Znajdź nas na

FAKTY

Umowa na salę koncertową podpisana! Państwowa Szkoła Muzyczna czekała na nią od lat!

– To historyczny moment dla naszej szkoły – tak podpisanie umowy na budowę sali koncertowej przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia przy ulicy Iłżeckiej 47 w Ostrowcu Św. komentuje Ewa Jurkowska-Siwiec, dyrektor placówki. To zwieńczenie starań rozpoczętych jeszcze w 2012 roku. Nowa sala pomieści 265 osób, o 195 więcej niż aktualnie. Koszt pierwszego etapu prac to 7,7 miliona złotych.

Od lewej: Grzegorz Moćko i Krystyna Wiórek – przedstawiciele inwestora zastępczego, Ewa Jurkowska-Siwiec, dyrektor szkoły i Anna Błońska, wiceprezes Firmy Budowlanej ANNA-BUD fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Na ten moment uczniowie, a także dyrekcja i pracownicy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia przy ulicy Iłżeckiej 47  w Ostrowcu Św. czekali od lat. Dziś (środa, 16 czerwca) podpisanie umowy na rozbudowę placówki o nową salę koncertową, stało się faktem. 

Jak podkreśla Ewa Jurkowska-Siwiec, dyrektor placówki, będzie to pierwszy etap ten inwestycji. W ramach prac powstanie surowy budynek wraz z zapleczem. Prace wykończeniowe obejmą  już drugi etap. 

Ewa Jurowska-Siwiec, dyrektor placówki i Anna Błońska, wiceprezes firmy ANNA-BUD podpisują umowę
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jestem przeszczęśliwa, że wszystko dobrze się potoczyło, bo jak państwo wiedzą ten proces trwa od 2012 roku. Myślę, że ten dzisiejszy dzień zapisze się na stałe w historii naszej szkoły – mówiła Ewa Jurkowska-Siwiec.

Sala koncertowa przeznaczona będzie na 265 miejsc.

– Po kieleckiej szkole muzycznej będziemy w czołówce w województwie. Będziemy mogli organizować duże koncerty. Dotychczas nie było  odpowiednich warunków, aktualna sala mieściła 70 osób, to stanowczo za mało – podkreślała dyrektor. 

Ewa Jurkowska-Siwiec, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Na inwestycję szkoła pozyskała 7 710 451 z budżetu państwa.

– Chcę gorąco podziękować przede wszystkim panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, dziękuje również premierowi Piotrowi Glińskiemu, że mogliśmy pozyskać środki krajowe. Serdeczne podziękowania też kieruję do pana posła Andrzeja Kryja, który bardzo wspiera szkołę w tym postępowaniu inwestycyjnym – dodała Ewa Jurkowska-Siwiec. 

Prace powinny zakończyć się do 31 października bieżącego roku. Wykonawcą jest Firma Budowlana ANNA-BUD. 

– Bardzo nam miło, że w tworzeniu tej historii bierzemy udział. Mamy dużo realizacji i duże doświadczenie w tym zakresie. Działamy na tym rynku, wspieramy lokalne inwestycje. Dołożymy wszelkich starań, żeby wszystko zostało wykonane zgodnie z harmonogramem i w terminie – wyjaśnia Anna Błońska, wiceprezes firmy ANNA-BUD.

Ewa Jurowska-Siwiec, dyrektor placówki i Anna Błońska, wiceprezes firmy ANNA-BUD podpisują umowę
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Na przyszły rok zaplanowana została kontynuacja prac:  zagospodarowanie terenu, elewacja, zakup sprzęt elektroakustycznego, wyposażenie studia nagrań. Wszystko zgodnie  z projektem. Choć jak podkreśla Ewa Jurkowska-Siwiec ten ostatni jest wciąż aktualizowany, ponieważ projekt wykonany został w 2013 roku, a od tego czasu wiele się zmieniło. 

Przypomnijmy, że Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Ostrowcu Świętokrzyskim powstała 1 września 1973 r. z inicjatywy Wydziału Kultury Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Ostrowcu Św. Przez pierwszy rok nauki miała swoją siedzibę w budynku Szkoły Podstawowej nr 13, gdzie mimo warunków lokalowych nieprzystosowanych dla potrzeb szkoły muzycznej, osiągano w pełni zadowalające wyniki nauczania. O potrzebie otwarcia tej pożytecznej placówki świadczy fakt, że na egzamin wstępny zgłosiło się 120 kandydatów – zostało przyjętych 93.

Od lewej: Grzegorz Moćko i Krystyna Wiórek – przedstawiciele inwestora zastępczego, Ewa Jurkowska-Siwiec, dyrektor szkoły i Anna Błońska, wiceprezes Firmy Budowlanej ANNA-BUD fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Do pracy w pierwszym roku istnienia szkoły przystąpili nauczyciele: w klasie fortepianu – Maria Herc- Wójcik, Maria Leśniewska oraz Barbara Rutkowska, w klasie akordeonu i przedmiotów teoretycznych – Waldemar Sołtys, a w klasie skrzypiec – Mieczysław Imiołek. 1 września 1974 r. nastąpiło uroczyste otwarcie roku szkolnego we własnej siedzibie, w budynku przy ul. Iłżeckiej 47, w którym dawniej mieściła się przychodnia. Po dokładnym remoncie szkoła posiadała salę kameralną, salę audiowizualną do nauczania przedmiotów teoretycznych, bibliotekę oraz sale do zajęć indywidualnych i grupowych. Została także zaopatrzona w fortepiany firm: Steinway, Bechstein, Calisia oraz pianina Legnica i Calisia, a także akordeony, gitary, instrumenty dęte i perkusyjne.

Budynek Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Początkowo nauka odbywała się na następujących instrumentach: fortepianie, akordeonie i skrzypcach lecz stopniowo wzbogaciła się o klasy: klarnetu, saksofonu, instrumentów perkusyjnych, fletu poprzecznego oraz gitary. Pierwszym dyrektorem szkoły został Andrzej Zając, który był związany ze szkołą do 1991 roku. Wtedy to obowiązki dyrektora przejęła Anna Chajska i pełniła je przez kolejnych 20 lat. Od 1 września 2011 roku placówką kieruje Ewa Jurkowska- Siwiec.

Sala koncertowa powstanie w miejscu zburzonego Domu Heinego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this