego oddziaływanie – powiedział kiedyś Henry Brooks Adams, amerykański historyk. 14 października świętowali nauczyciele, dyrektorzy, a także osoby związane z bałtowską oświatą. Nagrody wójta cztery: dwie w szkole podstawowej w Bałtowie, dwie w Okole trafiły do Teresy Szczygieł  i Jolanty Kogut, a także Magdaleny Łuczyckiej i Marzenny Barańskiej-Serafin. Dzień Edukacji Narodowej to też doskonały czas na refleksję, w jakim miejscu znajduje się dziś bałtowska oświata.   

– O tym, jaki jest dokładnie stan bałtowskiej oświaty dowiemy się na początku przyszłego roku. Gmina z pomocą firmy zewnętrznej będzie bowiem wykonywać analizę oświaty, poziomu nauczania,  wykorzystania sprzętu, jak również szkoleń, które nauczyciele odbywali. Chcemy, zorganizować debatę oświatową z udziałem rodziców, nauczycieli, radnych z gminy Bałtów i sołtysów. A wszystko to po to, abyśmy wiedzieli, w jakim miejscu się znajdujemy, co jeszcze mamy do zrobienia, a także wyznaczyli sobie cele, w kierunku których będziemy zmierzać – wyjaśnia wójt Hubert Żądło i dodaje, że tego typu debata odbyła się m.in. w Chęcinach. Dodaje, że tego typu analiza miała odbyć w tym roku, ale niestety koronawirus pokrzyżował plany. 

– Chciałbym, żeby oświata w Bałtowie była na bardzo wysokim poziomie, ponieważ mamy ku temu możliwości. Mamy naprawde bardzo dobrą i świetnie wyposażoną bazę lokalową.  Placówka w Bałtowie jest jedną z najlepiej wyposażonych w powiecie. Jednak mam świadomośc, że jako organ prowadzący jesteśmy w stanie zapewnić naszym najmłodszym mieszkańcom dużo więcej – tłumaczy wójt. 

Podkreśla, że biorąc pod uwagę wyniki ósmoklasistów, nauczyciele w Bałtowie świetnie się w tym roku  sprawdzili. 

– Pomimo zdalnego systemu nauczania, egzaminy były na bardzo wysokim poziomie, drugie w powiecie w kategorii szkół publicznych.  Jeśli chodzi o całokształt pracy zdalnej na pewno można jeszcze zrobić dużo więcej. Jako młody wójt chce poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie edukacji i oświaty  i dowiedzieć się, ile więcej możemy zaproponować naszym najmłodszym mieszkańcom i zachęcić ich do nauki. Zauważam też dużo większe zainteresowanie ze strony nauczycieli niż w latach poprzednich. Mam na myśli i szkołę w Bałtowie i Okole. Zaangażowanie grona pedagogicznego jest bardzo duże. Dopóki będą uczniowie w tej szkole, dopóty ta szkoła będzie funkcjonować. Z punktu widzenia ekonomicznego wiadomym jest, że najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie jednej placówki oświatowej, bo ktoś podjął kiedyś taką decyzję, że główny wysiłek finansowy gminy poszedł na przebudowę szkoły w Bałtowie, gdzie mamy dziś wolne pomieszczenia. Biorą pod uwagę inne względy, nie tylko finansowe, ale społeczne, kulturowe, integracyjne wiem, że, dobrze jest gdy małe szkoły  funkcjonują. Dopóki będzie to do udźwignięcia finansowo dla gminy,  szkoła w Okole będzie funkcjonować – zapewnia Hubert Żądło.

Dodaje, że sam najbardziej wspomina swoją wychowawczynię  ze szkoły średniej z Technikum Leśnego w Brynku.

– Pani Teresa Kimla, mój wychowawca i nauczyciel historii  była bardzo wymagająca, która nie bała się nas ukarać za nasze przewinienia, ale zawsze na pierwszym miejscu stawiała dobro uczniów. Był dla nas jak taki  rodzic zastępczy. Wspierała nas i pomagała nam obrać odpowiedni kierunek w życiu – podsumowuje wójt.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this