Znajdź nas na

FAKTY

Niedzielski: testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy PCR!

Testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy PCR – poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Warszawa, 30.10.2020. Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej transmitowanej z siedziby KPRM w Warszawie, 30 bm. Konferencja dotyczyła sytuacji epidemiologicznej w kraju. (sko) PAP/Marcin Obara

„Przyjmujemy od dzisiaj, że testy antygenowe, które są wykonywane dla pacjenta objawowego, są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa, jak testy PCR-owe” – powiedział Niedzielski.

Jak przypomniał, „do tej pory zawsze, nawet po zastosowaniu testu antygenowego, należało wykonać i tak test PCR-owy potwierdzający”. „Zmieniamy w ten sposób definicję przypadku. Teraz już nie tylko test PCR-owy, ale i objawy i test antygenowy będą dowodziły, że osoba jest chora na koronawirusa i nie potrzebuje potwierdzenia” – tłumaczył.

„Ma to związek z tym, że chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem tego na SOR-y, izby przyjęć (…) Chcemy również wykorzystać to w nocnej pomocy lekarskiej. To jest bardzo ważna zmiana, która umożliwi szybkie testowanie bez konieczności potwierdzania testem PCR-owym” – dodał.

Minister zdrowia poinformował, że zmiany ogłoszone przez niego na piątkowej konferencji prasowej zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii. Jak dodał, jej „wersję trzecią przygotujemy w przyszłym tygodniu”. (PAP)

1 Comment

1 Comment

  1. Pergola

    14 listopada, 2020 at 13:12

    Prawda jest że na wyniki testu antygenowego czeka sie czasami nawet tylko 30 minut. Diagnostyka publikuje je online, a wymaz pobieraja w punktach wymazowych. Sama cena tych testów jest juz atrakcyjna, bo z kodem diagnostyka20 do 15 listopada obowiazuje 20% rabat

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this