Znajdź nas na

FAKTY

O kolejnych ułatwieniach w inwestycjach!

Czy uda się skrócić procedurę wydawania aktów planowania przestrzennego do roku, i kiedy nastąpi cyfryzacja planów ? – tak, aby każdy zainteresowany mógł sobie je drukować za darmo – te i inne zagadnienia była poruszane podczas konferencji w Starostwie Powiatowym w Kielcach z udziałem wicemarszałka Marka Bogusławskiego i wszystkich samorządowców z terenu województwa świętokrzyskiego.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Konferencja, prowadzona przez Mirosława Gębskiego, starostę kieleckiego, poświęcona była przede wszystkim tematyce funduszy i programów rządowych dedykowanych dla samorządów.

– To spotkanie jest szansą na wymianę poglądów i wiedzy na temat rozwiązań legislacyjnych, które mają pomóc samorządom w pozyskiwaniu środków unijnych na inwestycje w naszym regionie. Tak, aby można je było wykonywać szybciej i skuteczniej. Również rozwiązania, zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, usprawnią pracę samorządowcom, interesantom i inwestorom – powiedział wicemarszałek Marek Bogusławski.

Na plan pierwszy wysunęły się rozwiązania proponowane przez rząd w powstającej ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jej założenia przedstawił Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. W ogólnych założeniach ministerstwo proponuje zastąpić m.in.: dotychczasowe studium uwarunkowań planem ogólnym gminy, uprościć procedury planistyczne, doprecyzować zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy i wprowadzić Rejestr Urbanistyczny. Nowelizacja ustawy zakłada pełną cyfryzację procesu budowlanego, doprowadzenie do minimum formalności związanych z budową domów – nie tylko tych do 70 m.kw., wprowadzenie uproszczonej procedury m.in. przy wykonawstwie odcinków przyłączy sieci wodociągowych o długości do 50 metrów.
W dyskusji uwzględniono również tematykę infrastruktury, sytuacji finansowej samorządów i tworzenia budżetów za 2023 rok. W wydarzeniu wzięli udział Krzysztof Słoń, senator RP, Bożena Szczypiór, wiceprezydent Kielc, przedstawiciel wojewody, wójtowie, burmistrzowie, starostowie oraz prezydenci z województwa świętokrzyskiego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this