Znajdź nas na

FAKTY

Obchody „Światowego Dnia bez Tytoniu”!

W ramach obchodów „Światowego Dnia Bez Tytoniu” 31 maja br. w godzinach 8.00 – 15.00 pod numerami telefonów 885 77 99 88 oraz 41 36 74 653 w Świętokrzyskim Centrum Onkologii będzie prowadzone poradnictwo telefoniczne antytytoniowe. Ponadto osoby palące papierosy i spełniające kryteria kwalifikacyjne do Programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi lub do Programu profilaktyki raka płuca, realizowanych przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii, będą mogły zarejestrować się na bezpłatne badanie laryngologiczne (nasofiberoskopia) lub na niskodawkową tomografię komputerową płuc.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Program profilaktyki nowotworów głowy i szyi „Twój świadomy wybór”

Do grudnia 2021 roku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach realizowany jest program profilaktyczny „Twój świadomy wybór – profilaktyka nowotworów głowy i szyi”, którego celem jest wczesne wykrycie choroby u osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka.

W badaniach mogą wziąć udział osoby w wieku 40-65 lat z województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego, które palą papierosy lub mają przynajmniej jeden trwający dłużej niż 3 tygodnie objaw mogący wskazywać na zwiększone ryzyko nowotworów głowy i szyi, niezwiązany z infekcją górnych dróg oddechowych:

  • ból gardła,
  • pieczenie języka,
  • przewlekła chrypa,
  • guz na szyi,
  • niegojące się owrzodzenie jamy ustnej,
  • jednostronna niedrożność lub krwawienie z nosa oraz
  • problemy z przełykaniem.

Badanie składa się z wywiadu, standardowego badania laryngologicznego oraz oceny stanu nosa, jamy ustnej, gardła i krtani przy pomocy fiberoskopu, czyli cienkiego elastycznego wziernika z kamerą. Trwa kilka minut i jest bezbolesne. Rejestracja na badania: pod numerem telefonu 41 36 74 653.

 Program profilaktyki  raka płuca w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Celem projektu jest poprawa wykrywalności raka płuca na wczesnym etapie jego rozwoju w grupach ryzyka za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej (NDTK). Udział w programie mogą wziąć mieszkańcy województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz małopolskiego. Przystąpienie do badania przesiewowego NDTK jest równoznaczne z chęcią skorzystania z dostępnego poza programem poradnictwa antytytoniowego. Badaniami skryningowymi objęte są osoby w wieku 55-74 lat:

  • palące z konsumpcją tytoniu równą lub wyższą 20 paczkolat (1 paczkorok przelicza się na palenie 1 paczki dziennie przez 20 lat  lub 2 paczek przez 10 lat)
  • które zaprzestały palenia i czas abstynencji jest nie dłuższy niż 15 lat.

Badaniami skryningowymi objęte będą też osoby w wieku 50-74 lat, palące papierosy obecnie lub w przeszłości, u których dodatkowo występuje jeden z czynników ryzyka:

  • ekspozycja zawodowa na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadzę;
  • ekspozycja na radon;
  • indywidualna historia zachorowania na raka: przebyty rak płuca, w wywiadzie chłoniak, rak głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np. rak pęcherza moczowego;
  • rak płuca u krewnych w wywiadzie pierwszego stopnia;
  • historia chorób płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) lub włóknienie płuc (IPF).

Rejestracja na badania pod numerem telefonu: 885 77 99 88.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Awantura w szpitalu: Ostrowczanin zaatakował policjantów!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this