Znajdź nas na

FAKTY

Od wymiany tablic ogłoszeniowych po termomodernizację urzędu! Pandemia nie spowalnia inwestycji w gminie Kunów!

– Dużo jest wyzwań, także tych mniejszych, ale bardzo potrzebnych. Mieszkańcy oczekują lepszych dróg, remontów już tych istniejących, prac porządkowych, które podnoszą estetykę naszej gminy – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów. Pandemia koronawirusa nie spowalnia inwestycji w gminie. Już wkrótce do użytku oddana zostanie ulica Prosta, zmieni się estetyka parku przy Langiewicza, a Urząd Miasta i Gminy w Kunów zostanie dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

Budynek Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Staramy się zmieniać wizerunek naszej gminy, od najmniejszych inwestycji, jak prace porządkowe przy wykaszaniu terenów gminnych, czy wymianę starych tablic ogłoszeniowych na nowe, po projekty na termomodernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku, czy dostosowanie Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie do potrzeb osób niepełnosprawnych – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.  

Pomimo, że wiele tegorocznych wydarzeń, jak „ Kunowskie Zaduszki Muzyczne”, „Jarmark Bożonarodzeniowy”, czy spotkanie z Mikołajem na kunowskim Rynku w tym roku się nie odbędzie, gmina swoje siły przekierowuje na inwestycje od tych w zdrowie i promocję aktywnego spędzania wolnego czasu, poprzez drogi, aż po termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, co w konsekwencji przyniesie wymierne oszczędności. I tak zmieni się estetyka parku przy ulicy Langiewicza. Powstanie nowy chodnik, aleja spacerowa, który usytuowany  będzie przez środek trawnika. Dostawione zostaną także urządzenia siłowni zewnętrznej.   

– Sporo inwestycji jest w trakcie. W tym roku zakończymy remont  ulicy Prostej, a także  prace przy tzw. dyrektorówce. Może uda się nam jeszcze wykonać parking przy osiedlu na 10 pojazdów. tego typu miejsc tam brakuje, a mieszkańcy oczekują, że będą mieli takie udogodnienie – wyjaśnia burmistrz.

ul. Prosta w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


Przypomina, że gmina jest  w trakcie budowy kanalizacji, która zakończy się w przyszłym roku. Będzie też kolejny etap tej inwestycji. To dobra wiadomość dla mieszkańców Janika i Kunowa. 

– Uzyskaliśmy pozytywną opinię Wód Polskich w zakresie wyznaczenia nowego obszaru i granic aglomeracji Kunów. Powiększy się on o ul. Wiatraczną, część ul. Okrężnej, Ostrowieckiej, Polnej i Sosnowej w Janiku, Kolonię Inwalidzką oraz część ul. Grabowieckiej i Iłżeckiej w Kunowie. Gmina Kunów po ogłoszeniu konkursu przez Urząd Marszałkowski będzie miała możliwość pozyskać dofinansowanie z RPO na zadanie pn.: „Budowa kanalizacji sanitarnej Janik – Kunów” – 2 etap, na który posiadamy pozwolenie na budowę – dodaje burmistrz. 

Gmina stara się także o środki na remont obiektów użyteczności publicznej: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku oraz Urzędu Gminy w Kunowie.  

Gmina jest  w trakcie budowy kanalizacji
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie na kompleksową termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Ocieplenie, wymiana dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, oświetlenie LED, wymiana grzejników z termostatami, fotowoltaika, dodatkowo w urzędzie klimatyzacja i wymiana kotłów na gazowe – wyjaśnia burmistrz.

Dodaje, że wielokondygnacyjnym budynku, w którym mieści się Urząd Miasta i Gminy Kunów od wielu lat brakuje windy. 

– Montaż windy to druga część projektu Musimy uzyskać jednak pozwolenie na budowę. Osoby, które mają problemy z poruszaniem się nie mają możliwości dotarcia na wyższe piętra. Mam nadzieję, że to wkrótce się zmieni – dodaje Lech Łodej. 

Źródło: FB Lech Łodej

W gminie zostanie także wymienione oświetlenie. 816 starych rtęciowych lamp wymienionych zostanie na ledowe. Inwestycję wykona firma  LUG Services Sp. z o.o. z Zielonej Góry za kwotę 693 339,45 zł brutto. W budżecie gminy na ten cel zabezpieczonych było  988 919,76 zł, w tym dofinansowanie z RPO  wyniosło ok. 700 000,00 zł.

–  To są piękne oszczędności w wysokości 300 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na inne zadania inwestycyjne np. dofinansowanie projektu ulicy Warszawskiej z mostem. Z tego co wiem starostwo planuje w budżecie zapisać projektowanie i zabezpieczyć ok.  300 tysięcy złotych na ten cel. Te pieniądze się bardzo przydadzą. Pomimo koronawirusa nasza sytuacja finansowa jest dobra. Wskaźniki w budżecie poprawiło nam 1 600 000 zł Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki tym środkom, które już do nas wpłynęły, będziemy mieli fundusze na wkłady własne dla poważnych inwestycji jak: Dom Pomocy Społecznej w Miłkowskiej Karczmie przeznaczony dla 70 osób, sala teatralno-kinowa w Kunowie, gminne Centrum Kultury i Sportu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Dołach Biskupich w budynku po byłej szkole, świetlicę środowiskową w dworku w Chocimowie, a także muzeum na otwartym powietrzu w Nietulisku Dużym, czy mieszkania socjalne, świetlica i garaż dla jednostki OSP  w Prawęcinie. A także drogi drogi i jeszcze raz drogi.  Przed nami projektowanie ulicy Partyzantów i  Ogrodowej w Kunowie. mamy projekt na ulicę Szkolną w Janiku. Powstanie chodnik, odwodnienie, szeroka jezdnia, oświetlenie. Skorzystamy ze środków z Funduszu Dróg Samorządowych – podsumowuje burmistrz.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this