Znajdź nas na

FAKTY

Od 30 lat doradzają niewidomym i słabowidzącym, jak aktywnie żyć i odnosić sukcesy!

Fundacja Szansa dla Niewidomych świętuje 30-lecie istnienia. Uroczyste obchody jubileuszu zainaugurowano dziś w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, podczas międzynarodowej konferencji – „Reha For The Blind In Poland”. W trakcie spotkania wręczono wyróżnienia w Krajowym Konkursie IDOL Niewidomych. Statuetkę IDOLA Specjalnego za działalność na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością wzroku otrzymała wicemarszałek Renata Janik.

Renata Janik. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Pierwsza konferencja REHA odbyła się w roku 1999, z okazji 10. rocznicy wdrażania planu nowoczesnej rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących. Obecnie REHA jest wydarzeniem na skalę ogólnoświatową. Dzięki niej wybitni niewidomi stali się ambasadorami polskiego modelu rehabilitacji i aktywizacji społecznej. Tegoroczne wydarzenie połączono z obchodami 30-lecia Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Dzisiejsza gala jest częścią pięknego, dorocznego przedsięwzięcia, które od wielu lat zachęca do podejmowania wyzwań, otwiera możliwości kontaktu z innymi ludźmi, daje psychiczny impuls do działania. Wierzę, że tegoroczna konferencja stanie się bodźcem do tworzenia kolejnych projektów, adresowanych do osób niewidomych i niedowidzących – powiedziała podczas uroczystego otwarcia konferencji wicemarszałek Renata Janik. I jak podkreśliła: – W imieniu Zarządu Województwa Świętokrzyskiego gratuluję dotychczasowych sukcesów wszystkim osobom związanym z Fundacją Szansa dla Niewidomych. Pragnę również podziękować za zaangażowanie i pomoc udzielaną osobom niewidomym i niedowidzącym z naszego regionu.

Tematem przewodnim czterodniowej konferencji jest „Dostępność na serio – autentyczne niwelowanie skutków niepełnosprawności w dążeniu do wyrównywania życiowych szans”. W związku z pandemią przygotowano transmisje internetowe poszczególnych wydarzeń w ramach Konferencji, które będą tłumaczone na 13 języków obcych. Goście z całego świata mogą śledzić na żywo wykłady, panele dyskusyjne, zawody sportowe i kulturalne, a nawet wizyty w muzeach, obiektach zabytkowych i innych instytucjach użyteczności publicznej.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Wykłady i panele dyskusyjne o charakterze popularno-naukowym odbędą się w 6 blokach tematycznych (łącznie 36 paneli). Zaplanowano też warsztaty rehabilitacyjne, wystawy technologiczne oraz specjalną prezentację „Świat Dotyku i Dźwięku” oraz odwiedziny w instytucjach kultury i innych miejscach użyteczności publicznej.

Jednym z wydarzeń pierwszego dnia Konferencji było rozstrzygnięcie 3-etapowego Konkursu IDOL: regionalny, krajowy i światowy, którego celem jest m.in. wyróżnienie osób, firm i instytucji, które zasłużyły się w dziedzinie nowoczesnej rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących, działają na rzecz integracji społecznej tego środowiska oraz wyrównywania życiowych szans osób z niepełnosprawnością wzroku.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Dziękując za tę statuetkę, serdecznie gratuluję wszystkim laureatom tegorocznego konkursu. To wyjątkowe wyróżnienie stanowi dla nas dodatkowe potwierdzenie, że to co robimy, zmierza w dobrym kierunku i z pewnością będzie miłą inspiracją do dalszej pracy na rzecz potrzebujących – mówiła laureatka tegorocznego IDOLA Specjalnego, wicemarszałek Renata Janik.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Z wojewódzkiej na powiatową! 

FAKTY

Tajemnicą poliszynela pozostaje informacja o zarobkach kierowników oddziałów ostrowieckiego szpitala!

FAKTY

Jak powinna nazywać się statuetka wręczana corocznie ostrowieckim przedsiębiorcom? 

FAKTY

Gminy Waśniów i Bodzechów z dotacjami na budowę i modernizację dróg dojazdowych do pól!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this