Znajdź nas na

FAKTY

Nowe wozy dla strażaków! [ZDJĘCIA]

O trzy nowe, specjalistycznie wyposażone samochody gaśnicze wzbogaciły się Komendy Powiatowe Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim i w Opatowie. Nowe samochody wyposażone są m.in. w zestaw narzędzi hydraulicznych, 4 poduszki pneumatyczne, maszt oświetleniowy dużej mocy, motopompę pływającą i 6 aparatów ochrony dróg oddechowych w najnowszej wersji. – Nowe pojazdy w jednostkach, to powiew nowych rozwiązań technicznych ale i rękojmia tego, że skuteczniej, w 100 procentach dojedziemy na miejsce zdarzeń i udzielimy właściwej pomocy osobom, które jej potrzebują – wyjaśniał podczas uroczystości bryg. Krzysztof Ciosek, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dwa z trzech przekazanych dziś pojazdów trafiły do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, jeden pojedzie do mundurowych z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie. Przekazane dziś pojazdy do GBA 2,9/16 na podwoziu MAN-a z napędem 4×4 z silnikiem o mocy 290 koni mechanicznych.

– Pozyskane samochody ratowniczo-gaśnicze posiadają zwiększony potencjał ratownictwa drogowego i zostały zakupione wraz ze specjalistycznym sprzętem ratowniczym takim jak zestaw narzędzi hydraulicznych (nożyce hydrauliczne, hydrauliczny rozpieracz ramieniowy, 2 hydrauliczne rozpieracze kolumnowe, podnośnik stopowy) o zwiększonych parametrach cięcia, rozpierania i podnoszenia. 4 poduszki pneumatyczne wysokiego ciśnienia, agregat prądotwórczy 1 i 3 fazowy o mocy 6kVA, maszt oświetleniowy dużej mocy w technologii LED, wyciągarkę o uciągu 8t, motopompę pływającą, pilarkę łańcuchową, piłę tarczową, agregat oddymiający, 6 aparatów ochrony dróg oddechowych w najnowszej wersji – wyliczał prowadzący uroczystość kpt. Sebastian Klaus z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Św.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Samochody wyposażone zostały w system piany sprężonej CAFS, dzięki czemu działania strażaków będą bardziej skuteczne przy ograniczeniu zużycia środków pianotwórczych.

– Nowe pojazdy w jednostkach to powiew nowych rozwiązań technicznych ale to i rękojmia tego, że skuteczniej, w 100 procentach dojedziemy na miejsce zdarzeń i udzielimy właściwej pomocy osobom, które jej potrzebują. Chciałbym na ręce państwa pani wojewody i pana wojewody złożyć podziękowania, za to że dzisiaj, z różnego rodzaju programów korzysta Państwowa Straż Pożarna i wzbogaca się od lat o nowsze pojazdy, nowe rozwiązania w zakresie ochrony przeciwpożarowej, co przekłada się na skuteczne nasze działania. Koleżankom i kolegom życzę, aby te pojazdy zawsze dobrze służyły i dotarły na czas w każde miejsce powiatu, ale i nie tylko powiatu, bo działamy przecież na terenie całego kraju, jeżeli jest taka potrzeba zawsze dotarły i skutecznie pomogły nam w prowadzeniu działań ratowniczo-gaśniczych na tym wyższym poziomie. Dziękuje również państwu samorządowcom za to, że w określonych sytuacjach, kiedy komendant powiatowy zapuka do drzwi państwa starostów też może liczyć na wsparcie. My to widzimy dostrzegamy i za to również serdecznie dziękuję. Niech te pojazdy służą jak najlepiej, zawsze sprawne, zawsze gotowe do prowadzenia działań, oby nie były potrzebne, ale wiemy, że w obecnej sytuacji na pewno będą – bryg. Krzysztof Ciosek, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Łączny koszt zakupu pojazdów wyniósł 1 100 000 zł za sztukę. Zastąpią one dotychczas użytkowane samochody, które mają już ponad 14, czy 16 lat.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Św. w ciągu dwóch lat znacznie zwiększył swoje zdolności operacyjne poprzez modernizację bazy sprzętowej. Od 2018 roku strażacy mogą nieść pomoc w pięciu nowych pojazdach. Są to Ford Ranger, Ford Transit, drabina mechaniczna SD 37 oraz 2 dzisiaj przekazywane GBA 2,9/16 o łącznej wartości prawie 5 mln zł, a także agregat prądotwórczy na przyczepie o mocy 40kVA.

