Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Od 1 stycznia 2023 roku w Kunowie zacznie działać Gminne Centrum Kultury!

Decyzją radnych miejskich od 1 stycznia 2023 roku w Kunowie funkcjonować zacznie Gminne Centrum Kultury. Jego siedziba mieścić się będzie przy ulicy Fabrycznej 2. To kontynuacja działań, rozpoczętych przez Lecha Łodeja, burmistrza miasta i gminy w Kunowie. – Organizujemy szereg imprez kulturalnych na światowym poziomie. Ostatnim tego potwierdzeniem był koncert Krzysztofa Cugowskiego. Dotychczas brakowało instytucji, która zajmowałaby się organizowaniem działalności kulturalnej i edukacyjnej na terenie naszej gminy. Te zadania realizować będzie GCK – mówi Lech Łodej.

Zdjęcie ilustracyjne Sesja absolutoryjna w gminie Kunów w 2022 roku fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dotychczas na terenie gminy Kunów nie było takiej instytucji. Mowa o Gminnym Centrum Kultury, które zgodnie z decyzją radnych miejskich z gminy Kunów zacznie działać od 1 stycznia 2023 roku. Do podstawowych działań GCK należy: organizowanie różnorodnych form edukacji poprzez kulturę; stwarzanie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego, kół i klubów zainteresowań, sekcji i zespołów; organizowanie imprez artystycznych, okolicznościowych, rodzinnych i obrzędowych o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym; koordynowanie działalności na terenie działania GCK w zakresie organizacji imprez kulturalnych; nadzorowanie i organizowanie działalności rozrywkowo-rekreacyjnej; prowadzenie współpracy i wymiany kulturalnej; informowanie mediów (radio, prasa i telewizja) o prowadzonej działalności i organizowanych imprezach. Siedziba GCK-u mieścić się będzie w budynku przy ulicy Fabrycznej 2, w górnej części Kunowa. 

Wizualizacja Gminnego Centrum Kultury po remoncie
fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

– To jest budynek po byłej szkole zawodowej. Od półtora roku mamy pozwolenie na budowę. W budynku powstanie sala teatralno-kinowa. Chcemy tam także utworzyć warsztaty terapii zajęciowej plus wszystkie sprawy związane z kunowską kulturą. W tym budynku będzie również siłownia dla Klubu „Gryf”. Oni tam wykorzystują te pomieszczenia. Być może będzie również Klub Seniora i inne pomieszczenia, w których znajdą się sale wykładowe. Czekamy na uruchomienie KPO (Krajowego Planu odbudowy przyp. red.) Czekamy na dofinansowanie, to jest potężne wyzwanie. Jedno z potężniejszych wyzwań przed nami – mówił podczas sesji Rady Miejskiej w Kunowie, 24 listopada, Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. Dodał, że zagospodarowany zostanie również teren wokół obiektu: powstaną parkingi ,drogi dojazdowe pomiędzy szkołą podstawową, a budynkiem po byłej szkole zawodowej.    

Szacuje się, że wykonanie tego przedsięwzięcia kosztować będzie 10 000 000 zł. Lech Łodej tłumaczył również, że pierwotnie powstać miało Gminne Centrum Kultury i Sportu, niestety prawo nie dopuszcza łączenia tych dwóch dziedzin. 

Kino Unia powróci do Kunowa?
Źródło: FB Lech Łodej

– W naszej gminie jest olbrzymia potrzeba takiej instytucji. To będzie także okazja do pozyskiwania funduszy zewnętrznych na tę instytucję. Cieszymy się bardzo, że na dzisiejszej sesji, po podjęciu tej uchwały, proceduralna sprawa utworzenia GCK-u będzie sfinalizowana. Przed nami generalny remont i rozbudowa budynku przy ulicy Fabrycznej 2  – podsumował burmistrz. 

Barbara Domagała, pochodząca z Chocimowa, radna Rady Miejskiej w Kunowie podkreślała, że marzenia się spełniają. Jednym z tych marzeń było Gminne Centrum Kultury. 

– Budynek jest ważny, ale najważniejsi są ludzie, aby w tym budynku byli ludzie z pasją. Bo to jest tylko z korzyścią dla mieszkańców, dla których po to się to robi, aby mieli szeroką gamę oferty kulturalnej – mówiła Barbara Domagała, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki, Zdrowia i Opieki Społecznej. Dodając, że cieszy się, że takie działania są podejmowane z inicjatywy burmistrza.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Działalność GCK będzie finansowana z dotacji celowej udzielanej corocznie z budżetu Gminy. Ponadto GCK może uzyskiwać środki finansowe i składniki majątkowe z: wpływów z własnej działalności, dotacji celowej z budżetu państwa, wpływów z najmu i dzierżawy składników majątku, spadków, zapisów i darowizn od osób fizycznych i prawnych oraz innych źródeł.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this