Znajdź nas na

FAKTY

Odczarowywali mity o niepełnosprawności! Wielki piknik ZSS za nami!

To był już dwunasty piknik zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych przy ulicy Iłżeckiej 33 w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także działającego przy placówce Stowarzyszenia Na Rzecz Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych „Źródło”. Tegoroczne wydarzenie zorganizowane w Dniu Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie odbywało się pod hasłem „Bądźmy razem”. Atrakcji nie brakowało, a przy okazji zabawy, każdy z mieszkańców naszego powiatu mógł się przekonać osobiście, że osoby z niepełnosprawnością mają takie same potrzeby, pasje i marzenia, jak wszyscy inni!

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Już 12 raz spotykamy się w ramach obchodów Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, po raz drugi w tym miejscu. Ksiądz prałat Jan Sarwa udostępnia nam boisko przy sali Michael i jeżeli tylko pogoda sprzyja, to jest to naprawdę dobre i przede wszystkim bezpieczne miejsce dla wszystkich naszych podopiecznych, dla wszystkich naszych gości. Wszyscy, którzy choć na chwilkę do nas przychodzą mówią, że jest bardzo sympatycznie i rodzinnie – tłumaczy Magdalena Wykrota-Skóra, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Na dzisiejszym wydarzeniu bawiło się blisko 250 osób. Jak to się stało, że impreza już na stałe wpisała się w kalendarz uroczystości szkoły?

– Pomysł na organizację tego pikniku zrodził się 12 lat temu. Nazwaliśmy go Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, w nawiązaniu do Europejskiego Dnia Przeciw Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych, który obchodzimy 5 maja. Ta bardzo dobra inicjatywa powstała we Francji. Dwanaście lat temu, jedna z naszych nauczycielek zaproponowała, że można by robić tego typu spotkania także u nas. Gromadzić wszystkich z terenu powiatu ostrowieckiego, tak, żebyśmy się zapoznawali, pobawili wspólnie przez kilka godzin – wspomina Ewa Grudniewska, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych „Źródło”.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Uważa, że warto się integrować, żeby zmieniać sposób postrzegania osób niepełnosprawnych przez społeczeństwo. Mimo akcji promocyjnych, uświadamiania społeczności czy to w Polsce, czy lokalnie, to niestety to postrzeganie zakryte jest przez wiele barier.

– Ludziom się wydaje, że osoby niepełnosprawne zawsze są zależne, trudne mają zachowania, a nie jest to do końca prawdziwe. Osoby niepełnosprawne mają takie same potrzeby, jak te sprawne, a mają też ogromny potencjał, zdolności, umiejętności i pragną aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. W każdym społeczeństwie powinna się znaleźć taka przestrzeń, w której będą mogły działać współuczestniczyć, być aktywnymi i być dostrzeganymi nie poprzez pryzmat braków, ale przez pryzmat zdolności – podkreśla Ewa Grudniewska.

Jak podkreśla Magdalena Wykrota-Skóra, powinniśmy każdego dnia starać się zmieniać, odczarowywać spojrzenie na niepełnosprawność, a szczególnie tę intelektualną. Osoby niepełnosprawne intelektualnie nie widzą różnić pomiędzy osobami pełnosprawnymi, a niepełnosprawnymi.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Bardzo chętnie wspierają wszystkich którzy są w potrzebie i dlatego też powinniśmy szczególnie z nimi współdziałać i starać się to robić w taki sposób, żeby ich nie ranić. Takie pikniku służą integracji, służą wspieraniu, ale również świetnej zabawie. Mam nadzieję, że będziemy się spotykać co roku, przynajmniej do końca świata – śmieje się dyrektor ZSS.

O tym, jak bardzo ważne jest przebywanie w społeczeństwie, rozmowa, czy przełamywanie barier wie Beata Mazurowska, mama Joanny, uczennicy ZSS w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– To bardzo ważne, aby być i wychodzić do ludzi, pokazywać, że bez względu na nasze choroby, czy problemy, czuć się swobodnie. Bez takiego przebywania pomiędzy ludźmi, to człowiek nie ma nic, nic nie posiada. Nasze dzieci, dzieci niepełnosprawne bardzo chcą być docenione, chcą być dowartościowane. Nie wolno takich ludzi odpychać na margines społeczny, bo oni są tak samo ważni, jak wszyscy inni. Często jest tak, że osoby, które mają stopień niepełnosprawności boją się, że ktoś będzie je negatywnie oceniał, zastanawiają się co powiedzą inni, że nie umieją zrobić tej czynności, czy tamtej. Wiele osób załamuje się psychicznie, odcina się od świata. W niektórych momentach człowiek nie panuje nad emocjami. Polecałabym innym, aby chociaż raz przyszli na piknik zorganizowany przez szkołę i działające przy niej stowarzyszenie. Do niczego to przecież nikogo nie zobowiązuje, ale można się przekonać, że ludzie niepełnosprawni są wśród nas, że tak samo jak my potrzebują przyjaciół, zrozumienia, pobycia z drugim człowiekiem – tłumaczy Beata Mazurowska.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że z tolerancją wciąż najlepiej nie jest. Ludzie wciąż wyśmiewają się z chorych osób, powtarzają im, że nic nie potrafią.

– To jest bardzo przykre i pozbawione tolerancji podejście. Mówi się, że ludzie ludziom zgotowali ten los. Ludzie często gotują innym piekło na ziemi. Na szczęście są takie placówki jak nasz Zespół Szkół Specjalnych. Moja córka pomimo że sama zmaga się z niepełnosprawnością, pomaga innym. Asia jest taką pomocną dłonią. Uwielbia czuć się potrzebna. W ZSS czuje się rewelacyjnie, zawsze może liczyć na pomoc, gdy ma jakiś problem, albo jest jej zwyczajnie smutno, zawsze może liczyć na rozmowę. Do tego ma talenty sportowe, które dzięki szkole może realizować i integrować się z innymi – mówi Beata Mazurowska.

Podczas dzisiejszego pikniku można było posłuchać dobrej muzyki, potańczyć, pomalować torbę na zakupy w wymarzony wzór, poznać tajniki eksperymentów naukowych, poćwiczyć na torze przeszkód, spróbować szczęścia w kole fortuny, popróbować swoich sił w robieniu baniek mydlanych lub otrzymać balonik w niepowtarzalnym kształcie. Można było także potańczyć wraz z Zespołem „Iskierki”, działającym przy ZSS w Ostrowcu Św., który po raz kolejny skradł serca publiczności.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jednym z głównych sponsorów tegorocznego pikniku był Kulczyk Fundation, dzięki któremu uczniowie ZSS już trzeci raz uczestniczą w programie wsparcia systemu żywienia dzieci „Żółty talerz”. Dzięki firmie Tosca.Rent uczestnicy pikniku mogli skorzystać z wygodnych stolików, przy których mogli odpocząć, czy zjeść posiłek. Wśród sponsorów znaleźli się także: Andrzej Kryj – Poseł na Sejm RP, Jarosław Rusiecki – Senator RP, Marzena Dębniak – Starosta Ostrowiecki, ks. Prałat Jerzy Sarwa, Celsa Huta Ostrowiec, Firma EUROWATER, Remondis Ostrowiec Św. Interbis – hurtownia napoi, Bank Spółdzielczy przy ulicy Wardyńskiego w Ostrowcu Św.

Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Starosty Ostrowieckiego i Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele lokalnych parlamentarzystów, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele instytucji i firm z Ostrowca Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this