Znajdź nas na

FAKTY

Nie daj się oszukać „na mandat karny”!

Ostrowieccy policjanci ostrzegają przed kolejną metodą oszustw „na mandat karny”. Cyberprzestępcy wpadli na nowy pomysł i wysyłają do abonentów różnych sieci SMS-y z informacją o niezapłaconym mandacie. Wskazana przez nich kwota z reguły jest niska. Jednak otwierając link przesłany w wiadomości możemy stracić pieniądze, które mamy na koncie, ponieważ jest to próba wyłudzenia danych do logowania w bankowości internetowej!

Źródło: Adobe Stock

Do ostrowieckich policjantów w ostatnim czasie zaczęły docierać informacje o pojawieniu się nowego scenariusza cyberataku „na mandat karny”. W treści rozsyłanych SMS-ów oszuści informują abonentów rożnych sieci o niezapłaconym przez nich mandacie karnym. Wskazują również datę, kiedy sprawa zostanie skierowana do sądu. Aby uniknąć takiego postępowania proszą o szybkie uregulowanie zapłaty poprzez podany w wiadomości link.

Z reguły podana przez oszustów „kwota mandatowa” jest niska. Dzięki temu przestępcy liczą na to, że osoby mające dylemat, czy rzeczywiście zapomniały uregulować jakiekolwiek należności w celu uniknięcia kary oraz pod wywartą presją czasu, dokonają opłaty. Po kliknięciu w podany przez oszustów link zostajemy przekierowani na stronę łudząco podobną do strony naszego banku, na której z kolei jesteśmy  poproszeni o podanie danych, takich jak: login, hasło oraz kod z SMS-a, potrzebnych do zalogowania się na rachunek bankowy. Logując się za pośrednictwem fałszywego serwisu przekazujemy w ten sposób przestępcom dane potrzebne do wyczyszczenia naszego konta.

Pamiętajmy, że dane dotyczące naszego konta bankowego, czy też karty bankomatowej są danymi wrażliwymi i nikomu nie powinniśmy ich udostępniać! Wiadomości SMS o zaległości w płatności za mandat karny są fałszywe.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this