Jeszcze do niedawna, częściowo zniszczona przez prace związane z wykonaniem kanalizacji w Janiku, nawierzchnia ulicy Okrężnej, nie zachęcała do spacerów, czy pieszych wycieczek. Niechętnie korzystali z niej także kierowcy, skarżąc się na ubytki w jezdni.
Janik, to druga co do wielkości miejscowość w gminie Kunów. W jego centrum mieści się park, szkoła, kościół, a także remiza strażacka. Władze gminy systematycznie podnoszą poziom bezpieczeństwa, a także jakości życia mieszkańców, zaczynając od kanalizacji, a na remontach i przebudowach dróg kończąc.
– To jest miejsce, w którym sztandarowym przedsięwzięciem, wykonywanym przez gminę, była kanalizacja. Wykonywane prace sprawiły, że nawierzchnia jezdni była częściowo uszkodzona. Nie interesowało nas usunięcie jedynie szkód i ubytków, chcieliśmy zapewnić naszym mieszkańcom, a także miłośnikom turystyki odwiedzającym Janik, drogę w zupełnie nowym standardzie. Cieszę się, że udało się tego dokonać – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.
Zakres prac obejmował 1300 metrów i jak wyjaśnia Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu, podzielony został na trzy części.
– Jedna część, realizowana była przez gminę Kunów w ramach odtworzenia po budowie kanalizacji, obejmowała odcinek 868 metrów. To odtworzenie dotyczyło nie tylko warstwy ścieralnej i wiążącej asfaltu, ale także podbudowy. Przede wszystkim z tego względu, że ten teren, jest terenem trudnym. Ten grunt jest wysadzinowy, podmokły. Żeby ta droga służyła przez kolejne lata, trzeba było na tym odcinku wymienić podbudowę – tłumaczy Tomasz Mroczek.
Wykonane zostały także dwa krótkie odcinki, 200-metrów od ulicy Wiatracznej, a także 225 metrowy od strony ulicy Szkolnej.
– Cieszę się, że mieszkańcy zyskali nową drogę, że jest ona, bezpieczna, zamontowane zostały bariery energochłonne. Mieszkańcy Janika i użytkownicy tej drogi mogą czuć się bezpieczniej. A jeżdżą tędy także rowerzyści. Droga jest równoległa do pięknego leśnego obszaru. Służy do spacerów, tu pooddychać można także świeżym powietrzem – tłumaczy Jadwiga Banasik, radna z Kolonii Inwalidzkiej i części Janika.
Z nowej jakości drogi cieszy się także Anna Buczkowska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku.
– Będzie bezpieczniej, tym bardziej, że przy ulicy Okrężnej mieszka duża grupa uczniów naszej szkoły, docierają codziennie pieszo lub podwożą ich rodzice. Myślę, że to, że jest bezpieczniej spowoduje, że częściej będą wracać do domu na piechotę, a to także wpłynie na ich kondycję fizyczną. Wiemy jak ta jezdnia wyglądała wcześniej: była dziurawa, pełna kolein. Takie cząstkowe naprawy pomagały, ale tylko na chwilę. Cieszę się, że Janik zmienił się tak pozytywnie na przestrzeni tych ostatnich kilku lat – tłumaczy Anna Buczkowska.
O tym, że przed remontem pojawiały się problemy z poboczami i rowami melioracyjnymi przypomina Wacław Klepacz, sołtys Janika.
– Cieszę się, że doczekaliśmy się nowej nawierzchni. Wszystko poszło jak najlepiej. Cieszymy się, że mamy taki ciąg ulic jak Wiatraczna, wyremontowana w ubiegłym roku – Szkolna i teraz ulica Okrężna. Po wykonywaniu prac, związanych z kanalizacją była w kiepskim stanie. Trzeba było ją wyrównać. Był też problem z poboczami. Teraz wyczyszczone zostały również rowy melioracyjne. Woda ma gdzie spływać – dodaje Wacław Klepacz.
Zarówno Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego, jak i Lech Łodej, podkreślają że współpraca między samorządami dobrze się układa, a przed nimi kolejne wspólne inwestycje.
.