Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Niejasne zapisy w zakresie obowiązków salowych z ostrowieckiego szpitala!

Spore kontrowersje wśród salowych z ostrowieckiego szpitala wzbudzają niektóre zapisy z zakresu obowiązków, jaki otrzymały. Znalazły się w nim m.in.: punkty o „bezzwłocznym powiadomieniu bezpośredniego przełożonego o stwierdzonych naruszeniach, zaniedbaniach, nieprawidłowościach i innych odchyleniach od obowiązujących poleceń, zarządzeń, aktów prawnych, czy zasad współżycia społecznego”, czy „zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić na szkodę pracodawcę”. – Mamy zatem donosić na koleżanki, czy innych pracowników szpitala, a milczeć i nie informować mieszkańców, gdy wiemy o nieprawidłowościach w placówce, aby nie narazić jej na szkodę – pytają salowe.

ZOZ w Ostrowcu Św. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

23 marca w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim poprosiliśmy o przesłanie kopii (zdjęcia lub skanu) zakresu obowiązków na stanowisku: salowa, komórka organizacyjna: dział higieny szpitalnej, datowanego na 1 lutego 2022 roku. Salowe, z którymi rozmawialiśmy  podkreślały, że zakres obowiązków jaki otrzymały jest dla nich niejasny i niejednoznaczny.  Ten, który  otrzymaliśmy na adres mailowy naszej Redakcji,  nie jest sygnowany żadnym podpisem.  

Salowe, z którymi rozmawialiśmy podkreślają, że niektóre z zawartych w regulaminie zapisów wzbudzają wśród nich spore kontrowersje i wątpliwości. Jak chociażby punkt dotyczący „bezzwłocznego powiadomienia bezpośredniego przełożonego o stwierdzonych naruszeniach, zaniedbaniach, nieprawidłowościach i innych odchyleniach od obowiązujących poleceń, zarządzeń, aktów prawnych, czy zasad współżycia społecznego”, który odbierają jak zachętę do donosicielstwa , czy ten dotyczący „zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić na szkodę pracodawcę”.

– Czy oznacza to, że wiedząc o nieprawidłowościach w szpitalu, czy na konkretnym oddziale, albo będąc świadkami takich nieprawidłowości mamy milczeć, nie informując o tym mediów, czy opinii publicznej? Czy zapis ten oznacza, że zakłada się nam pewnego rodzaju kaganiec na twarz? Z drugiej zaś strony jawnie zachęca się nas do donoszenia na naszych kolegów czy koleżanki. Pytanie tylko czy nie będzie to także wykorzystywane do wewnętrznych „rozgrywek” pomiędzy np. nie sympatyzującymi ze sobą pracownikami. Taki zapis nie wpłynie na poprawę atmosfery w placówce i na pewno nie przełoży się na efektywniejszą pracę. Jaki jest zatem jego sens  – pytają salowe, z którymi rozmawialiśmy.

Kolejny z punktów, który wzbudza spore wątpliwości wśród tej grupy zawodowej, to należyte gospodarowanie powierzonym mieniem, zabezpieczenie go przed możliwością zniszczenia, uszkodzenia, czy kradzieży. 

– W jaki sposób mamy zabezpieczać powierzony nam sprzęt przed kradzieżą? Mamy go do siebie przywiązać? A co w przypadku, gdy zostanie skradziony? Czy to my zostaniemy obciążone odpowiedzialnością finansową – pytają salowe.

Spore niejasności pojawiają się też  w przypadku zapisu dotyczącego „przestrzegania ustalonego czasu pracy i wykorzystania go w sposób jak najbardziej efektywny”. Salowe pytają bowiem co oznacza słowo – efektywny i jak tę efektywność zmierzyć.  Dla jednego pracownika będzie to wytarcie kurzu z szafki, dla drugiego utrzymanie porządku i czystości na terenie całego oddziału. Jak zatem rozliczane będą za swoją efektywność? 

W Zakresie obowiązków  znalazł się także zapis, dotyczący przestrzegania przepisów i zasad wynikających z Polityki Bezpieczeństwa Danych Osobowych, a w szczególności, nieujawnianie pozyskanych w toku wykonywania swoich obowiązków informacji stanowiących tajemnicę Szpitala, zarówno dotyczących pacjentów, jak i pracowników Szpitala”. To o tyle ciekawe, że ostrowiecka prokuratura prowadzi dochodzenie wszczęte 31 marca 2022 r. w sprawie nieuprawnionego przetwarzania i udostępniania w dniu 9 lutego 2022 r. w Ostrowcu Św. danych osobowych ze zbioru danych osobowych przetwarzanych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. o czym informowaliśmy tutaj:

14 lutego Krystian Krasowski, prezes ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tomasza Kopca, dyrektora naczelnego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zarzuty dotyczyły m.in. ujawnienia jego danych wrażliwych. Krystian Krasowski w przeszłości  pracował bowiem kiedyś w ostrowieckim szpitalu. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this