– To już szósta edycja cyklu spotkań historycznych. Co roku jeden z wykładów jest w całości poświęcony zagadnieniom z dziedziny archeologii – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana. Dodaje także, że ziemia świętokrzyska jest niezwykle bogata w „archeologiczne” perełki.
– Podczas takich spotkań jak to dzisiejsze, staramy się popularyzować wiedzę na ich temat – dodaje Monika Bryła-Mazurkiewicz.
Wykład wygłosi Artur Jedynak, archeolog, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, pracownik naukowy Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św., autor artykułów w dziedzinie archeologii publikowanych w wydawnictwach zwartych oraz czasopismach naukowych i popularnonaukowych.
– Pan Artur Jedynak jest osobą dobrze znaną w lokalnym środowisku naukowym, i nie tylko. Od lat jest związany z ostrowieckim muzeum. Jest kustoszem Działu Archeologii. Prowadzi badania archeologiczne głównie na terenie naszego województwa. Wyniki tych badań prezentował na wielu konferencjach naukowych – tłumaczy Monika Bryła-Mazurkiewicz.
Ci, którzy zdecydują się wziąć udział w spotkaniu na pewno się nie zawiodą. Artur Jedynak opowie bowiem o drodze jaką przeszły „Krzemionki” zanim, jako „Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego”, trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
– Pan Artur był w samym środku tych wydarzeń. Był jedną z kilku osób przygotowujących wniosek. Jako reprezentant muzeum uczestniczył w sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Baku, na której zapadła historyczna decyzja – przypomina prezes Centrum.
Spotkanie ma charakter otwarty. Wykład odbędzie się dziś (23 października) w ODS „Malwa” na os. Stawki 45, na I piętrze, w pokoju 20. Początek: godz. 17.00.
Projekt współfinansuje Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.