Znajdź nas na

FAKTY

Rzecznik MZ: od 1 lutego certyfikat covidowy będzie ważny 9 miesięcy!

Od 1 lutego zarówno certyfikat po pełnym zaszczepieniu, jak i certyfikat po szczepieniu przypominającym będzie ważny 9 miesięcy – powiedział w środę rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Poznań, 25.11.2021. Koronawirus w Polsce. Szczepienie przeciwko Covid-19 dla wszystkich pracowników, studentów, doktorantów i ich rodzin, 25 bm. w punkcie szczepień w budynku dydaktycznym Collegium Biologicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. (aldg) PAP/Jakub Kaczmarczyk ***UWAGA! Zakaz publikacji w negatywnym kontekœcie zdjêæ zawieraj¹cych wizerunek osób podczas szczepienia przeciwko Covid-19 lub po takim szczepieniu.***

Rzecznik MZ podczas środowej konferencji prasowej nawiązał do decyzji Komisji Europejskiej z wtorku ws. ważności certyfikatów covidowych.

„Rozporządzenie KE z wczoraj mówi o ważności certyfikatów covidowych, od 1 lutego, w okresie 9 miesięcy. Czyli certyfikaty covidowe po pełnym wyszczepieniu będą ważne 9 miesięcy. Minister zdrowia podjął decyzję, aby w Polsce również certyfikaty po doszczepieniu, po dawce przypominającej, były również od 1 lutego ważne 9 miesięcy” – powiedział Andrusiewicz.

„Od 1 lutego zarówno certyfikat po pełnym zaszczepieniu, jak i certyfikat po szczepieniu przypominającym będzie ważny 9 miesięcy” – powtórzył.

Rzecznik MZ zaznaczył, że wszystkie wcześniejsze certyfikaty też będą ważne 9 miesięcy.

Komisja Europejska podała we wtorek, że przyjęła przepisy, według których po szczepieniu podstawowym na Covid-19 unijny cyfrowy certyfikat COVID będzie ważny przez 9 miesięcy (270 dni) „do celów podróży wewnątrz UE”, a nie, jak obecnie, przez rok. Do przedłużenia ważności dokumentu będzie wymagana dawka przypominająca.

Nowe przepisy będą obowiązywać 27 krajów UE od 1 lutego. Do tego czasu w całej UE mają zostać dostosowane aplikacje mobilne używane do weryfikacji cyfrowych certyfikatów COVID.

Rzecznik MZ był też pytany przez dziennikarzy o ewentualne kolejne obostrzenia. Jak przyznał, zastanawianie się nad obostrzeniami cały czas trwa. „Ten szczyt czwartej fali w zakresie zgonów na pewno skłania też do przemyśleń tego, co w najbliższych tygodniach. Te analizy trwają” – stwierdził dodając, że codziennie odbywają się spotkania zespołu kryzysowego. „Dyskutujemy możliwe dalsze kroki w zakresie walki z omikronem” – zapewnił. (PAP)

rbk/ mir/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this