Znajdź nas na

FAKTY

Nowoczesny ambulans trafi do ostrowieckiego pogotowia! Zbigniew Koniusz: Te karetki są fragmentem większej układanki!

Jeden z ośmiu, nowoczesnych ambulansów trafi do zespołu ratownictwa medycznego w Ostrowcu Św. Dziś (środa, 29 kwietnia ) ten niezbędny do ratowania ludzkiego zdrowi i życia sprzęt przekazał Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski. Wydarzenie miało miejsce w bazie Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach. Zakup karetek, z których każda to koszt 400 tysięcy złotych, możliwy był dzięki wsparciu rządowemu. – Te ambulanse są fragmentem większej części układanki, której celem jest ochrona życia i zdrowia naszych mieszkańców – mówił podczas konferencji prasowej, Wojewoda Świętokrzyski.

fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na zakup każdej karetki po 400 tysięcy złotych. W sumie Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego pozyskało dodatkowo 3 miliony 200 tysięcy złotych z budżetu państwa.

– Tak jak państwo sobie przypominacie w ubiegłym roku premier Mateusz Morawiecki mówił o tym, że polski rząd sfinansuje 200 karetek w skali ogólnopolskiej, z tego osiem trafiło do województwa świętokrzyskiego, myślę, że rzeczą najistotniejszą jest to, że od roku 2015 sytuacja w sferze ochrony zdrowia uległa diametralnej zmianie. Prawie 50 proc. publicznych środków finansowych przeznaczonych na służbę zdrowia jest w systemie więcej. To widać na każdym kroku. To również przekłada się na to, że sprzęt, którym medyczna służba zdrowia dysponuje jest na znacznie większym poziomie, jego wymiana świadczy o tym, że państwo polskie otacza troską tego typu instytucje, które służą ochronie zdrowia i życia ludzkiego – mówił Krzysztof Lipiec, Poseł na Sejm RP.

fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

Nowe karetki w znaczący sposób podwyższą standard taboru samochodowego, wykorzystywanego przez zespoły ratownictwa medycznego. W praktyce oznacza to usprawnienie dojazdu do osób w stanach nagłego zagrożenia zdrowia. Nowoczesny sprzęt będzie również wykorzystywany w walce z epidemią koronawirusa. Nowe karetki zastąpią stare, które użytkowane będą jako karetki rezerwowe.

– Miejsca, w których pracować będą karetki wyznaczone zostały przez Ministerstwo Zdrowia. Pojazdy wraz z wyposażeniem służyć będą zespołom ratownictwa medycznego w Łoniowie, Jędrzejowie, Chęcinach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Pacanowie, Kazimierzy Wielkiej, Włoszczowie oraz Opatowie. My je w tej chwili przekazujemy do przekazania, bo oczywiście musimy wprowadzić tam wszystkie systemy elektroniczne, które w tej chwili są w karetkach i będą już sukcesywnie przekazywane do oddziałów – wyjaśniała Marta Solnica, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach.

fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

Podkreśla, że mają służyć do ratownictwa i to jest ich główne przeznaczenie. W ciągu roku Centrum kupuje ok. 5, 6 nowych, dużych ambulansów, ponieważ ilość kilometrów przejechanych przez karetki jest duża, stąd muszą być sukcesywnie wymieniane.

– My cały czas walczymy z koronawirusem, bo zespoły ratownictwa bardzo często udzielają świadczeń pacjentom, którzy są podejrzani o zakażeni, albo są dodatni. Ten sprzęt ma posłużyć i ma być dla pacjentów województwa świętokrzyskiego – mówiła podczas konferencji prasowej Marta Solnica.

Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski przypomina, że ambulanse są fragmentem większej części układanki, której celem jest ochrona życia i zdrowia mieszkańców

– Skupiamy się na potrzebach zdrowotnych społeczeństwa. Myślę, że to nie są ostatnie karetki, jakie w tym roku trafią do Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego – podkreślał Zbigniew Koniusz. Podkreślił, że plany rządu są planami dalekosiężnymi, a w dobie epidemii koronaworusa wpisały się w potrzeby służb medycznych.

fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

– Myślę, że to nie są ostatnie karetki, które w tym roku na terenie Świętokrzyskiego centrum ratownictwa trafią, Gratuluję pani dyrektor tego, że w znakomity sposób realizuje powierzone jej zadania, załogom dziękuję za trud, jaki wkładają w codzienną pracę, bo tak naprawdę to oni są na pierwszej linii walki nie tylko z koronawirusem, ale i wszystkimi innymi zdrowotnymi przypadłościami naszego społeczeństwa i wywiązują się z tego w sposób bardzo dobry – podsumował Zbigniew Koniusz.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this