Znajdź nas na

FAKTY

Nowy peron w Ostrowcu Św., bezpieczniejsze przejazdy kolejowo-drogowe w gminach Bodzechów i Ćmielów!

W połowie bieżącego roku powinny rozpocząć się prace przy modernizacji peronu na stacji PKP w Ostrowcu Św. realizowane w ramach inwestycji na trasie linii kolejowej Skarżysko-Kamienna – Sandomierz. Dzięki modernizacji pociągi pasażerskie pojadą szybciej, bo z prędkością do 120 km/h. Przebudowano już tor, a także wymieniono rozjazdy na stacji Kunów. Dla zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa podróżujących pociągami i samochodami, zaplanowano także prace na przejazdach kolejowo-drogowych zlokalizowanych na terenie gmin Bodzechów i Ćmielów. – Zakres prac obejmie wymianę jezdni i torów na przejazdach, sygnalizatorów i rogatek – poinformowała nas Izabela Miernikiewicz, z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Trwają intensywne prace w ramach inwestycji na trasie linii kolejowej  Skarżysko-Kamienna – Sandomierz. Zadanie współfinansowane jest  z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. 

– Po zakończeniu robót na całej linii Skarżysko-Kamienna – Sandomierz pociągi pasażerskie pojadą szybciej, z prędkością do 120 km/h. Dzięki inwestycji możliwe będzie przywrócenie regularnych połączeń z Ostrowca Świętokrzyskiego do Sandomierza, a podróżni po przebudowie stacji i przystanków zyskują wygodniejszy dostęp do kolei – wyjaśnia  Izabela Miernikiewicz, z zespołu prasowego PKP  Polskich Linii Kolejowych S.A. 

Przebudowany będzie peron wyspowy na stacji Ostrowiec Świętokrzyski. Będzie wyższy, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Na peronie zamontowane będą płyty z pasami ostrzegawczymi dla osób niewidomych i niedowidzących, wiaty, ławki, oświetlenie i gabloty z informacją dla podróżnych. Powstanie dogodne dojście na peron w poziomie szyn, dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Rozpoczęcie prac na stacji jest obecnie planowane w połowie bieżącego roku. Wykonawca pozyskuje niezbędne zgody formalno-prawne, które pozwolą na rozpoczęcie prac budowlanych, w tym pozwolenie na budowę – tłumaczy rzecznik i dodaje, że odobne prace dla komfortu podróżnych zostały już zrealizowane w Skarżysku-Kamiennej, Skarżysku Kościelnym, Wąchocku, Marcinkowie i Starachowicach. 

Obecnie roboty budowlane obejmują tor i perony na trasie Starachowice Wschodnie – Ostrowiec Świętokrzyski.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– W rejonie stacji Kunów dla zapewnienia sprawnych przejazdów pociągów, przebudowany został tor, wymieniono rozjazdy. Na przejeździe kolejowo-drogowym przy stacji wymieniona została nawierzchnia, jest nowe oświetlenie. Obecnie wykonawca przebudowuje peron na stacji i budynek nastawni. W rejonie mostu nad rzeką Kamienną w Ostrowcu Św. wykonawca przygotowuje fundamenty podpór pod nową konstrukcję mostu. Po ich przygotowaniu, będzie można nasunąć konstrukcję i zabudować nowy tor na obiekcie. Z dwóch stron mostu przygotowany jest także zmodernizowany tor, po którym pociągi będą mogły kursować z prędkością do 120 km/h. Nowa kratownicowa przeprawa będzie ważyła ok. 230 ton. Długość obiektu to 67 metrów.  Zakończenie prac budowlanych na moście planowane jest w III kwartale 2021 r. – wylicza Izabela Miernikiewicz. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dodaje, że prowadzone są  rozmowy z przedstawicielami gminy Ostrowiec Św. w sprawie zasad przekazania i uzgodnienia miejsca docelowego przeniesienia zabytkowej konstrukcji mostu.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa podróżujących pociągami i samochodami, zaplanowano także  prace na przejazdach kolejowo-drogowych zlokalizowanych na terenie gmin Bodzechów i Ćmielów. Zakres prac obejmie wymianę jezdni i torów na przejazdach, sygnalizatorów i rogatek.

– Dla komfortu podróży, również perony w miejscowościach: Bodzechów, Brzustowa Opatowska i Ćmielów będą przebudowane,  podobnie jak peron w Ostrowcu Św., w szczególności z dostosowaniem dostępu dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się – zapewnia rzecznik. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

O moście na Romanowie pisaliśmy tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this