„Mała obwodnica” Ostrowca Świętokrzyskiego to jedna z najważniejszych inwestycji, na której realizację od lat czekali mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego, powiatu ostrowieckiego, a także gmin i powiatów ościennych.
Obecnie DK9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski w ciągu ulic: Reńskiego, Zagłoby, Al. 3-go Maja, Sandomierskiej i Opatowskiej. Występuje na niej duże natężenie ruchu, także tranzytowego. Sytuacja powoduje problemy komunikacyjne dla miasta i negatywnie wpływa na życie mieszkańców, zwłaszcza ulicy Sandomierskiej, którzy od lat obawiają się o bezpieczeństwo swoje i najbliższych, podkreślając także negatywny wpływ, jaki na ich zdrowie mają spaliny, które wdychają każdego dnia.
– Od kilku miesięcy pojawiały się informacje, próby wyłonienia wykonawcy tego piątego etapu na razie nie mają pozytywnego zakończenia. W kolejnych przetargach okazywało się, że kwoty składane przez potencjalnych wykonawców ofert są wyższe, niż kwota, którą założyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wspólnie z panem senatorem podejmowaliśmy w tym czasie wiele działań, wiele zabiegów, które miały sprzyjać temu, aby w przypadku pozytywnej oceny złożonych dokumentów znalazły się środki na dokończenie tych prac przetargowych i mogło nastąpić wyłonienie wykonawcy – mówił podczas konferencji prasowej, 28 maja, Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP z Prawa i Sprawiedliwości.
A inwestycja ta ma kluczowe znaczenie nie tylko dla mieszkańców Ostrowca Św. Zakończenie budowy tzw. małej obwodnicy, pozwoli bowiem na zmianę przebiegu kierunkowego drogi krajowej nr 9 na terenie miasta, oddzielając tym samym ruch lokalny od tranzytu.
4 czerwca na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach, pojawiła się informacja o wyłonieniu najkorzystniejszej oferty przetargowej na budowę „małej obwodnicy” Ostrowca Św.
Oferta konsorcjum firm Fabe Polska – lider i SP Sine Midas Stroy została wyłoniona przez komisję przetargową jako najkorzystniejsza w przetargu na projekt i budowę obwodnicę Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9. Oferta opiewa na około 52,9 mln złotych. Jednym z warunków podpisania umowy z wykonawcą będzie brak odwołań od decyzji komisji przetargowej.
Inwestycja planowana jest do realizacji w systemie „Projektuj i buduj” w latach 2020-2023.
W ramach zadania planowane jest zaprojektowanie i wybudowanie odcinka drogi jednojezdniowej klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości około 2,7 km. Przebiegała będzie ona nowym śladem od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ulicy Opatowskiej w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 9 stanowiącej wylot z Ostrowca w kierunku Opatowa i Rzeszowa. W ramach inwestycji planowana jest m.in. korekta części węzła, budowa wiaduktu nad drogą powiatową, budowa dwóch mostów oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu drogi krajowej nr 9 w istniejącą trasę.
Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu, zwiększenia komfortu jazdy zarówno dla kierowców podróżujących tranzytem, jak i zmotoryzowanych z samego Ostrowca Św., a także zminimalizuje niedogodności związane z korkami i hałasem w centrum miasta. Obecnie DK9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski miejskimi ulicami, na których średnie natężenie ruchu przekracza w 2015 roku 23 tysiące pojazdów na dobę.
Decydujące w rozstrzygnięciu postępowania przetargowego okazało się zatwierdzenie aneksu do Programu inwestycji dla budowy obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9, przez wiceministra infrastruktury Rafała Webera.
– Od samego początku, gdy ten przetarg w pewnym okresie zawisł i wiedzieliśmy już, że środki finansowe dodatkowe będą potrzebne, rozpoczęliśmy natychmiast rozmowy z panem premierem Mateuszem Morawieckim, bo takie decyzje budżetowe wymagają interwencji i działania ze strony szefa rządu i od samego początku była przychylność. Przez te kilka tygodni ostatnich nie mieliśmy wątpliwości, że rozwiązanie dla tej inwestycji tzw. małej obwodnicy Ostrowca Św. znajdzie się, ponieważ jest tak duże zaangażowanie w poszczególnych etapach tej inwestycji, że nie może być zmarnowane – mówił podczas majowej konferencji prasowej Jarosław Rusiecki, Senator RP.
Firma Fabe Polska jest firmą budowlaną specjalizującą się w budowie i modernizacji dróg wojewódzkich, krajowych, ekspresowych. Przedmiotem działalności firmy jest również budowa obiektów inżynierii lądowej oraz wodnej, roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków, roboty specjalistyczne, wynajem oraz dzierżawa, a także transport. Na polskim rynku firma działa od lutego 2016 roku.