Znajdź nas na

PO GODZINACH

O 113 zapomnianych miejscach ziemi świętokrzyskiej przypomni Rafał Jurkowski!

Już dziś o godzinie 17.00 w Osiedlowym Domu Społecznym „Malwa”, Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. Mieczysława Radwana przygotowało niespodziankę dla wszystkich miłośników miejsc mniej znanych i pomijanych przez przewodniki turystyczne, a które znajdują się na terenie ziemi świętokrzyskiej. O wyludnionych wsiach, zabytkach techniki, przemysłu a także i ruinach pałaców, opowie Rafał Jurkowski, fotograf, a także twórca przewodników.

fot. Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia Mieczysława Radwana

Spotkanie odbędzie się w ramach cykl wykładów „Ciebie jedną kocham… – czyli historycznym szlakiem przez Świętokrzyskie”. W ramach tego cyklu rocznie organizowanych jest 10 wykładów monograficznych z prezentacjami. Dzisiejszy wykład poprowadzi Rafał Jurkowski, autor dwóch przewodników, fotograf. Aktualnie jest w trakcie pracy nad trzecim przewodnikiem.

– Zależy nam, żeby pokazać obiekty, które leżą troszeczkę z dala od uczęszczanych tras turystycznych, które często są pomijane w przewodnikach. Te bowiem najczęściej pokazują miejsca standardowe, można powiedzieć, że takie „ikony turystyczne”, a jest mnóstwo obiektów pomijanych przez wycieczki. Szkoda, bo też są warte zatrzymania i zastanowienia – tłumaczy Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. Mieczysława Radwana.

Podczas wykładu będzie mowa o zrujnowanych pałacach, zamkach i dworach, budynkach fabrycznych, opuszczonych kościołach, cmentarzach żydowskich, fortyfikacjach, wysiedlonych wsiach, dziwnych pomnikach, czy zabytkach techniki.

– Usłyszymy o miejscowościach, które kiedyś funkcjonowały, a dziś nie ma już po nich śladu. jak. np. miejscowość Kaplica, czy Potok, a dziś nie ma już po nich śladu. Zostały po nich już tylko resztki zabudowań. Porozmawiamy o wsiach, które kiedyś były bardzo dużymi miejscowościami, a teraz pozostały po nich dwa domy albo jedna kapliczka. Chcemy pokazać także obiekty czy miejsca przemysłowe, bo nasz region jednak stał przemysłem jak np. pozostałości po kuźnicach, które też się w przewodnikach pomija. Te zabytki przemysłowe, czy zabytki techniki nie cieszą się już taką popularnością wśród turystów, czy wycieczek jak inne dobrze zachowane budowle – podsumowuje Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Źródło: Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia Mieczysława Radwana

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this