Znajdź nas na

FAKTY

Niedzielski: resort przygotowuje się na scenariusz kolejnej fali epidemii, choć jej prawdopodobieństwo nie jest wysokie!

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się na scenariusz pojawienia się jesienią kolejnej fali epidemii, choć takie prawdopodobieństwo nie jest zbyt wysokie – powiedział we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister zdrowa, Adam Niedzielski.

Warszawa, 10.01.2020. Logo Ministerstwa Zdrowia, 10 bm. (ls/doro) PAP/Leszek Szymański

My w Ministerstwie Zdrowia przygotowujemy się na jesień. Mamy oczywiście brany pod uwagę wariant, kiedy pojawi się kolejna fala, ale ja absolutnie nie chcę tutaj nikogo straszyć i przesądzać, że się pojawi, bo tego prawdopodobieństwa nie oceniamy zbyt wysoko. Natomiast my musimy się przygotować logistycznie” – powiedział.

Zaznaczył, że resort przygotowuje przede wszystkim sieć szpitali. To rozwiązanie – dodał – już się sprawdziło.

„Teraz sobie określamy pewną minimalną wielkość tej infrastruktury, która będzie przeznaczona na walkę z covidem. Tutaj każdy wojewoda stworzył plan, który jest przygotowaniem na jesień” – zapewnił.

Równocześnie wspomniał o laboratoriach, które są przygotowywane pod kątem tego, by sekwencjonować jak najwięcej genomu wirusa, czyli „byśmy mieli zdolność identyfikowania, z jakimi mutacjami mamy do czynienia”.

Dodatkowo, jak podał dalej, resort dokonuje przeglądu rezerw państwowych: materiałów, w które trzeba zaopatrywać podmioty lecznicze, jak i leków stosowanych w pandemii.

„Na koniec monitorujemy, co z kwestią kolejnej dawki szczepienia, ale tutaj na razie nie mamy twardych argumentów, które by mówiły, że jest (taka – PAP) konieczność na jesień” – powiedział.

Zapytany o to, czy resort bierze pod uwagę przeprowadzenie testów diagnostycznych np. u dzieci przed powrotem do szkół czy studentów na uczelnie odpowiedział: „jak najbardziej”. Zauważył też, że obecnie skala badań służących wykrywaniu wirusa SARS-CoV-2 jest duża, zdecydowanie większa niż na początku epidemii. (PAP)

autorka: Klaudia Torchała

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this