– Dziś mamy właściwie święto dla strażaków powiatu ostrowieckiego i opatowskiego, bo otrzymujecie nowe wozy strażackie. Wozy, o których marzyliście, wozy, o które się staraliście. Dobre wozy strażackie, dobry sprzęt strażacki wspiera wasze działania. Te działania, które są tak bardzo potrzebne do niesienia pomocy naszym mieszkańcom. Dziś jest też okazja do podziękowania wam za tę trudną pracę, za służbę dla drugiego człowieka. Za to, że jesteście wtedy, gdy jest ta potrzeba. Wy jesteście zawsze tam gdzie potrzeba. Za to wam bardzo dziękuje i cieszę się, że rząd, który reprezentuję tu w terenie, w województwie świętokrzyskim, dostrzega potrzeby wspierania strażaków, innych służb mundurowych, tak aby ta wasza misja mogła być wykonywana jak najlepiej. Wspiera was poprzez zakupy takich wozów strażackich: średnich, ciężkich, lekkich – mówiła Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomniała także, że dzięki nowym programom rządowym środki trafiają także do strażaków ochotników.

– Ciesze się, że dziś możemy was wspierać, a wy jesteście zawsze na miejscu. Tam gdzie jest taka potrzeba. Gratuluje również pani staroście i panu staroście, bo to także wasze święto. Tak jak ja troszczę się o bezpieczeństwo całego województwa, tak wy troszczycie się o to, co się dzieje w waszych powiatach. Wiem jak pan starosta Tomasz Staniek podczas nawałnic majowych razem z panem wicewojewodą „biegali” po wałach po to, aby wspierać działania strażaków. Aby sprawdzić czy jeszcze coś jest potrzebne, czy potrzebne jest dysponowanie kolejnych oddziałów. Cieszę się, że mogę być z wam podczas tego wyjątkowego święta. Życzę tyle powrotów ile wyjazdów. Niech wasz patron św. Florian ma w swojej opiece was i wasze rodziny – podsumowała Agata Wojtyszek.

Z nowego wyposażenia ostrowieckiej KP PSP Ostrowiec Św. cieszy się także Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowieckiego.

– Bardzo się ciesze, że co roku jednostka w Ostrowcu Św. otrzymuje nowy sprzęt, sprzęt który ratuje życie ale też podnosi komfort waszej trudnej, ciężkiej pracy. Pani wojewodo mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec takich zakupów dla jednostki w Ostrowcu Św. Życzę przede wszystkim strażakom bezpiecznej pracy i oby jak najrzadziej były potrzebne te samochody – podsumowała Marzena Dębniak.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zakup zrealizowany został w ramach projektu pod nazwą: „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (2014-2020). Łącznie, dzięki projektowi do jednostek PSP z terenu województwa świętokrzyskiego trafiło w 2019 roku już m.in. pięć tego typu samochodów gaśniczych. Otrzymały je komendy: KM PSP Kielce, KP PSP Kazimierza Wielka, KP PSP Opatów, KP PSP Ostrowiec Św.

W uroczystym przekazaniu sprzętu, oprócz Agaty Wojtyszek, Wojewody Świętokrzyskiego, uczestniczyli także Bartłomiej Dorywalski, Wicewojewoda Świętokrzyski, Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowieckiego, Małgorzata Jalowska, Wicestarosta Powiatu Opatowskiego; Krzysztof Ciosek, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej; st. bryg. Robert Sabat, Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP; bryg. Grzegorz Rajca, p.o. Zastępcy Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP; st. bryg. Robert Grudzień, Komendant Powiatowy PSP w Ostrowcu Św.; st. kpt. Sylwester Kochanowicz, Komendant Powiatowy PSP w Opatowie; ksiądz Wiesław Skrzypczyk, kapelan ostrowieckich strażaków.

Galeria fot. Łukasz Grudniewski

NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -1
NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -1

NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -4
NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -4

NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -5
NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -5

NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -6
NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -6

NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -7
NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -7

NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -8
NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -8

NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -9
NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -9

NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -10
NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -10

NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -11
NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -11

NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -12
NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -12

NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -13
NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -13

NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -14
NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -14

NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -15
NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -15

NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -16
NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -16

NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -17
NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -17

NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -18
NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -18

NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -19
NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -19

NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -20
NaOSTRO Przekazaznie wozów strazackich -20

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this