Znajdź nas na

FAKTY

Opaski ratujące życie trafią do seniorów z gminy Ćmielów!

Swoim wyglądem przypominają smartwatch. Mierzą ciśnienie, temperaturę, saturację. Dodatkowo wykonują także pomiar holtera, a w przypadku zasłabnięcia, czy upadku, powiadamiają całodobowe centrum teleopieki. Już w maju do 32 najbardziej potrzebujących tej formy opieki, mieszkańców gminy Ćmielów, trafią opaski ratujące życie. Ich zakup możliwy był dzięki 30 000 zł jakie pozyskano z Programu Korpus Wsparcia Seniorów.

Zdjęcie ilustracyjne Seniorzy z Dziennego Domu Senior+ w Ćmielowie i Klubu Seniora w rozdawali palmy fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To kolejny krok poprawiający bezpieczeństwo osób starszych i samotnych, które mieszkają na terenie naszej gminy – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa i przypomina, że do dyspozycji seniorów jest już Dzienny Dom Senior+ i Klub Seniora. Na zapewnienie bieżącego funkcjonowania tych dwóch obiektów gmina pozyskała w tym roku 116 640 zł. Ale to nie koniec pomocy, na jaką liczyć mogą seniorzy. Już wkrótce 32 osoby otrzymają opaski ratujące życie, które monitorować będą ich parametry życiowe, a także stan zdrowia. 

– Pomysł pojawił się już pod koniec 2019 roku, kiedy mówiliśmy o programie lekowym. Szukaliśmy sposobów na to, jak udogodnić życie naszym mieszkańcom, tym najbardziej potrzebującym. Zawsze mówiliśmy o szeroko rozumianych usługach opiekuńczych.  Od ubiegłego roku mamy 5 opiekunek, które świadczą usługi na terenie całej gminy Ćmielów w ramach usług opiekuńczych dla osób najbardziej potrzebujących. Wpadliśmy na pomysł teleopieki. Napisaliśmy program i czekaliśmy na środki zewnętrzne. Łatwo jest bowiem wyciągnąć własne pieniądze, natomiast trudniej je pozyskać – wspomina Joanna Borkowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie. 

Joanna Borkowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

 Z pomocą przyszedł „Korpus Wsparcia Seniorów”. Program jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia. Jest także odpowiedzią na potrzeby seniorów w zakresie ochrony przed zakażeniem COVID-19. Celem programu jest zapewnienie usługi wsparcia na rzecz seniorów w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie danej gminy, wpisujących się we wskazane w programie obszary oraz poprawa poczucia bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.

– Program składa się z dwóch modułów. Pierwszy z nich to pomoc wolontariacka, drugi –  zakup opasek medycznych i teleopieka. Nasza „przygodę” z  teleopieką zaczęliśmy w 2021 roku. W ramach środków, jakie pozyskaliśmy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zakupiliśmy 445 opasek medycznych dla osób niepełnosprawnych. To opaski, które monitorują podstawowe funkcje życiowe, jednak nie są włączone w system usług telemedycznych. Natomiast teraz, dzięki 31 127 zł, jakie otrzymaliśmy ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach będziemy mogli zakupić aż 32 opaski SOS – wyjaśnia Joanna Borkowska.

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa i Władysław Burzawa ze Świętokrzyskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach z opaskami, które trafiły do osób niepełnosprawnych z terenu gminy Ćmielów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Koszt jednej takiej opaski waha się od  600 do 1300 zł. 

– Opaski, które trafią do naszych seniorów są wielką nowością. Mają pomiar holtera i detektor upadku. Są podłączone do całodobowego centrum powiadamiania. Istnieje także możliwość pobrania aplikacji, dzięki której na bieżąco śledzić można stan zdrowia osoby jej użytkującej. Teleopieka sprawdza się w przypadku osób samotnych, które cierpią na choroby przewlekłe, a także u tych, które z uwagi na wiek i samotność, są narażone na problemy ze zdrowiem – wyjaśnia Joanna Borkowska. 

Dodaje, że opaski podłączone są do wszystkich sieci komórkowych, do ćmielowskich seniorów powinny trafić już w maju.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this