Znajdź nas na

FAKTY

Od wymiany tablic ogłoszeniowych po termomodernizację urzędu! Pandemia nie spowalnia inwestycji w gminie Kunów!

– Dużo jest wyzwań, także tych mniejszych, ale bardzo potrzebnych. Mieszkańcy oczekują lepszych dróg, remontów już tych istniejących, prac porządkowych, które podnoszą estetykę naszej gminy – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów. Pandemia koronawirusa nie spowalnia inwestycji w gminie. Już wkrótce do użytku oddana zostanie ulica Prosta, zmieni się estetyka parku przy Langiewicza, a Urząd Miasta i Gminy w Kunów zostanie dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Staramy się zmieniać wizerunek naszej gminy, od najmniejszych inwestycji, jak prace porządkowe przy wykaszaniu terenów gminnych, czy wymianę starych tablic ogłoszeniowych na nowe, po projekty na termomodernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku, czy dostosowanie Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie do potrzeb osób niepełnosprawnych – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.  

Pomimo, że wiele tegorocznych wydarzeń, jak „ Kunowskie Zaduszki Muzyczne”, „Jarmark Bożonarodzeniowy”, czy spotkanie z Mikołajem na kunowskim Rynku w tym roku się nie odbędzie, gmina swoje siły przekierowuje na inwestycje od tych w zdrowie i promocję aktywnego spędzania wolnego czasu, poprzez drogi, aż po termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, co w konsekwencji przyniesie wymierne oszczędności. I tak zmieni się estetyka parku przy ulicy Langiewicza. Powstanie nowy chodnik, aleja spacerowa, który usytuowany  będzie przez środek trawnika. Dostawione zostaną także urządzenia siłowni zewnętrznej.   

– Sporo inwestycji jest w trakcie. W tym roku zakończymy remont  ulicy Prostej, a także  prace przy tzw. dyrektorówce. Może uda się nam jeszcze wykonać parking przy osiedlu na 10 pojazdów. tego typu miejsc tam brakuje, a mieszkańcy oczekują, że będą mieli takie udogodnienie – wyjaśnia burmistrz.

ul. Prosta w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


Przypomina, że gmina jest  w trakcie budowy kanalizacji, która zakończy się w przyszłym roku. Będzie też kolejny etap tej inwestycji. To dobra wiadomość dla mieszkańców Janika i Kunowa. 

– Uzyskaliśmy pozytywną opinię Wód Polskich w zakresie wyznaczenia nowego obszaru i granic aglomeracji Kunów. Powiększy się on o ul. Wiatraczną, część ul. Okrężnej, Ostrowieckiej, Polnej i Sosnowej w Janiku, Kolonię Inwalidzką oraz część ul. Grabowieckiej i Iłżeckiej w Kunowie. Gmina Kunów po ogłoszeniu konkursu przez Urząd Marszałkowski będzie miała możliwość pozyskać dofinansowanie z RPO na zadanie pn.: „Budowa kanalizacji sanitarnej Janik – Kunów” – 2 etap, na który posiadamy pozwolenie na budowę – dodaje burmistrz. 

Gmina stara się także o środki na remont obiektów użyteczności publicznej: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku oraz Urzędu Gminy w Kunowie.  

Gmina jest  w trakcie budowy kanalizacji
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie na kompleksową termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Ocieplenie, wymiana dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, oświetlenie LED, wymiana grzejników z termostatami, fotowoltaika, dodatkowo w urzędzie klimatyzacja i wymiana kotłów na gazowe – wyjaśnia burmistrz.

Dodaje, że wielokondygnacyjnym budynku, w którym mieści się Urząd Miasta i Gminy Kunów od wielu lat brakuje windy. 

– Montaż windy to druga część projektu Musimy uzyskać jednak pozwolenie na budowę. Osoby, które mają problemy z poruszaniem się nie mają możliwości dotarcia na wyższe piętra. Mam nadzieję, że to wkrótce się zmieni – dodaje Lech Łodej. 

Źródło: FB Lech Łodej

W gminie zostanie także wymienione oświetlenie. 816 starych rtęciowych lamp wymienionych zostanie na ledowe. Inwestycję wykona firma  LUG Services Sp. z o.o. z Zielonej Góry za kwotę 693 339,45 zł brutto. W budżecie gminy na ten cel zabezpieczonych było  988 919,76 zł, w tym dofinansowanie z RPO  wyniosło ok. 700 000,00 zł.

–  To są piękne oszczędności w wysokości 300 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na inne zadania inwestycyjne np. dofinansowanie projektu ulicy Warszawskiej z mostem. Z tego co wiem starostwo planuje w budżecie zapisać projektowanie i zabezpieczyć ok.  300 tysięcy złotych na ten cel. Te pieniądze się bardzo przydadzą. Pomimo koronawirusa nasza sytuacja finansowa jest dobra. Wskaźniki w budżecie poprawiło nam 1 600 000 zł Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki tym środkom, które już do nas wpłynęły, będziemy mieli fundusze na wkłady własne dla poważnych inwestycji jak: Dom Pomocy Społecznej w Miłkowskiej Karczmie przeznaczony dla 70 osób, sala teatralno-kinowa w Kunowie, gminne Centrum Kultury i Sportu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Dołach Biskupich w budynku po byłej szkole, świetlicę środowiskową w dworku w Chocimowie, a także muzeum na otwartym powietrzu w Nietulisku Dużym, czy mieszkania socjalne, świetlica i garaż dla jednostki OSP  w Prawęcinie. A także drogi drogi i jeszcze raz drogi.  Przed nami projektowanie ulicy Partyzantów i  Ogrodowej w Kunowie. mamy projekt na ulicę Szkolną w Janiku. Powstanie chodnik, odwodnienie, szeroka jezdnia, oświetlenie. Skorzystamy ze środków z Funduszu Dróg Samorządowych – podsumowuje burmistrz.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Koronawirus: Ministerstwo Zdrowia zmienia sposób raportowania! Na terenie województwa świętokrzyskiego 359 nowych zakażeń!

FAKTY

Zaginął Marek Rzeszowski! Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach!

FAKTY

Hubert Żądło: Wskaźniki finansowe mamy unormowane. Ten rok dla budżetu gminy Bałtów zakończymy z ponad milionową nadwyżką finansową!

FAKTY

Świętokrzyskie w czołówce! 70 milionów euro na „covidowe” wsparcie firm!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this