Krok po kroku do wielkiej zmiany
Projekt podzielono na trzy etapy, które zakładają kompleksowe prace renowacyjne oraz stworzenie atrakcyjnej przestrzeni turystycznej.
Pierwszy etap obejmie konserwację i remont nadziemnej części ruin. W planach jest zabezpieczenie konstrukcji, oczyszczenie murów, naprawa pęknięć oraz przemurowanie zniszczonych fragmentów. Na realizację tej części przedsięwzięcia gmina wnioskowała o dofinansowanie z Funduszy Europejskich, a wartość projektu to ponad 2,5 mln złotych.
![](https://naostro.info/wp-content/uploads/2021/11/naOSTROinfo-Lech-Lopdej-Ruiny-Nietulisko-2-1024x576.jpg)
– Drugi etap skupi się na podziemnej części ruin. Planuje się oczyszczenie kanałów, naprawę murów oraz stworzenie przestrzeni, która pozwoli wyeksponować dawną architekturę w całej okazałości. Dokumentacja jest już gotowa, a kolejnym krokiem będzie pozyskanie pozwolenia na budowę i ubieganie się o kolejne środki unijne – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.
Trzeci etap to zagospodarowanie terenu i stworzenie atrakcyjnej przestrzeni rekreacyjnej. W ramach prac powstaną ścieżki spacerowe, iluminacja ruin, miejsca parkingowe oraz strefa pod kino letnie.
![](https://naostro.info/wp-content/uploads/2021/11/naOSTROinfo-Lech-Lopdej-Ruiny-Nietulisko-3-1024x683.jpg)
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
Burmistrz Kunowa: To inwestycja w przyszłość
Lech Łodej podkreśla znaczenie tego projektu dla lokalnej społeczności:
– Ruiny w Nietulisku Dużym to miejsce o ogromnym potencjale turystycznym, które zasługuje na drugie życie. Przez lata ruiny walcowni niszczały, ale dzięki naszym działaniom staną się atrakcją na skalę ogólnopolską. Chcemy, aby turyści mogli zobaczyć historię hutnictwa żelaza w nowoczesny, atrakcyjny sposób – podkreśla burmistrz.
![](https://naostro.info/wp-content/uploads/2023/05/naOSTROinfo-podswietlenie-ruin-walcowni-w-Nietulisku-Duzym-18-1350x900.jpg)
Turystyka przyszłości
Dzięki temu projektowi Kunów stanie się jednym z kluczowych punktów turystyki postindustrialnej w Polsce. Ochrona dziedzictwa historycznego idzie w parze z nowoczesnym podejściem do promocji turystycznej. Ruiny walcowni przestaną być jedynie wspomnieniem przeszłości – staną się miejscem, które przyciągnie zwiedzających i pozwoli im przenieść się w czasie do epoki hutnictwa i przemysłu żelaza.
![](https://naostro.info/wp-content/uploads/2023/12/walcownia-1600x900.jpg)
![](https://naostro.info/wp-content/uploads/2019/01/naOstro.info-logo.png)