Znajdź nas na

FAKTY

Dworczyk: termin szczepienia został przesunięty o dzień bądź dwa dla ok. 5 tys. seniorów!

Przez opóźnienia dostaw szczepionek termin szczepień został przesunięty o dzień bądź dwa dla grupy ok. 5 tys. seniorów – poinformował we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Białystok, 27.12.2020. Koronawirus w Polsce. Punkt szczepień przeciwko COVID-19 w Uniwersyteckim Szpitalu Kliniczny w Białymstoku, 27 bm. W pierwszej grupie zaszczepionych pacjentów, tzw. "grupie zero" znaleźli się pracownicy służb medycznych. (ar/doro) PAP/Artur Reszko

O skalę zmian terminów szczepień w związku z opóźnieniami dostaw szczepionek przeciw COVID-19 Dworczyk został zapytany we wtorek na konferencji prasowej.

“Mówimy o przesunięciu o dzień bądź o dwa dni terminu szczepień dla grupy ok. 5 tys. seniorów w skali całego kraju” – poinformował. Wyraził nadzieję, że do tego rodzaju sytuacji nie będzie więcej dochodziło.

“To jest oczywiście uzależnione od tempa i rzetelności dostaw. Te kilka zmian – opóźnienia i zmniejszenia dostaw – doprowadziły do tego, że zapasy, ten bufor bezpieczeństwa, jaki stworzyliśmy, jest praktycznie na wyczerpaniu” – mówił. Jak dodał, szczepionki wykorzystywane są obecnie na bieżąco.

Dworczyk przekazał ponadto, że dla wszystkich nauczycieli i pozostałych seniorów powyżej 60. roku życia rekomendowana jest szczepionka firmy Pfizer bądź Moderna.

W poniedziałek Dworczyk zapowiedział, że trzecią szczepionką – firmy AstraZeneca – nie będą szczepieni seniorzy.

W piątek Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła na rynek UE szczepionkę AstryZeneki. Jk wynika z charakterystyki tej szczepionki, podaje się ją osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym. Zaznaczono jednak, że “obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstryZeneki u osób w wieku 55 lat i starszych”. (PAP) kos/ mzd/ itm/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Anna Buczkowska: Szkoła nie jest przystankiem. Jest drogą, która otwiera się na nowe horyzonty!

FAKTY

Wzrosła liczba pacjentów oczekujących na wynik testu! Czy trzecia fala pandemii dotarła także do powiatu ostrowieckiego?

FAKTY

Ekspert: po szczepionce AstryZeneki objawy niepożądane występują częściej po pierwszej dawce!

FAKTY

Koronawirus województwo świętokrzyskie: 269 nowych zakażeń, zmarły 3 osoby!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this