Znajdź nas na

FAKTY POLSKA

Niedzielski: pierwszego dnia przeciw HPV zaszczepiono ponad 600 dzieci w wieku 12 i 13 lat!

1 czerwca, w pierwszym dniu realizacji bezpłatnych szczepień przeciw HPV, zaszczepiono ponad 600 dzieci – przekazał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. W 2023 r. szczepienia obejmują dziewczynki i chłopców urodzonych w 2010 i 2011 r.

Chorzów, 07.02.2018. Szczepienia przeciwko grypie, 7 bm. w przychodni w Chorzowie. PAP/Andrzej Grygiel

Preparaty stosowane w programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami wynosi 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.

Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii. Szczepienia są bezpłatne.

„Wczoraj przeciw #HPV zaszczepiło się ponad 600 dzieci w wieku 12 i 13 lat. Przez system e-rejestracji przyjęliśmy zapisy od ponad 7,1 tys. rodziców. W kalendarzach szczepień przychodni jest blisko 40 tys. wolnych terminów. Na infolinii nasi doradcy odebrali blisko 11 tys. telefonów” – przekazał w piątek na Twitterze szef MZ.

Wirus HPV (human papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej.

Na poświęconej szczepieniom stronie szczepienia.pzh.gov.pl eksperci podnoszą, że wyróżnia się ponad 150 typów HPV, w tym typy niskiego ryzyka, które wywołują m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych, tzw. kłykciny i brodawczaki, oraz typy o wysokim potencjale onkogennym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz za inne choroby nowotworowe. Zakażenia HPV mogą prowadzić m.in. do raka odbytu, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej, okolic głowy i szyi. (PAP)

ktl/ mhr/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this