Znajdź nas na

FAKTY

Obchody 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W Hucie Szklanej oddano hołd pomordowanym!

Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa uczcił pamięć ofiar pomordowanych przez NKWD w 1940 roku. Uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem ofiar Katynia, Charkowa i Miednoje odbyła się w Hucie Szklanej u stóp Świętego Krzyża

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W uroczystości uczestniczyli także między innymi senator Krzysztof Słoń, starosta kielecki Mirosław Gębski oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.

– Naszą powinnością jest pamięć o rodakach brutalnie zamordowanych przez NKWD w sowieckiej Rosji. Tym bardziej, że w PRL przez dziesięciolecia prawda ta była zakłamywana, a Polakom próbowano wpoić fałszywy obraz historii. Przekazywanie prawdy o Katyniu następnym pokoleniom, jest naszym obowiązkiem – mówi Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Ofiarą Zbrodni Katyńskiej, popełnionej przez Sowietów wiosną 1940 roku, padło co najmniej 21 857 obywatelach polskich – oficerów, policjantów, a przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji. Aż 11 procent zamordowanych było związanych z przedwojennym województwem kieleckim. Konsekwencją sowieckiego ludobójstwa było kłamstwo katyńskie, zwane kłamstwem założycielskim Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wywarło ono olbrzymi wpływ na najnowszą historię Polski. Przemiany zapoczątkowane w Polsce w 1989 roku dały początek walce o prawdę. Pionierami odkłamywania historii byli najbliżsi ofiar zbrodni – najczęściej żony i dzieci zamordowanych.

Dzień Pamięci Ofiar Katynia został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji z początku marca 1940 roku. Dzień ten przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskiej inteligencji. Miało to miejsce 13 kwietnia 1943 roku.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this