Znajdź nas na

FAKTY

Niedługo obchodzić będą 100-lecie istnienia! Przed jubileuszem Ochotnicza Straż Pożarna w Prawęcinie otrzymała samochód!

Poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, zwiększy mobilność jednostki, a dodatkowo druhom towarzyszyć będzie podczas uroczystości państwowych lub lokalnych. Mowa o samochodzie gaśniczym, jaki wczoraj (wtorek, 21 grudnia) otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna z Prawęcina, w gminie Kunów. Volkswagen Transporter wcześniej służył w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak zapewnia Barbara Majdak, oficer prasowy KP PSP w Ostrowcu Św. auto jest w dobrym stanie i może posłużyć jeszcze kilka lat. Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie przypomina natomiast, że gmina wspiera Ochotnicze Straże Pożarne, a w planach ma także rozbudowę remizy w Prawęcinie.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie przekazuje kluczyki do auta Grzegorzowi Wanatowi, członkowi Zarządu OSP w Prawęcinie fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

– Około pół roku temu zgłosiliśmy się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim z prośbą o przekazanie samochodu. Pan komendant powiedział wówczas, że aktualnie nie ma auta, ale jak tylko będzie takie posiadał, przekaże je do naszej jednostki. Dziś dotrzymał słowa. Auto znacząco ułatwi nam pracę – mówi Grzegorz Wanat, członek Zarządu OSP w Prawęcinie,  a także radny Rady Miejskiej w Kunowie. 

Dodaje, że przekazany przez KP PSP w Ostrowcu Św.  samochód ratowniczy będzie bardzo przydatny. Jednostka znajduje się bowiem z dala od gminy. 

– Auto będzie służyło do akcji ratowniczo-gaśniczych, będziemy go wykorzystywać także do imprez okolicznościowych. Na pewno będzie dla nas dużym udogodnieniem. Dotychczas mieliśmy stary samochód, który nadawał się już tylko na złom. Innego nie było. Niedawno zapaliła się piwnica w jednym z gospodarstw. Nosiliśmy wodę wiadrami. Gdyby było auto można byłoby szybciej dotrzeć do osób potrzebujących pomocy – tłumaczy Grzegorz Wanat.

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

Przypomina, że w jednostce służy 20 strażaków. Dodatkowo OSP w Prawęcinie niedługo, obchodzić będzie swoje 100-lecie. 

– Mój dziadek zakładał tę straż. Cieszę się niezmiernie, że będziemy mieli takie auto na stanie. Ułatwimy życie mieszkańcom i sobie – mówi Grzegorz Wanat.

Barbara Majdak,  oficer prasowy KP PSP w Ostrowcu Św. przypomina, że to kolejny samochód przekazany przez ostrowiecką komendę, jednostce, która go potrzebuje. 

– Ten samochód służył nam jako samochód operacyjny, później samochód kwatermistrzowski, wcześniej, jako samochód ratownictwa technicznego, także ma długą historię. My bardzo dbamy o sprzęt także jest on w stanie naprawdę bardzo dobrym. Może posłużyć jeszcze kilka lat. Autem można transportować ludzi i sprzęt – wyjaśnia Barbara Majdak.  Przypomina, że w jednostkach OSP nie tylko ważne są samochody gaśnicze, ale również te wykorzystywane do zabezpieczenia zaplecza logistycznego. Ochotnicze straże pożarne pomagają bowiem w transporcie mieszkańców na szczepienia,  dostarczają także środki dezynfekcyjne i środki ochrony osobistej.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie oraz Grzegorz Wanat, członek Zarządu OSP w Prawęcinie
Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

W przyszłym roku kolejny samochód powinien zostać  przekazany do Bałtowa. 

Z przekazanego pojazdu cieszy się także Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. 

– Samochód poprawi zdecydowanie mobilność jednostki. Mając stary wóz, wyjazdy były bardzo utrudnione. Ten samochód będzie integrował druhów w Prawęcinie i z tego się bardzo cieszymy. Potrzebne jest jeszcze wyposażenie, jak motopompa i kilka węży,  żeby druhowie mogli korzystać z tego auta, jak z wozu bojowego, pomocniczego, przy akcjach gaśniczych. Oby było ich oczywiście jak najmniej, bo każdy taki wyjazd do czyjaś tragedia – mówi Lech Łodej. 

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

  

Podkreśla, że gmina chce rozbudować istniejący obiekt OSP w Prawęcinie. Wymieniono już dach na nowy. Koszt prac wyniósł 60 000 zł, a to nie koniec zmian. Zagospodarowane na potrzeby mieszkańców zostaną także pomieszczenia na poddaszu. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this