Znajdź nas na

FAKTY POLSKA

Święto Centralnego Biura Antykorupcyjnego!

9 czerwca obchodzone jest Święto Centralnego Biura Antykorupcyjnego. „Wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom CBA życzę dużo satysfakcji, spełnienia i wytrwałości w realizowanych zadaniach” – przekazał szef CBA Andrzej Stróżny.

Grafika: Centralne Biuro Antykorupcyjne

„9 czerwca obchodzimy Święto Centralnego Biura Antykorupcyjnego. „Wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom CBA życzę dużo satysfakcji, spełnienia i wytrwałości w realizowanych zadaniach” – Andrzej Stróżny, Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego” – napisało w piątek na Twitterze CBA.

Życzenia funkcjonariuszom CBA złożył też zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. „9 czerwca to Święto @CBAgovPL! Wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom wyrazy szacunku i uznania za ciężką misję! Robicie bardzo ważną i potrzebną robotę!” – napisał minister na Twitterze.

9 grudnia Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Korupcji ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych w rocznicę ratyfikacji konwencji przeciwko korupcji przez państwa członkowskie w 2003 r. Konwencja ONZ zobowiązała jej strony do powołania krajowych organów do zapobiegania korupcji i rozpowszechniania wiedzy jak jej zapobiegać.

Aby zrealizować postanowienia konwencji w naszym kraju 9 czerwca 2006 r. powołano Centralne Biuro Antykorupcyjne. Tego dnia Biuro obchodzi też swoje święto.

Z informacji o wynikach działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego opublikowanej na stronie internetowej CBA wynika, że w 2022 roku jednostki CBA prowadziły 750 spraw operacyjnych.

W zeszłym roku funkcjonariusze CBA wszczęli 228 postępowań przygotowawczych. W 106 przypadkach śledztwa CBA prowadziło na własnych materiałach, a 122 na materiałach powierzonych przez prokuraturę. Funkcjonariusze zakończyli w 2022 roku 208 postępowań przygotowawczych.

Z danych wynika również, że funkcjonariusze CBA w ubiegłym roku ujawnili szkodę w mieniu Skarbu Państwa w wysokości 390,15 mln zł. „W toku prowadzonych postępowań przygotowawczych zabezpieczono mienie o łącznej wartości 232,38 miliona złotych, ponad 62,7 tys. euro oraz 44,8 tys. dolarów” – wyliczyło CBA.

W wyniku prowadzonych w 2022 r. śledztw zatrzymano 417 osób. 869 podejrzanym przedstawiono zarzuty po raz pierwszy. Łącznie w ubiegłorocznych postępowaniach przedstawiono 3101 zarzutów – dodało Biuro.(PAP)

bf/ jann/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this