Znajdź nas na

FAKTY

Od 1 lutego można składać wnioski o świadczenie 500 plus! W ciągu dwóch dni do ostrowieckiego MOPS-u wpłynęło blisko 2000 podań!

Jak już informowaliśmy wnioski o ustalenie prawa do świadczenia „500 plus” na nowy okres świadczeniowy, rozpoczynający się 1 czerwca 2021 r., można składać już od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia drogą tradycyjną – papierowo w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Złożenie wniosku do końca kwietnia daje gwarancję ciągłości wypłaty. Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św. tylko przez pierwsze dwa dni lutego wpłynęło blisko 2000 wniosków.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dotychczasowy okres zasiłkowy, gwarantujący wypłatę świadczenia 500 plus  trwa do 31 maja 2021 roku. Jednak już od  1 lutego drogą elektroniczną można składać wnioski na nowy okres zasiłkowy, który będzie trwał od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022 roku, czyli przez przez rok, nie tak jak obecnie przez dwa lata.  

Rodzice,  a także opiekunowie dzieci, którzy uprawnieni są do pobierania świadczenia rodzinnego mogą to zrobić drogą elektroniczną: za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Empatia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/, przez bankowość elektroniczną oraz portal PUE ZUS.

Jest to duże ułatwienie dla składających wniosek, a także najbezpieczniejszy ze sposobów w czasie pandemii. . Złożenie wniosku trwa 5 minut i nie jest skomplikowaną procedurą. W razie problemów lub błędów popełnionych we wnioskach, z petentami  skontaktują się pracownicy MOPS-u, a następnie wniosek zostanie poprawiony. 

Od 1 kwietnia będzie także możliwość składania wniosków drogą tradycyjną: listownie lub przy pomocy skrzynki podawczej, znajdującej się na parterze budynku, w którym mieści się ostrowiecki MOPS. 

Aby otrzymać świadczenia na  nowy okres świadczeniowy od 1 czerwca, należy złożyć wniosek w lutym, marcu, kwietniu, maju lub czerwcu.  Jeśli wniosek zostanie złożony po terminie, to świadczenie przysługiwać będzie od miesiąca, w którym został  złożony. Tylko złożenie wniosku do końca kwietnia daje gwarancję ciągłości wypłaty świadczenia wychowawczego. 

Patrząc na statystyki z ostrowieckiego MOPS-u z roku 2020 roku, świadczenie wychowawcze wypłacane jest na ponad 8 tysięcy dzieci, mieszkających na terenie gminy Ostrowiec Św. W przeciągu pierwszych dni lutego do ostrowieckiego MOPS-u wpłynęło blisko 2000 wniosków o świadczenie „500 plus”.

Przypomnijmy, że rządowy program Rodzina 500+ to główny instrument polityki rodzinnej realizujący trzy główne cele: poprawa sytuacji demograficznej, redukcja ubóstwa wśród najmłodszych, inwestycja w rodzinę.

W ramach programu „Rodzina 500+” rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia.

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w Programie „Rodzina 500+”, od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: MRiPS: do 30 kwietnia należy złożyć wniosek o 500 plus, aby zachować ciągłość wypłaty! | naOSTRO.info

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this