Znajdź nas na

FAKTY

Od tragicznego wypadku na ulicy Romualda Traugutta minęło 8 miesięcy! Co zmieniło się w śledztwie?

Wracamy do tragedii, jaka rozegrała się na ulicy Romualda Traugutta w Ostrowcu Świętokrzyskim 26 marca 2021 roku. Doszło wówczas do wypadku drogowego, w którym śmierć na miejscu poniósł 47-letni ostrowczanin. Nikt nie usłyszał jeszcze zarzutów. Trwa opracowanie opinii biegłego. To od jej wyniku zależą dalsze czynności w sprawie.

Do wypadku doszło na ulicy Romulada Traugutta w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w piątek, 26 marca 2021 roku na ulicy Romualda Traugutta. 

– Około godziny 21.40 dyżurny ostrowskiej jednostki policji otrzymał informację, że na ulicy Romualda Traugutta doszło do wypadku drogowego. Jak wynika ze wstępnych ustaleń 22-letni mężczyzna, kierujący autem marki BMW potrącił przemieszczającego się przez jezdnię 47-letniego mieszkańca naszego miasta. Pomimo przeprowadzonej reanimacji, niestety życia mężczyzny nie udało się uratować – relacjonowała wówczas  Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

Kilka dni później Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim poszukiwał świadków zdarzenia. Pod koniec maja 2021 roku 

zapytaliśmy o postępy w śledztwie. Cezary Skalmierski, Prokurator Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim poinformował nas wówczas, że śledztwo prowadzone jest w sprawie. Nie zostało wydane postanowienie o przedstawieniu zarzutów. Pytaliśmy wówczas także o to z jakiego materiału dowodowego korzystała prokuratura? Ilu przesłuchano świadków? Czy sprawca wypadku został tymczasowo aresztowany? Czy w toku śledztwa zabezpieczony został także monitoring?” Niestety z uwagi  na dobro toczącego się postępowania, jak tłumaczył prokurator, nie udzielił nam na nie odpowiedzi.

Blisko 8 miesięcy po tragicznym wypadku w Prokuraturze Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim zapytaliśmy ponownie o to na jakim etapie znajduje się śledztwo? Czy toczy się w sprawie, czy przeciwko komuś? Jaki materiał dowodowy zabezpieczono? Czy zabezpieczono nagrania z monitoringu miejskiego lub znajdującego się na prywatnych posesjach? Ilu przesłuchano świadków?

Czy sprawca wypadku został tymczasowo aresztowany? Jeśli nie, dlaczego?

Czy postawiono już zarzuty? Jeśli tak jakie?

–  Informuję, że za sygn. PR 1 Ds.636.2021.Spc prowadzone jest śledztwo w sprawie o przestępstwo z art. 177 paragraf 2 kodeksu karnego.W śledztwie dotychczas nie przedstawiono  żadnej osobie zarzutów. Aktualnie oczekuje się na opracowanie  kompleksowej opinii biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i  biegłego  medycyny sądowej, którzy dokonają rekonstrukcji czasowo-przestrzennej w powiązaniu z obrażeniami ciałą, jakich doznał pokrzywdzony. Po opracowaniu tej opinii będą  podejmowane dalsze  czynności w sprawie – wyjaśnia Cezary Skalmierski, Prokurator Rejonowy w Ostrowcu Św.

Przypomnijmy, że Art.  177. Kodeksu Karnego (Spowodowanie wypadku w komunikacji)  mówi:

„§  1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§  2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§  3.  Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.”

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this