Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Nie pomagaj rosyjskim wojskom! Nie publikuj zdjęć i filmów pojazdów wojskowych!

Ministerstwo Obrony Narodowej przestrzega przed dezinformacją. Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie internet pełen jest fałszywych informacji, dotyczących sytuacji na Ukrainie. Agresja Rosji, to także operacje informacyjne. MON apeluje, aby nie informować o działaniach i ruchach wojsk, a także nie publikować zdjęć i filmów transportów wojskowych. Nie pomagaj rosyjskim wojskom. Zanim opublikujesz – pomyśl!

Zdjęcie ilustracyjne Przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej. 2019 rok fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W związku z sytuacją na Ukrainie dla wspólnego bezpieczeństwa konieczna jest ochrona pewnych informacji wojskowych. 

– Szczególnie dziś zastanówmy się nad tym, co i kiedy publikujemy w sieci. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na informacje, które zamieszczamy w social mediach, a które m. in. dotyczą #WojskoPolskie oraz wszystkich wojsk sojuszniczych, które przebywają w naszym kraju  jak również, że agresja Rosji to także operacje informacyjne – dezinformacja – 5 marca na Twitterze zaapelowało Ministerstwo Obrony Narodowej. 

Źródło: MON

Ministerstwo apeluje, aby nie upubliczniać zdjęć, filmów i informacji o miejscach pobytu lub transporcie żołnierzy, datach i godzinach przejazdów, wylotów, lądowań, liczbie i rodzajach wojska, znakach i tablicach rejestracyjnych pojazdów wojskowych.

MON przypomina także, że informacja również bywa bronią. Dlatego ignoruj informacje z rosyjskich mediów i kont internetowych, uważaj na fałszywych SMS-y i informacje w mediach społecznościowych, szukaj informacji w oficjalnych źródłach, nie przekazuj fałszywych informacji, nie daj się manipulować, zachowaj spokój, dezinformacja żeruje na strachu i emocjach. Bądź odporny na dezinformacje: nie sugeruj się tytułem, zwróć uwagę na emocjonalny język, którego celem jest wywołanie sensacji, sprawdź autora, źródło i wiarygodność zdjęcia, zweryfikuj dane w innych źródłach, pomyśl zanim udostępnisz. 

Źródło: MON
Źródło: MON

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this