Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

Noc Kupały z Centrum Krajoznawczo-Historycznym w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie bardzo niezwykła!

– O zmroku miasto zmienia się nie do poznania. Ulice pustoszeją, robi się cicho, spokojnie, nastrojowo. W świetle latanii mijane codziennie obiekty wyglądają zupełnie inaczej – tak na ten niezwykły nocy spacer ulicami Ostrowca Świętokrzyskiego zaprasza Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zwiedzanie zaplanowano na 22 czerwca na godzinę 21.00. Zakończy się około północy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. profesora Mieczysława Radwana nie próżnuje. Co rusz wychodzi z propozycją ciekawych wycieczek, wykładów, a teraz dodatkowo nietypowego spaceru. 21 czerwca na półkuli północnej rozpoczyna się astronomiczne lato. To także najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku.

– Chociaż jest najkrótsza to ma magiczną moc. Nasi praojcowie Słowianie obchodzili bowiem tego dnia Noc Kupały, którą później nazwano Sobótką. Jako, że 21 czerwca przypada w piątek, my zdecydowaliśmy się tę wyjątkową noc celebrować dzień później, 22 czerwca – tłumaczy Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Zwiedzanie rozpocznie się na rynku, o godzinie 21.00, kiedy będzie jeszcze widno. Natomiast zakończy się około godziny 23.00, 24.00.

– Spacer rozpocznie się od serca miasta, czyli rynku. To tutaj zaczęła się historia Ostrowca Świętokrzyskiego. Nie jest to ani stare, ani bardzo młode miasto. Liczy bowiem przeszło 400 lat historii – dodaje prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. profesora Mieczysława Radwana.

Jak zapewnia Monika Bryła-Mazurkiewicz, trasa którą poruszać się będą chętni do zwiedzania mieszkańcy, to będzie 400 lat historii miasta w pigułce.

– Wzdłuż trasy, którą będziemy się poruszać, będziemy oglądać i poznawać dzieje oraz osoby związane z historycznymi obiektami miasta. Wśród tych obiektów znajdą się obiekty sakralne, obiekty użyteczności publicznej, budynki mieszkalne. Część z nich jest chroniona poprzez wpis do rejestru zabytków, inne są wpisane do ewidencji zabytków – wylicza prezes CKH im. Mieczysława Radwana.

Część obiektów została w ostatnich latach wyeksponowana przy pomocy iluminacji. Podświetlona została Kolegiata św. Michała Archanioła, pałac Józefa Pfeffera, mieszczący obecnie Komendę Powiatową Policji.

– Nocą wyostrzają się nam niektóre zmysły,uruchamia się wyobraźnia. Wrażenia z nocnego spaceru będą na pewno mocniejsze niż te za dnia. W nocy, gdy zapada zmrok, oświetlone obiekty wyglądają zupełnie inaczej. Ostrowiec Świętokrzyski nocą może zachwycić, może nawet bardziej niż za dnia. Zachęcamy, aby sprawdzić to samemu – zachęca Monika Bryła-Mazurkiewicz.

4 komentarze

4 Comments

 1. Anka

  4 czerwca, 2019 at 20:33

  Tak tajemniczo, ze nawet trasy nie podano 🙂 najwazniejsze !!! to wlasciwa informacja zachowana dla siebie 🙂

 2. Anka

  4 czerwca, 2019 at 20:35

  czemu to komentarze sa poddawane cenzurze ??? i nie ukazuja sie zaraz po wpisie ??? towarzysze wrocili ??????

  • admin

   4 czerwca, 2019 at 20:45

   Pani Anno, komentarze pojawiają się bez cenzury. Są moderowane ponieważ zawierają bardzo dużo spamu, a także „mowy nienawiści”, której nie będziemy tolerować. Pozdrawiamy.

  • gość

   5 czerwca, 2019 at 16:38

   Towarzysze w naszym miescie cały czas sa i rządza. Więc Aniu nie wysilaj się. Tam szukaj cenzury:)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Bajońskie zarobki prezesów i dyrektorów ostrowieckich spółek i zakładów miejskich!

FAKTY

Był dobrym duchem ostrowieckich rzemieślników i przedsiębiorców! Nie żyje Robert Minkina! Miał 64 lata!

FAKTY

Czy zakażenia w starachowickim oddziale Animex-u mają wpływ na zdrowie mieszkańców powiatu ostrowieckiego?

FAKTY

Radni powiatowi z PiS apelują do Jarosława Górczyńskiego! Wzywają do podjęcie pilnych działań w sprawie drogi wojewódzkiej nr 754!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this