Na terenie powiatu ostrowieckiego funkcjonuje jeden dom pomocy społecznej przeznaczony dla osób przewlekle psychicznie chorych, dla którego organem prowadzącym jest powiat ostrowiecki. To Dom Pomocy Społecznej na Osiedlu Słonecznym.
Zadania z zakresu pomocy społecznej należące do właściwości powiatu realizuje zaś Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Św.
Od 1 stycznia 2021 roku do 13 czerwca 2024 roku Najwyższa Izba Kontroli (delegatura w Kielcach) przeprowadzała czynności kontrole dotyczące nadzoru nad domami pomocy społecznej dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz dla osób przewlekle psychicznie chorych oraz przestrzegania praw ich mieszkańców.
Jednostką kontrolowaną było Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. W okresie objętym kontrolą funkcję starosty ostrowieckiego pełniły: Agnieszka Rogalińska (od 15 maja 2024 r.) i Marzena Dębniak (od 1 stycznia 2021 roku, czyli dnia rozpoczęcia kontroli – do 15 maja 2024 roku).
Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła nieprawidłowości, które zawarła w wystąpieniu pokontrolnym: „Przestrzeganie praw mieszkańców domów pomocy społecznej dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz dla osób przewlekle psychicznie chorych” .
Nieprawidłowości dotyczyły m.in.:
- starosta wbrew wymogom wynikającym z przepisów Ustawy o finansach publicznych nie zapewniła funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej w obszarze przestrzegania praw mieszkańców DPS oraz w obszarze nadzoru PCPR nad działalnością DPS w tym zakresie.
- w ramach nadzoru starosta nie zidentyfikowała i nie zapobiegła powstaniu nieprawidłowości stwierdzonych przez NIK w DPS dotyczących: nieosiągnięcia przez DPS wymaganego poziomu wskaźnika zatrudnienia pracowników zespołu terapeutyczno-opiekuńczego, niezapewnienia przez dyrektora DPS cykliczności szkoleń pracowników (badano 20 spraw losowo wybranych pracowników Zespołu Terapeutyczno-Opiekuńczego), nierzetelnego wypełniania w DPS dokumentacji związanej z realizacją indywidualnych planów wsparcia, braku pomieszczenia palarnii w DPS, nieprawidłowej gospodarki lekowej w DPS, niewyegzekwowanie przez dyrektora DPS od lekarza psychiatry wydawania zaświadczeń potwierdzających konieczność dalszego pobytu mieszkańców DPS lub dokonywania takich wpisów w ich indywidualnej dokumentacji medycznej, niezapewnienie przez PCPR doradztwa metodycznego dla kierowników i pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej z terenu powiatu, nierzetelne przeprowadzenie kontroli przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Św.
NIK zwrócił uwagę, że powierzenie Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie nadzoru nad działalnością DPS nie zwalnia starosty z odpowiedzialności za prawidłową realizację tego zadania.
W Ocenie Ogólnej wskazano m.in.:, że nadzór starosty ostrowieckiego w obszarze przestrzegania praw mieszkańców był niewystarczający i nie zapobiegł powstaniu nieprawidłowości.
W ramach przyjętego systemy kontroli zarządczej na poziomie powiatu, Starosta w latach 2021-2024 akceptowała przedkładane przez dyrektora PCPR plany działalności pomimo że nie wskazano w nich celu związanego z nadzorem PCPR nad działalnością domów pomocy społecznej, dla których organem prowadzącym był powiat ostrowiecki. Nie zakwestionowano również rzetelności planów działalności na lata 2021-2024 przedłożonych przez dyrektora DPS. Ujęte w tych planach mierniki nie pozwalały na faktyczne monitorowanie stopnia osiągnięcia sformułowanych celów w obszarze wsparcia mieszkańców DPS.
Starosta przyjęła bez zastrzeżeń przyjętą przez dyrektora PCPR analizę ryzyka, w wyniku której w rejestrach ryzyk na lata 2021-2024 nie wskazano ryzyka z nieprzestrzeganiem praw mieszkańców.
Starosta nie zidentyfikowała i nie zapobiegła wystąpieniu nieprawidłowości dotyczących w szczególności nieosiągnięcia przez DPS wymaganego poziomu wskaźnika zatrudnienia pracowników zespołu terapeutyczno-opiekuńczego, nieprawidłowej gospodarki lekowej w DPS, niewyegzekwowania przez dyrektora DPS od lekarza psychiatry wydawania zaświadczeń potwierdzających konieczność dalszego pobytu mieszkańców w DPS lub dokonywania takich wpisów w ich indywidualnej dokumentacji medycznej oraz nierzetelnie przeprowadzonej kontroli przez PCPR.
– W związku ze stwierdzeniem nieprawidłowościami Najwyższa Izba Kontroli na podstawie artykułu 53 ust. 1 punkt 5 ustawy o NIK, wnioskuje o zapewnienie funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej w obszarze przestrzegania praw mieszkańców DPS oraz w obszarze nadzoru PCPR nad działalnością DPS – czytamy w uwagach i wnioskach pokontrolnych.
W Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. opublikowano odpowiedź na wystąpienie pokontrolne NIK, którą publikujemy poniżej.
Pingback: W DPS-ie przy Grabowieckiej 7 będzie kontrola! Przeprowadzi ją… PCPR! | naOSTRO.info