Jak podczas sesji Rady Gminy Bałtów (piątek, 28 stycznia) tłumaczył Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, z wnioskiem o dofinansowanie poradni specjalistycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim zwrócił się dyrektor szpitala. Kwota jaka została zaproponowana ( 8560 zł) wynika z liczby mieszkańców gminy Bałtów. Zarówno radny Henryk Cielebąk, jak i Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy Bałtów, wypowiadając się w imieniu mieszkańców podkreślali, że widzą potrzebę wspierania szpitala, jednak potrzebne są zmiany, a także działania ze strony zarządzających szpitalem.
– Wysoka rado, panie przewodniczący, zagłosuję za tą kwotą, tylko nie robię tego z wielką satysfakcją, bo organ prowadzący szpital powinien zacząć pracę nad koordynacją pracy tego szpitala. Uważam, że jest to jedna z gorszych jednostek w województwie na szczeblu powiatu. W moim odczuciu, to nie jest szpital powiatowy, tylko jest to szpital prywatny. Takie jest moje odczucie. Tutaj przycisnę ten przycisk za tym, bo jest to kwota śmieszna. To nie jest tylko moje odczucie o działalności tego ośrodka. To odczucie wielu ludzi z gminy Bałtów, jak się traktuje w szpitalu w Ostrowcu Św. – pacjentów. Oczywiście trzeba by pomagać, ale zwrócić im uwagę, bo starosta powiatowy jest organem prowadzącym dla szpitala, że najwyższa pora wziąć się za pracę nad tym szpitalem. Nie zwalniać tych, co pracują, tylko tych co nie pracują. Bo teraz zwolniono tych co pracowali, a za pozostałych efekt jest żaden tego wszystkiego – mówił Henryk Cielebąk.
Z jego zdaniem zgodził się Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie.
– Popieram w 100 procentach, bo też mam sygnały, słyszę co się dzieje, no i tak jak mówiliśmy na komisjach, są mniejsze powiaty, dużo mniejsze i jakoś te szpitale w tych powiatach funkcjonują, nie ma tylu zastrzeżeń, co do naszego szpitala w powiecie ostrowieckim. Wiemy, że odpowiedzialnym za ten szpital, za prowadzenie, jest starostwo powiatowe. Myślę, że przewodnie pismo do tej uchwały wyślemy, że drugi raz nie będziemy dotować, jeżeli się tam nic na dobre nie będzie zmieniać – dodał Henryk Cichocki.
Radni dopytywali również w jaki sposób funkjonować będa poradnie specjalistyczne przy szpitalu. Czy będą działać 24 godziny na dobę, czy tylko przez 8 godzin, a później będą prywatne.
– Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie, ale pewnie będzie to w określonych godzinach. W godzinach nocnych jest pogotowie, jest SOR, jest szpital. Dziękuję za państwa głosy, sygnały na sesji i komisji – podsumował wójt, dodając, że wraz z uchwałą wysłane zostanie pismo przewodnie, zawierające wątpliwości mieszkańców i radnych, a dotyczące ostrowieckiego szpitala.