Znajdź nas na

PO GODZINACH

Noc Muzeów w Województwie Świętokrzyskim!

Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zapraszają 14 maja do zwiedzania swoich ekspozycji po zmierzchu podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Muzeum Narodowe w Kielcach:

Dla zwiedzających dostępne będą zarówno ekspozycje stałe, jak i czasowe, w tym wnętrza Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich po remoncie! Wstęp bezpłatny. Godziny otwarcia oddziałów MNKi w Noc Muzeów (14 maja): 19.00–24.00.

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, zwiedzanie:

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku:

  • oprócz nocnego zwiedzania dawnego mieszkania pisarza, będzie można obejrzeć najnowszą wystawę czasową Kodeks rycerski w średniowieczu, będącą opowieścią o najważniejszych rycerskich zasadach i obyczajach, których przykłady można odnaleźć na kartach powieści Krzyżacy Henryka Sienkiewicza

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego:

  • ekspozycja koncentruje się na wczesnym okresie życia autora Syzyfowych prac (dorastanie, pierwsze próby literackie, nauka w gimnazjum), a także przybliża jego miejsca życia i pracy. W muzealnej przestrzeni znajdują się rękopisy utworów Żeromskiego, czy eksponaty takie jak drewniany tornister zwany „deką”, rekonstrukcja munduru gimnazjalisty, XIX-wieczny kajet czy muzealna belka zwana siestrzanem pochodząca z ciekockiego domu pisarza

Muzeum Dialogu Kultur, zwiedzanie:

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu:

Wydarzenie Noc Muzeów odbywać się będzie w godzinach 17:00- 21:00 (ostatnie wejście 20:15). Jako atrakcję na wydarzenie Noc Muzeów, Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaplanowało „Poszukiwanie Skarbu w Zamku Królewskim”. Każdy z działów (archeologia, historia, etnografia, literatura oraz sztuka) wytypował obiekty znajdujące się na ekspozycjach w Muzeum. Poszukiwanie polega na odnalezieniu wszystkich wytypowanych obiektów. Na potrzeby wydarzenia zostały przygotowane foldery z zagadkami w dwóch poziomach trudności, dla dzieci oraz młodzieży i dorosłych. Po odnalezieniu przewidziana nagroda. Foldery z zagadkami można będzie zakupić w sklepie muzealnym w trakcie nocy muzeów. Bilet wstępu w trakcie wydarzenia jest w cenie 1 zł. W dniu 14 maja, Muzeum Zamkowe będzie czynne w godzinach 13:00 – 21:00. Wydarzenie Noc Muzeów 14 maja, w godzinach 17:00 – 21:00.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Muzeum Wsi Kieleckiej 

W Noc Muzeów udostępnia dwa obiekty:

  • Dworek Laszczyków w Kielcach:

Od godz. 19.00 zaprasza do Dworku Laszczyków w Kielcach. Na dziedzińcu dworku będą prezentowane filmy min. z cyklu „Muzeum utracone” opowiadające o polskim dziedzictwie kultury utraconym w czasie II wojny światowej oraz filmy „Ginące zawody” – młynarstwo, tkactwo, kowalstwo, strzecharstwo. Zapraszamy do obejrzenia nowej ekspozycji w dworku „Zabytkowe kościoły drewniane na Kielecczyźnie”. To wystawa fotograficzna połączona z ekspozycją muzealiów. Prezentowany materiał dotyczy 40 świątyń z Kielecczyzny, jest pokłosiem badań terenowych zrealizowanych przez Dział Badań Etnograficznych w roku 2021 r.

  • Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie:

Tego dnia zapraszamy do zwiedzania ekspozycji po zmierzchu w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.  Budynek będzie dodatkowo oświetlony po zachodzie słońca. Szczególnie zapraszamy pasjonatów fotografii – profesjonalistów i amatorów. Nie zawiedziecie się. Architektura budynku daje bardzo duże możliwości. Wykorzystajcie ten czas na zrobienie interesujących zdjęć. Po godzinie 21.00 zaplanowaliśmy prezentację multimedialną na ścianach budynku.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this