Znajdź nas na

FAKTY

Nowa Lewica składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie Świętokrzyskiego Parku Narodowego!

Anita Sowińska i Andrzej Szejna, posłowie Nowej Lewicy złożyli zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez kolejnych Ministrów Klimatu i Ochrony Środowiska: Michała Wosia, Michała Kurtykę i Annę Moskwę. – To jest sprawa ogólnopolska, jeżeli dopuścimy do tego, aby Świętokrzyski Park Narodowy został rozgrabiony przez PiS na rzecz Kościoła, to będzie można to robić w całej Polsce – mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Szejna.

Od lewej: Poseł Andrzej Szejna i posłanka Anita Sowińska z Nowej Lewicy fot. Nowa Lewica

–  Składamy zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez kolejnych Ministrów Klimatu i Ochrony Środowiska: pana Michała Wosia, pana Michała Kurtykę i panią Annę Moskwę, którzy przyczynili się do wydania bezprawnego rozporządzenia Rady Ministrów oraz nie dostosowali się do decyzji i opinii Najwyższej Izby Kontroli – poinformowali posłowie Lewicy Anita Sowińska i Andrzej Szejna. 

Przypominają, że w 2022 r. decyzją Rady Ministrów z granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego wykreślono trzy działki znajdujące się na szczycie Łyśca. O ich wykup z zastosowaniem 99-proc. bonifikaty starają się dwa zakony Kościoła katolickiego. NIK po przeprowadzonej kontroli nakazał przywrócić stan prawny do tego sprzed wydzielenia działek. 

– Okazuje się, że rząd nie zamierza się podporządkować decyzji NIK i dalej zamierza łamać prawo. W związku z tym składamy zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – mówił poseł Andrzej Szejna. –  Starosta Kielecki pan Stanisław Gębski z PiS dalej proceduje i stara się za wszelką cenę przekazać za bezcen Oblatom tę część Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Wyślemy do niego pismo, w którym poinformujemy go, że jego działania są bezprawne, i że każda jego próba obejścia ustawy lub niezgodna z zasadami życia społecznego jest nieważna. Co więcej pan starosta również będzie podlegał podejrzeniu popełnienia przestępstwa – oświadczył. 

Zdjęcie ilustracyjne
Poseł Andrzej Szejna fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Anita Sowińska, poseł na Sejm RP dodała, że wiedza o tym, że wydzielenie tych działek jest bezprawne, jest ogólnodostępna, a NIK wezwał premiera Mateusza Morawieckiego do usunięcia tego bezprawia, czego do tej pory nie zrobił. 

– Oznacza to, że Starosta Kielecki doskonale sobie zdaję sprawę, że działa bezprawnie. Na paserstwo również jest paragraf – oceniła posłanka. –  To jest zwykła bezczelność ze strony starostwa, że rozporządza naszym majątkiem, naszymi dobrami narodowymi i rozdaje je za bezcen Kościołowi. Kościół również jest bezczelny, że przyjmuje takie drogie prezenty i to przed wyborami. Jak inaczej to nazwać, jak nie łapówką przed wyborami – dodała Anita Sowińska.  

Deklaruje jednocześnie, że Lewica dopilnuje, aby wszyscy winni tego czynu zostali ukarani. 

– Chciwość Kościoła jest nieograniczona i interesuje mnie czy jego hierarchowie staną przed sądem i odpowiedzą za swoje czyny – oświadczyła posłanka. 

Od lewej: Poseł Andrzej Szejna i posłanka Anita Sowińska z Nowej Lewicy fot. Nowa Lewica

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this