Znajdź nas na

PO GODZINACH

Noc Kupały z Centrum Krajoznawczo-Historycznym w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie bardzo niezwykła!

– O zmroku miasto zmienia się nie do poznania. Ulice pustoszeją, robi się cicho, spokojnie, nastrojowo. W świetle latanii mijane codziennie obiekty wyglądają zupełnie inaczej – tak na ten niezwykły nocy spacer ulicami Ostrowca Świętokrzyskiego zaprasza Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zwiedzanie zaplanowano na 22 czerwca na godzinę 21.00. Zakończy się około północy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. profesora Mieczysława Radwana nie próżnuje. Co rusz wychodzi z propozycją ciekawych wycieczek, wykładów, a teraz dodatkowo nietypowego spaceru. 21 czerwca na półkuli północnej rozpoczyna się astronomiczne lato. To także najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku.

– Chociaż jest najkrótsza to ma magiczną moc. Nasi praojcowie Słowianie obchodzili bowiem tego dnia Noc Kupały, którą później nazwano Sobótką. Jako, że 21 czerwca przypada w piątek, my zdecydowaliśmy się tę wyjątkową noc celebrować dzień później, 22 czerwca – tłumaczy Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Zwiedzanie rozpocznie się na rynku, o godzinie 21.00, kiedy będzie jeszcze widno. Natomiast zakończy się około godziny 23.00, 24.00.

– Spacer rozpocznie się od serca miasta, czyli rynku. To tutaj zaczęła się historia Ostrowca Świętokrzyskiego. Nie jest to ani stare, ani bardzo młode miasto. Liczy bowiem przeszło 400 lat historii – dodaje prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. profesora Mieczysława Radwana.

Jak zapewnia Monika Bryła-Mazurkiewicz, trasa którą poruszać się będą chętni do zwiedzania mieszkańcy, to będzie 400 lat historii miasta w pigułce.

– Wzdłuż trasy, którą będziemy się poruszać, będziemy oglądać i poznawać dzieje oraz osoby związane z historycznymi obiektami miasta. Wśród tych obiektów znajdą się obiekty sakralne, obiekty użyteczności publicznej, budynki mieszkalne. Część z nich jest chroniona poprzez wpis do rejestru zabytków, inne są wpisane do ewidencji zabytków – wylicza prezes CKH im. Mieczysława Radwana.

Część obiektów została w ostatnich latach wyeksponowana przy pomocy iluminacji. Podświetlona została Kolegiata św. Michała Archanioła, pałac Józefa Pfeffera, mieszczący obecnie Komendę Powiatową Policji.

– Nocą wyostrzają się nam niektóre zmysły,uruchamia się wyobraźnia. Wrażenia z nocnego spaceru będą na pewno mocniejsze niż te za dnia. W nocy, gdy zapada zmrok, oświetlone obiekty wyglądają zupełnie inaczej. Ostrowiec Świętokrzyski nocą może zachwycić, może nawet bardziej niż za dnia. Zachęcamy, aby sprawdzić to samemu – zachęca Monika Bryła-Mazurkiewicz.

4 komentarze

4 Comments

 1. Anka

  Czerwiec 4, 2019 at 20:33

  Tak tajemniczo, ze nawet trasy nie podano 🙂 najwazniejsze !!! to wlasciwa informacja zachowana dla siebie 🙂

 2. Anka

  Czerwiec 4, 2019 at 20:35

  czemu to komentarze sa poddawane cenzurze ??? i nie ukazuja sie zaraz po wpisie ??? towarzysze wrocili ??????

  • admin

   Czerwiec 4, 2019 at 20:45

   Pani Anno, komentarze pojawiają się bez cenzury. Są moderowane ponieważ zawierają bardzo dużo spamu, a także „mowy nienawiści”, której nie będziemy tolerować. Pozdrawiamy.

  • gość

   Czerwiec 5, 2019 at 16:38

   Towarzysze w naszym miescie cały czas sa i rządza. Więc Aniu nie wysilaj się. Tam szukaj cenzury:)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Rolnik nie ma urlopu! Potrzebuje pewności jutra! Wielkie „Święto Plonów” w gminie Kunów! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Niezwykłe dzieje ostrowieckiej Kuźni! Domki z Górnego Śląska, wakacje z duchami i o czym szumią dęby…

PO GODZINACH

Ponad siedem milionów złotych straty na koniec czerwca! Dokąd zmierza ostrowiecki szpital?

FAKTY

Wszedł przez uchylone okno! Ukradł biżuterię i alkohol!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this