Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Od jutra wejdziemy do lasów i parków!

Od jutra (20 kwietnia) zniesione zostaną niektóre obostrzenia związane z koronawirusem. Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4, wejdziemy też do lasów i parków, a osoby powyżej 13 roku życia na ulicy będą mogły poruszać się bez opieki osoby dorosłej. – Chcemy zaproponować pewne nowe reguły, w jakiś sposób można też nazwać tę nową rzeczywistość zasadą trzech i. Jest to izolacja, identyfikacja i informatyzacja – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów. Jakie inne zmiany na nas czekają?

Zdjęcie ilustracyjne

Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku, 20 kwietnia. Daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

– Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń. I tak w ramach tego całego zestawu powrotu do nowej normalności, czy do nowej rzeczywistości gospodarczej mamy przede wszystkim kilka takich nowych komunikatów. Po pierwsze otwarcie lasów i parków. Przy czym nie traktujmy tego, jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść. To raczej ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego ludzi i tak do tego podchodzimy – mówił podczas zorganizowanej w czwartek, 16 kwietnia, konferencji prasowej – Mateusz Morawiecki, Premier RP.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Złagodzone zostają także przepisy w handlu. 

– Handel jest bardzo ważny, dzisiaj zaopatrujemy się w artykuły pierwszej potrzeby, w artykuły żywnościowe, sanitarne i tutaj chcemy również nieco zliberalizować te zasady – tłumaczył premier.

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie. Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4. W sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

Źródło: Kancelaria Premiera Rady Ministrów

– Jednocześnie pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia, w szczególności mierzenie temperatury i wszystkie środki dezynfekcji, oczywiście muszą być utrzymane, a nawet wzmocnione – podsumował Mateusz Morawiecki. 

Zasada jedna osoba na 15m2 również będzie obowiązywała w kościołach. Wierni w obrzędach religijnych będą mogli uczestniczyć tylko w maseczkach na twarzy lub stosując inne okrycia twarzy.

Od jutra możliwie będzie  również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.Każdy będzie mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze Przebywać na zewnątrz można  tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

– Zakładając pewien bardziej optymistyczny wariant, chcemy przedstawiać, w pewnych interwałach czasowych, może co tydzień, co dwa tygodnie, w zależności od pewnych kryteriów, chcemy przedstawiać też kolejne etapy, w których będziemy zmniejszać te obostrzenia. Zmniejszać, łagodzić, ale jednocześnie utrzymywać ten nowy system, nowy reżim koronawirusa, który nakłada na nas wszystkich nowe obowiązki – podsumował premier.

 

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od: przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim), wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych), realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this