Znajdź nas na

FAKTY

Niedzielski: widzimy wyraźnie, że dynamika procesu epidemicznego przyrasta!

Widzimy wyraźnie, że dynamika procesu epidemicznego przyrasta. W kolejnych tygodniach będziemy obserwowali nadal dynamiczny wzrost. Nie możemy liczyć na to, że będzie jakiekolwiek spowolnienie – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Warszawa, 20.09.2021. Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej nt. bieżącej sytuacji epidemicznej, 20 bm. w Ministerstwie Zdrowia w Warszawie. (mr) PAP/Zofia Bichniewicz

Jak zaznaczył Niedzielski podczas konferencji prasowej w Warszawie, „w ostatnich tygodniach mamy do czynienia z kontynuacją wzrostów, jeżeli chodzi o liczbę nowych zakażeń”.

„Widzimy wyraźnie, że dynamika procesu epidemicznego przyrasta. O ile kilka tygodni temu mogliśmy jeszcze patrzeć na to, że z tygodnia na tydzień to zwiększenie liczby nowych zakażeń jest rzędu dwudziestu, dwudziestu kilku procent, to tak naprawdę od tygodnia mamy do czynienia już z dynamikami rzędu 35, nawet 40 procent. Nawet z dnia na dzień zdarzały się takie sytuacje, że ta dynamika była blisko 50-procentowa” – podkreślił.

Według ministra zdrowia skutkiem tego jest, że średnia dzienna liczba zakażeń przekroczyła 600. „Tydzień temu to jeszcze było 450, a jeszcze niedawno – przypomnę – te średnie liczby kształtowały się w przedziale 200-300. Widać, że mamy do czynienia z takim konsekwentnym trendem zwiększania liczby zakażeń” – ocenił.

Zastrzegł, że wzrosty te przekładają się na wzrost hospitalizacji. „W tej chwili mamy przekroczoną już liczbę tysiąca hospitalizacji” – poinformował Niedzielski. Dodał, że „liczba hospitalizacji w ciągu tygodnia się podwoiła”.

Poinformował, że dzienna średnia wykonywanych testów wynosi ok. 40 tys. „Ta liczba jest stabilna, ale niestety mamy coraz większy odsetek dodatnich testów. On jeszcze niedawno był nawet poniżej jednego procenta, a w tej chwili w skali kraju ten parametr wynosi 2 proc.” – wyjaśnił Niedzielski.

Zaznaczył, że w oczy najbardziej rzuca się wzrost zleceń na testy od lekarzy z POZ. „Tutaj przez długi czas, szczególnie w czasie wakacji, mieliśmy bardzo stabilną sytuację, kiedy tych zleceń było bardzo niewiele w ciągu tygodnia, to były liczby nawet poniżej 10 tys. W tej chwili przekroczyliśmy już tygodniową liczbę zleceń – mówię o ostatnim tygodniu – 30 tys. Tydzień temu było to 20 tys.” – powiedział. Zdaniem ministra zdrowia, wskaźnik wzrostu zleceń był zawsze zwiastunem tego, co będzie się działo z liczbą nowych zakażeń.

„W kolejnych tygodniach będziemy obserwowali nadal dynamiczny wzrost. Nie możemy tutaj w żaden sposób liczyć na to, że będzie jakiekolwiek spowolnienie tego procesu wzrostu liczby zakażeń” – zastrzegł.

Szef MZ powiedział na konferencji, że „w najbliższych dniach czy najbliższych tygodniach trzeba się spodziewać, że przekroczymy w ciągu jednego z dni liczbę tysiąc, ale też powoli średnia zakażeń będzie do tego poziomu tysiąc dążyła”.

„Średni poziom pewnie się zrealizuje pod koniec września, czyli w kolejnym tygodniu, natomiast dzienne przekroczenie tysiąca może mieć miejsce w tym tygodniu” – powiedział Niedzielski.

autor: Iwona Żurek, Olga Łozińska, Agata Zbieg

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this