Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

O 113 zapomnianych miejscach ziemi świętokrzyskiej przypomni Rafał Jurkowski!

Już dziś o godzinie 17.00 w Osiedlowym Domu Społecznym „Malwa”, Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. Mieczysława Radwana przygotowało niespodziankę dla wszystkich miłośników miejsc mniej znanych i pomijanych przez przewodniki turystyczne, a które znajdują się na terenie ziemi świętokrzyskiej. O wyludnionych wsiach, zabytkach techniki, przemysłu a także i ruinach pałaców, opowie Rafał Jurkowski, fotograf, a także twórca przewodników.

fot. Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia Mieczysława Radwana

Spotkanie odbędzie się w ramach cykl wykładów „Ciebie jedną kocham… – czyli historycznym szlakiem przez Świętokrzyskie”. W ramach tego cyklu rocznie organizowanych jest 10 wykładów monograficznych z prezentacjami. Dzisiejszy wykład poprowadzi Rafał Jurkowski, autor dwóch przewodników, fotograf. Aktualnie jest w trakcie pracy nad trzecim przewodnikiem.

– Zależy nam, żeby pokazać obiekty, które leżą troszeczkę z dala od uczęszczanych tras turystycznych, które często są pomijane w przewodnikach. Te bowiem najczęściej pokazują miejsca standardowe, można powiedzieć, że takie „ikony turystyczne”, a jest mnóstwo obiektów pomijanych przez wycieczki. Szkoda, bo też są warte zatrzymania i zastanowienia – tłumaczy Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. Mieczysława Radwana.

Podczas wykładu będzie mowa o zrujnowanych pałacach, zamkach i dworach, budynkach fabrycznych, opuszczonych kościołach, cmentarzach żydowskich, fortyfikacjach, wysiedlonych wsiach, dziwnych pomnikach, czy zabytkach techniki.

– Usłyszymy o miejscowościach, które kiedyś funkcjonowały, a dziś nie ma już po nich śladu. jak. np. miejscowość Kaplica, czy Potok, a dziś nie ma już po nich śladu. Zostały po nich już tylko resztki zabudowań. Porozmawiamy o wsiach, które kiedyś były bardzo dużymi miejscowościami, a teraz pozostały po nich dwa domy albo jedna kapliczka. Chcemy pokazać także obiekty czy miejsca przemysłowe, bo nasz region jednak stał przemysłem jak np. pozostałości po kuźnicach, które też się w przewodnikach pomija. Te zabytki przemysłowe, czy zabytki techniki nie cieszą się już taką popularnością wśród turystów, czy wycieczek jak inne dobrze zachowane budowle – podsumowuje Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Źródło: Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia Mieczysława Radwana

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Bajońskie zarobki prezesów i dyrektorów ostrowieckich spółek i zakładów miejskich!

FAKTY

Był dobrym duchem ostrowieckich rzemieślników i przedsiębiorców! Nie żyje Robert Minkina! Miał 64 lata!

FAKTY

Czy zakażenia w starachowickim oddziale Animex-u mają wpływ na zdrowie mieszkańców powiatu ostrowieckiego?

FAKTY

Radni powiatowi z PiS apelują do Jarosława Górczyńskiego! Wzywają do podjęcie pilnych działań w sprawie drogi wojewódzkiej nr 754!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this