Znajdź nas na

FAKTY

Nie wzrosną podatki w gminie Bałtów!

Mamy dobre wiadomości dla mieszkańców, rolników i przedsiębiorców z gminy Bałtów. Podatki nie zdrożeją. Jak podkreśla Hubert Żądło, wójt Bałtowa, wpływ na pozostawienie dotychczasowych stawek podatków miała pandemia koronawirusa, a także związane z nią utrudnienia i obostrzenia, które przełożyły się na życie gospodarcze.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W związku z pandemią koronawirusa postanowiłem nie proponować radnym Rady Gminy w Bałtowie zwiększenia podatków, pomimo że i tak znajdują się na niskim poziomie. Porównując chociażby podatek od nieruchomości w gminie Bałtów, a przypomnę, że wynosi on 19 zł do stawki w Ostrowcu Św., gdzie wynosi on  21 zł, mamy dodatkowo dwa złote buforu  – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. 

Dobre wiadomości mamy także dla rolników.

– Mając na uwadze ten trudny czas dla całego społeczeństwa, również dla rolników, zdecydowaliśmy, że podatek ten z kwoty 58,55 zł za 1 kwintal obniżony zostanie do kwoty 39,00 zł za kwintal. Jest zatem na dużo niższym poziomie niż średnia GUS-owska i średnia rynkowa– wyjaśnia wójt. 

Przypomina, że na terenie gminy Bałtów występują gleby słabej klasy (klasy 5 i 6), które są zwolnione z podatków, jest to ponad. 40 procent powierzchni gminy. Wiąże się to z mniejszymi przypływami do budżetu, a także mniejszymi możliwościami pozyskiwania środków do których jest potrzebny wkład własny. 

– Zmniejszony został także podatek od środków transportowych do stawek minimalnych po to, aby zatrzymać dotychczasowych przedsiębiorców, zajmujących się transportem, jak również zachęcić nowych do tego, aby rejestrowali swoje firmy na terenie gminy Bałtów. 

Dodaje, że z tytułu obniżenia podatku od środków transportowych do budżetu gminy wpłynie ok. 20 tysięcy zł mniej, ale gdyby jeden z kilku przedsiębiorców, świadczących tego typu działalność na terenie gminy Bałtów zrezygnował, to strata  byłaby zdecydowanie większa, niż z tytułu obniżki. 

– W dłuższej perspektywie  czasu przyniesie to korzyść dla budżetu. Deklaruję, że do końca mojej kadencji i do końca kadencji rady podatki od środków transportowych na terenie gminy Bałtów  nie wzrosną –  podkreśla. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this